Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116219 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Δημήτρη δε γράφω για χαμένο θερμό αέρα. Γράφω για "αργοπορημένο" θερμό αέρα και ψάχνω τρόπους να το υποβοηθήσω όπως προέγραψα.

Πόντιε αν εννοείς την πατέντα με το κλιματιστικό, την είδα. Γενικά παίρνω ιδέες για τυχόν υποβοήθηση. Ακόμα δεν ξέρω αν θα μπω σε διαδικασία αλλαγών.

Πάντως σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116359 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
ανακαλυψα σημερα κατι! έβαλα έναν ανεμιστήρα χαμηλά στο δάπεδο κι έσπρωχνε τον κρυο αέρα στη σκάλα 1 και ο θερμος αέρας απο επάνω σιγα σιγα κατέβαινε! ώς τώρα έβαζα τον ανεμιστήρα στο ενα μετρο και πιο πανω όπως και οροφης μόλις έβαλα έναν άλλον χαμηλα στο πατωμα ειδα διαφορα δε ξερω να το εξηγησω επιστημονοφυσικά το μονο που είδα ήταν πως εσπρωχνα τον κρυο αερα και κατεβαινε ο ζεστος!!και στον οροφης τον ειχα βαλει αναποδα να γυρναει για να ανεβαζει τον κρυο αερα επανω αλλα μου τα εκανε φραπε κι επηραζε το τζακι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116743 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Invicta Selenic 700
Καλησπερα σε ολη τη παρεα του energ,γραφω μετα απο αρκετο καιρο
περυσι,και με τη βοηθεια του φορουμ τοποθετησα με τη βοηθεια 1 φιλου την κλασικη πλεον selenic.φετος την αναψα πριν μια εβδομαδα πρωτη φορα
και εχω 2 θεματακια,
1.το βραδυ μειωνω τον αερα καυσης πριν παω για υπνο ,και το τζακι σχεδον "σβηνει" το πρωι ειχε μεινει μεσα ξυλο καρβουνιασμενο και οχι σταχτη.υποθετω οτι δε τραβαει αρκετο αερα καυσης.?καμια προταση?(τα ξυλα ειναι στεγνα)
2.Δεν εχω θεμα με τη ζεστη αλλα, αν βαλω στη κατω περσιδα ενα μοτερακι 200-300 κβ.μ/ωρα για να "ρουφαει" τον κρυο αερα του χωρου και να τον βγαζει απο επανω με μεγαλυτερη ταχυτητα ,θα δουλεψει?το εχει κανει καποιος απο εδω μεσα?ας πουμε κατι σαν υποβοηθηση της φυσικης ροης..(κυριως για να μην ακουω τη μουρμουρα που δεν εβαλα τζακι με "φουρφουρι" οπως λεει η γυναικα)
Ευχαριστω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116758 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Invicta Selenic 700
Εγώ το δοκίμασα εχθές το βράδυ αλλά με μεγαλύτερο μοτέρ είδα διαφορά στην ένταση της ροής του αέρα, έπεσε η θερμοκρασία απο το τούνελ 15c και ζέστανε το σπίτι πιο γρήγορα σε σχέση με χωρίς μοτέρ αλλά δεν νομίζω ότι για αυτό το μισάωρο αξίζει να ακούω τον θόρυβο του μοτέρ. Τώρα αν καταφέρεις και μονωσεις τόσο καλά το μοτέρ και δεν το ακούς καντο .

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116897 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Εννοείτε μοτέρ στην κάτω περσίδα εισαγωγής αέρα???
Τάκη αν το μάθει ο Δημήτρης θα σε κυνηγάει με τις μπρικέτες!!(εγω θα είμαι απο πίσω και θα τις μαζεύω)
Για να μπεί μοτέρ και να βγάζει με πίεση τον αέρα να τον πετάει πιο μακρυά θα έπρεπε να είχε μπεί στην εστία ένας διανομέας έτσι βεβιασμένα δεν γίνεται και δεν είναι σωστό το έχει αναλύσει πιο παλιά ο Αστέρης και ο Σταύρος και άλλα παιδια!!!
madbad31 την ίδια εστία έχουμε όταν καις οξια μαζι με ελιά ή πουρνάρι η οξιά θα γίνει άσπρη στάχτη και η ελια ή το πουρνάρι θα καρβουνιάσει!!και το τζάμι θα γίνει καταμαυρο!θα πρέπει να εχεις πιο πολυ ανοιχτο τον αερα απο το συρταρακι αν δε θες να μαυριζει το τζαμι!
Επίσης εχθές ειχα καψει ελια με πουρναρι. στις 8 το πρωι ειχε κατι μικρα καρβουνακια (καθε πρωι καθαριζω την εστια και την ετοιμαζω με ξυλα για να ειναι ετοιμη να την αναψει η γυναικα μου το απογευμα.)Σήμερα το βράδυ κατα τις 12 πήγα να αδειάσω την στάχτη που ειχα σε τσιγκινο δοχειο εξω σε σακουλα επειδη την αποθηκευω!Μετά απο 14 ώρες περιπου ! η σακουλα τρυπησε..... :woohoo: τα καρβουνα διατηρουνταν στο τσιγκινο κουβα για τοσες ωρες και δεν ηταν μεγαλα! πρωτη φορα το ειδα και πιστευω πως το πουρναρι την εκανε!
Επίσης φίλε madbad31 έτσι που είναι τοποθετημένη η εστία σου δοκίμασε να βάλεις δίπλα ή λίγο πιο περα ξεκινα απο χαμηλα σε χαμηλη ταχυτητα κανεναν ανεμιστηρα και γενικα δοκιμαζε το υψος του ανεμιστηρα.
Τώρα να σου πω να μικρύνεις την διατομή εξόδου της πάνω περσίδας θα με πάρουν στο κυνήγι και δεν ξερω αν θα αντεξει ο πετροβαμβακας εγω οταν θελω να ζεστανω πιο γρηγορα μικραινω τη διατομη του τουνελ μου με ενα λαμακι και σκοτωνει!μετα την ανοιγω...ας πει τη γνωμη του και κανενας πιο ειδικος! :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116899 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Invicta Selenic 700
Τάσο αν γενικά δεν πειραματιστής δεν θα δεις πράγματα σήμερα δοκίμασα και κάτι άλλο έβαλα το μοτέρ αναρρόφησης στο πάνω μέρος της σκάλας και έβαλα ενα σπυραλ να κρέμεται στο ύψος του ταβανιού σε πληροφορώ ότι έφτασε σαλόνι και κρεβατοκάμαρες την ίδια θερμοκρασία 23,5c τραβούσε θερμοκρασία 40c.αφού σκέφτομαι να φτιάξω μια κατασκευή σαν μισοφέγγαρο ώστε να τραβάω όλη την ζέστη που φεύγει απο την σκάλα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.124 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ