Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111575 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Invicta Selenic 700
Η αλήθεια είναι οτι έψαξα αρκετά για να βρω άβαφο φύλο, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω link εδώ ...
Δεν το εχω ανάψει ακόμα ελπίζω αν όλα πάνε καλά να το ανάψω Δευτέρα Τρίτη οπότε θα επανέλθω με λεπτομέρειες και εντυπώσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111685 από giannisfragoulis
Απαντήθηκε από giannisfragoulis στο θέμα Invicta Selenic 700
Χαίρετε,

είμαι νέος στο forum. Σκέφτομαι σιγά σιγά να εγκαταστήσω το δικό μου Invicta Selenic.
Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

1) Σε σχέση με την εισαγωγή εξωτερικού αέρα στη βάση του τζακιού, υπάρχει πρόβλημα εάν "κατεβάσω" τον εξωτερικό αέρα με έναν εύκαμπτο μονωμένο σωλήνα που ξεκινάει λίγο ψηλότερα από την εστία του τζακιού και καταλήγει στη βάση του, περνώντας μέσα από τη φούσκα ? Από τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού περνάει ανηφορικό μονοπάτι - δρόμος (φανταστείτε ένα ημιυπόγειο) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω ίσια σωλήνα για να τραβάω εξωτερικό αέρα. Η μια άκρη της σωλήνας πρέπει να ανέβει λίγο πιο πάνω από την εστία του τζακιού ώστε να περνάει εξωτερικά πάνω από το επίπεδο του δρόμου.

2) Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ή εμπειρία από το μονωτικό izol για να αποφύγω τον ορυκτοβάμβακα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111706 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
2) Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ή εμπειρία από το μονωτικό izol για να αποφύγω τον ορυκτοβάμβακα?[/quote]
Τι ακριβώς θες να μάθεις για το izol.
Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111712 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700

giannisfragoulis έγραψε: Χαίρετε,

είμαι νέος στο forum. Σκέφτομαι σιγά σιγά να εγκαταστήσω το δικό μου Invicta Selenic.
Ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

1) Σε σχέση με την εισαγωγή εξωτερικού αέρα στη βάση του τζακιού, υπάρχει πρόβλημα εάν "κατεβάσω" τον εξωτερικό αέρα με έναν εύκαμπτο μονωμένο σωλήνα που ξεκινάει λίγο ψηλότερα από την εστία του τζακιού και καταλήγει στη βάση του, περνώντας μέσα από τη φούσκα ? Από τον εξωτερικό τοίχο του τζακιού περνάει ανηφορικό μονοπάτι - δρόμος (φανταστείτε ένα ημιυπόγειο) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βγάλω ίσια σωλήνα για να τραβάω εξωτερικό αέρα. Η μια άκρη της σωλήνας πρέπει να ανέβει λίγο πιο πάνω από την εστία του τζακιού ώστε να περνάει εξωτερικά πάνω από το επίπεδο του δρόμου.

2) Έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ή εμπειρία από το μονωτικό izol για να αποφύγω τον ορυκτοβάμβακα?

Μπορείς να περάσεις τη σωλήνα όπως λές αλλά να μην περνάει μέσα απο τον θερμοθάλαμο και ζεσταίνεται γιατι δεν θα έχει νόημα να στέλνεις θερμο αέρα κάτω απο την εστία σου!Ας περνάει δίπλα απο τον θερμοθάλαμο.
Το izol που το έχω τοποθετήσει είναι πάρα πολύ καλό μέχρι τώρα και έχει πολύ μικρές απώλειες για να φανταστείς μέσα έχει θερμοκρασίες 200+ βαθμους και πίσω απο το izol 30-40 και δεν μυρίζει!!!τ'ωρα 'οσο για τις αντοχές του ο καιρος θα δείξει μιας και το έχω βάλει πρώτη χρονιά!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111720 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Selenic 700
@giannisfragoulis
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Ο αέρας που μπαίνει από εκεί ουσιαστικά αναπληρώνει τον αέρα που φεύγει από την καμινάδα. Όπως σου έγραψε και ο Τάσος η θερμοκρασία θα το δυσκολεύει κάπως και θα έχεις και λίγα ρεύματα λόγω της εξισορρόπησης της πίεσης έσω/έξω και από τις χαραμάδες του σπιτιού. Για να τα μειώσεις πέρασέ τον αγωγό πίσω από την μόνωση. Ένα ακόμα σημείο που θέλει προσοχή είναι να μπει με ανοιγοκλειώμενη περσίδα για να το κλείνεις όταν δεν καίει το τζάκι. Όταν θα μένει ανοιχτή, λόγω βαρύτητας ο κρύος αέρας από έξω θα μπάινει μέσα.
Για τα μονωτικά τζακιών θα βρεις αρκετές πληροφορίες σε αυτό το τόπικ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111732 από giannisfragoulis
Απαντήθηκε από giannisfragoulis στο θέμα Invicta Selenic 700
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.....

Επειδή είναι δύσκολο να περάσει ο σωλήνας για τον εξωτερικό αέρα έξω από τη φούσκα, εάν μονώσω τη φούσκα και μετά περάσω το σωλήνα από μέσα, αλλά να μονωθεί γύρω γύρω (τον τυλίξω με ορυκτοβάμβακα με φύλλο αλουμινίου) θα είμαι οκ?

Αν ο σωλήνας κάνει ένα Γ θα περνάει ο εξωτερικός αέρας στη βάση του τζακιού ή θα δυσκολεύεται λόγω της γωνίας?

Για μόνωση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ορυκτοβάμβακα ECOSE με φύλλο αλουμινίου της knauf που δεν περιέχει συνδετικές ρητίνες με φορμαλδεύδη και χημικά. Ποια είναι η γνώμη σας? Αυτό που τελικά μυρίζει είναι ο ίδιος ο ορυκτοβάμβακας ή οι ρητίνες που εξατμίζονται με τη θερμοκρασία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ