Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125051 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700

Axilleas έγραψε: Στελιος1 & row5
Mε συγχωρείτε για την παρέμβασή μου – με κίνδυνο όποιος μπλέκει με τα πίτουρα να τον τρώνε οι κότες - αλλά αυτό που ξεκινήσατε, χωρίς κακή πρόθεση, ο καθένας σας να οδηγήσει σε παρεξήγηση. :(
Το ξέρετε ότι η ανταλλαγή μηνυμάτων, χωρίς προσωπική επαφή εγκυμονεί τον παραπάνω κίνδυνο και δεν είναι το καλύτερο γι αυτό το Block που τόσα πρόσφερε αλλήλους.
Ας υπάρξει σύνεση και αυτοσυγκράτηση και ας ξεκινήσουμε τη νέα χρονιά με καινούργιες ιδέες- προτάσεις- λύσεις. :)
Χρόνια πολλά και καλά, ευτυχισμένος ο νέος χρόνος σε όλα τα μέλη. :) :)



Αχιλλέα βρίσκομαι στο φόρουμ γιά να μάθω πράγματα που με ενδιαφέρουν και αν μπορώ βοηθήσω κάπου κάποιον φίλο .
Δεν με ενδιαφέρουν και ούτε πρόκειται να εμπλάκώ σε αντιπαραθέσεις και βέβαια ούτε πρόσβαλλα,ούτε μείωσα κανέναν.
Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125052 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700

Axilleas έγραψε:

row5 έγραψε:

Axilleas έγραψε:

liakjim έγραψε: Στο μονόφατσο που έχω το έχω λύσει με το ανάποδο Π με υαλοκόρδονο.


Εχω το ίδιο πρόβλημα σε μονόφατσο.
Με το Π που έβαλες, η πόρτα πώς κλείνει? Τι διατομές έχει? Αν μπορείς ανέβασε μια φωτό γιατί έχω βαρεθεί να το καθαρίζω(χρήσιμες οι εφημερίδες). Μαυρίζει όταν έχω σχεδόν κλειστό τον αέρα.


Δεν επηρεάζει το υαλοκόρδονο το κλείσιμο της πόρτας γιατί μπαίνει ανάμεσα από το τζάμι και την έσωτερική πλευρά της πόρτας.
Δοκίμασε και με λεπτές ροδέλες,έχει καλό αποτέλεσμα,εγώ έλυσα σε μεγάλο ποσοστό το πρόβλημα αλλά δεν είμαι 100% ευχαριστημένος και το ψάχνω ακόμα.


liakjim: Η πόρτα σου πού εφαρμόζει? στο χείλος ή στο υαλοκορδόνι που έβαλες? Προφανώς στο υαλο/νι.Στη φωτό δείχνω που εφαρμόζει η δική μου πόρτα.Οπότε η απόσταση απ το υαλο/νι έως την κάσα της πόρτας έχει μια απόσταση ~3εκ.που δεν καλύπτονται απ το πάχος του κορδονιού.Εάν σε κατάλαβα. :dry:





row5: Το μαυρισμα που έχει το τζάμι σου είναι αφού έβαλες τις ροδέλες? Εάν ναι πριν πόσο σε μαυριζε αδερφέ ? :( Η κατανάλωσή σου μετά ανέβηκε αρκετά? παραθέτω και μια φωτό με τα χάλια τα δικά μου στο μαυρισμα καθημερινά... :angry:


Αχιλλέα η εικόνα του μπροστινού τζαμιού μετά από δύο δωδεκάωρες καύσεις είναι αυτή,έχω σχεδόν λύσει το πρόβλημα τοποθετώντας δύο ροδελίτσες επάνω αριστερά και δεξιά:




Το μεγάλο πρόβλημα το είχα στο πλαινό τζάμι.
Βάζοντας υαλοκόρδονο σε ανάποδο Π η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ αλλά δεν λύθηκε 100 %




Με μία ροδελίτσα στο κέντρο του επάνω μέρους του τζαμιού εκεί που το κρατάει το λαστιχάκι,πιστεύω πως θα είμαι οκ,θα επανέλθω με νέα και φωτογραφίες.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Axilleas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125270 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Invicta Selenic 700
Δεν γινεται να μην απαντησω, θα απαντησω και δεν θα ξαναμιλησω ΠΟΤΕ σε θεματα που αφορουν μαρκες κτλ, αυτο το ειχα αποφασισει απο περσι μετα την ''διενεξη'' μου με τον Τας στα Κρακτκι αλλα παρασυρθηκα. Παντα θα βρεθει καποιος που θα θιχτει, ειτε απο ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ ειτε απο ανιδιοτελεια.
Θα ''φιλολογησω'' εδω αλλη 1 τελ φορα λοιπον.
Καποτε αγοραζε ο Ελληνας αυτοκινητα χωρις κασετοφωνο η δεξιο καθρεφτη, δεν ηταν ντροπη αυτο? Ειχε οικονομικο νοημα σε σχεση με τα λεφτα που εδινε ο Ελληνας γ αυτο το αμαξι? Κ ομως αυτο γινοταν!
Θεωρω ακριβοτατο το τζακι αυτο γ αυτα που εχει και οχι φθηνο.
Ας ειναι τελεια σΚεδιασμενο το μεταλοκουτι-βαφτισμενο τζακι με το παραθυρο-πορτα του, ολη αυτη (ποια ολη? δεν εχει και τιποτα αξιολογο, αυτο θα το ανακαλυψετε εσεις και εσεις τελικα θα το κανετε ΣΑΝ ΤΖΑΚΙ) η αυτη κατασκευη ειναι ενα ακριβο τελικο προιον. Ενταξει ειναι η μεταφορα, ειναι η μεταπωληση και το εμπορικο κερδος, ειναι γενικα τα εξοδα της κωλοαγορας που μας εχουν επιβληθει στ παντα σημερα.
Εγω με κανεναν δεν εχω διαφορες, δεν εχω λογο να τις εχω, καποιοι εχετε μ εμενα και ο μονος λογος που αντιλαμβανομαι ειναι το οτι θετε να πιστευετε οτι εχετε μια τεχνολογικη υπερακατασκευη σπιτι σας με λιγα.. λεφτα? Με πολλα λεω εγω.. Και σας χαλαω αυτην την ψευδαισθηση.
Παρασυρθηκα και μιλησα εδω και δεν θα το ξανακανω πειτε οτι θετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125299 από row5
Απαντήθηκε από row5 στο θέμα Invicta Selenic 700

Στελιος1 έγραψε: Δεν γινεται να μην απαντησω, θα απαντησω και δεν θα ξαναμιλησω ΠΟΤΕ σε θεματα που αφορουν μαρκες κτλ, αυτο το ειχα αποφασισει απο περσι μετα την ''διενεξη'' μου με τον Τας στα Κρακτκι αλλα παρασυρθηκα. Παντα θα βρεθει καποιος που θα θιχτει, ειτε απο ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ ειτε απο ανιδιοτελεια.
Θα ''φιλολογησω'' εδω αλλη 1 τελ φορα λοιπον.
Καποτε αγοραζε ο Ελληνας αυτοκινητα χωρις κασετοφωνο η δεξιο καθρεφτη, δεν ηταν ντροπη αυτο? Ειχε οικονομικο νοημα σε σχεση με τα λεφτα που εδινε ο Ελληνας γ αυτο το αμαξι? Κ ομως αυτο γινοταν!
Θεωρω ακριβοτατο το τζακι αυτο γ αυτα που εχει και οχι φθηνο.
Ας ειναι τελεια σΚεδιασμενο το μεταλοκουτι-βαφτισμενο τζακι με το παραθυρο-πορτα του, ολη αυτη (ποια ολη? δεν εχει και τιποτα αξιολογο, αυτο θα το ανακαλυψετε εσεις και εσεις τελικα θα το κανετε ΣΑΝ ΤΖΑΚΙ) η αυτη κατασκευη ειναι ενα ακριβο τελικο προιον. Ενταξει ειναι η μεταφορα, ειναι η μεταπωληση και το εμπορικο κερδος, ειναι γενικα τα εξοδα της κωλοαγορας που μας εχουν επιβληθει στ παντα σημερα.
Εγω με κανεναν δεν εχω διαφορες, δεν εχω λογο να τις εχω, καποιοι εχετε μ εμενα και ο μονος λογος που αντιλαμβανομαι ειναι το οτι θετε να πιστευετε οτι εχετε μια τεχνολογικη υπερακατασκευη σπιτι σας με λιγα.. λεφτα? Με πολλα λεω εγω.. Και σας χαλαω αυτην την ψευδαισθηση.
Παρασυρθηκα και μιλησα εδω και δεν θα το ξανακανω πειτε οτι θετε.


Κύριε Φιλιππίδη
Με το να εκφράσουμε την άποψη μας, ακόμη και να διαφωνήσουμε, σαφώς και δεν σημαίνει ότι έχουμε διαφορές,γιατί πιστεύετε ότι "κάποιοι έχουμε" προσωπικά μαζί σας,ούτε καν γνωριζόμαστε,ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Έχετε αρνητική άποψη γιά το συγκεκριμένο τζάκι οκ,απόλυτο δικαίωμα σας.
Επιτρέψτε όμως σε άλλους να έχουν διαφορετική άποψη από την δική σας,πρέπει όλοι υποχρεωτικά να συμφωνούμε μαζί σας;
Όταν έχω εγκαταστήσει το τζάκι με περίπου 1400 € συνολικά έξοδα και φτάνω τους 22 βαθμούς στο αμόνωτο σπίτι μου ζεσταίνοντας οικονομικά την οικογένεια μου,ε πως να το κάνουμε,είμαι ευχαριστημένος και ας μην έχει καθρέφτη και κασετόφωνο,εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί σας εκνευρίζει τόσο αυτό το γεγονός,χάνετε την ψυχραιμία σας και προβαίνετε σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.

Υ.Γ. Μην ψάχνετε ιδιοτέλεια σε μένα,απλά δεν θα την βρείτε,ούτε είμαι κανένας αιθεροβάμων να πιστεύω ότι έχω μία τεχνολογική υπερκατασκευή σπίτι μου,σας χαιρετώ και σας ξαναβεβαιώνω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125394 από Zagio
Απαντήθηκε από Zagio στο θέμα Invicta Selenic 700
Κατ' αρχήν εύχομαι σε όλους τους φίλους και στελέχη του energ Καλή Χρονιά.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, είδα ότι κάποια τζάκια αναφέρονται ότι έχουν αυτοκαθαριζόμενο τζάμι ή σύστημα καθαρισμού τζαμιού χωρίς να λένε τίποτε περισσότερο. Ξέρει κανείς σχετικά;
Επίσης εάν κανείς έχει χρησιμοποιήσει κάποια χημικά προϊόντα καθαρισμού τζαμιού τζακιού, που αναφέρουν ότι αφήνουν μία λεπτή στρώση που δεν επιτρέπει να επικαθήσει στο τζάμι η καπνιά.
Eγώ βέβαια έχω Ιnvicta και καίω κατά κανόνα μπρικέτες (συσκευασία σε χαρτοκούτι), λόγω έλλειψης χώρου αποθήκευσης, με αποτέλεσμα το μαύρισμα του τζαμιού να είναι λιγοστό. Καθαρίζοντας το μετά από κάθε άναμα το τζάμι αυτό διατηρείται σε καλή κατάσταση.
Και πάλι Καλή Χρονιά σε όλους.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Zagio. Αιτία: Ορθογραφικό λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125535 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Για αυτοκαθαριζόμενα δε νομίζω να ισχύει όλοι λένε πως έχουν συστημα αυτόματου καθαρισμού αλλα και παλι λερωνεται,προσωπικά όταν τα ξύλα είναι πολύ ξερά το τζάμι λερώνεται ελάχιστα το ίδιο και με τις μπρικέτες αρκετό μαυρισμα κάνει όταν έχω τελείως κλειστό τον αέρα. Άν έχω ελάχιστα ανοιχτό τον αέρα δεν μαυρίζει καθόλου!
Επίσης το καλύτερο καθάρισμα το κάνει η στάχτη με βρεγμενο πανι κι επειδη το τζάκι δε σβηνει καθολου και δεν εχω ποτε κρυο τζαμι βραζω στον βραστηρα λιγο νερο και με ζεστο νερο μαζι με σταχτη κι εν ποτηρακι του καφε λευκο ξυδι καθαριζει χωρις τριψιμο.
Κάποιο σπρευ της durostick υπαρχει που κανει πολυ καλη δουλεια αρκει να μην πεσει πανω στο μαντεμι γιατι λενε πως ξεβαφει!
Σκεψου τι μπορει να εχει μεσα για να ειναι τοσο ισχυρο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ