Invicta Selenic 700

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111435 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Ο θάλαμος απο μέσα προς τα έξω αποτελείται απο: φυλο αλουμινίου, πετροβάμβακα, γυψοσανίδα, ορθοστάτες, και παλι γυψοσανίδα. Ο πετροβάμβακας ειναι στερεωμένος με βίδες στην γυψοσανίδα και στον τοίχο, και το φύλο αλουμινίου επίσης με βίδες περιμετρικά στον τοίχο, την εσωτερική γυψοσανίδα, και στους εμπρός πλαινούς ορθοστάτες (μόνο στο κατω μέρος του θαλάμου όπου πιστεύω οτι οι θερμοκρασία δεν θα ξεπερνά τους 40-50 βαθμούς). Σε ολες τις ενώσεις και στα σημεία επαφής του αλουμινίου με τοίχους γυψοσανίδα και μεταλικά στοιχεία έχω βάλει σιλικόνη 350οC τόσο για στεγανοποίηση ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μπουν ίνες πετροβάμβακα στον θερμοθάλαμο αλλα και για περιορισμό της μεταφοράς θερμότηταςαπο το αλουμίνιο προς τα παραπάνω στοιχεία.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111443 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα Invicta Selenic 700
Πρόβλημα αυτό που φοβόμουν.....τόσο καιρό που το άναβα έβλεπα θερμοκρασία στο τζάκι κοντά 27 βαθμούς 25 κλπ και λίγα μέτρα μακρυά 22 -23 στα μπουμπουνίσματα παρόλο που έβγαινε θερμός αέρας 200 βαθμών είχα μικρές ανόδους θερμοκρασιών στα πιο μακρινά σημεία έβαλα σήμερα σε 3 σημεία θερμόμετρο με την ακίδα στο ταβάνι και
τρελάθηκα!!! στο 1.5 μ. απο την εστία 43 στο ταβάνι 28 στο πάτωμα(70 εκ.πάνω απο το πάτωμα)μου εγκλωβίζεται όλη η ζέστη στο ταβάνι.έχω δοκάρι 45εκ.ύψος στα 2 μετρα απο την εστία έβαλα έναν ανεμιστήρα να φυσάει ψηλά και ισορόπισε κάπως..θα δοκιμάσω και με ανεμιστήρα οροφής..λεπτομέρειες θα αναφέρω στο τόπικ με το αντίστοιχο πρόβλημα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111518 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Ακριβώς ίδιο θέμα έχω και εγώ....αλλά δεν μπορώ να βάλω ανεμιστήρα οροφής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111522 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

thanasis65 έγραψε: Ο θάλαμος απο μέσα προς τα έξω αποτελείται απο: φυλο αλουμινίου, πετροβάμβακα, γυψοσανίδα, ορθοστάτες, και παλι γυψοσανίδα. Ο πετροβάμβακας ειναι στερεωμένος με βίδες στην γυψοσανίδα και στον τοίχο, και το φύλο αλουμινίου επίσης με βίδες περιμετρικά στον τοίχο, την εσωτερική γυψοσανίδα, και στους εμπρός πλαινούς ορθοστάτες (μόνο στο κατω μέρος του θαλάμου όπου πιστεύω οτι οι θερμοκρασία δεν θα ξεπερνά τους 40-50 βαθμούς). Σε ολες τις ενώσεις και στα σημεία επαφής του αλουμινίου με τοίχους γυψοσανίδα και μεταλικά στοιχεία έχω βάλει σιλικόνη 350οC τόσο για στεγανοποίηση ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να μπουν ίνες πετροβάμβακα στον θερμοθάλαμο αλλα και για περιορισμό της μεταφοράς θερμότηταςαπο το αλουμίνιο προς τα παραπάνω στοιχεία.


το φύλλο αλουμινίου που είπες είναι κάποιας μάρκας και επίσης είπες οτι είναι 0,6 ????
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111530 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Re:Απ: Invicta Selenic 700
Το πάχος ναι είναι 6/10 του χιλιοστού, όσο για μάρκα δεν ξέρω δεν κοίταξα για κάτι συγκεκριμένο... τι υπονοείς?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111540 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο θέμα Invicta Selenic 700
τιποτα έψαχνα να βρω φύλλο αλουμινίου για μια κατασκευή και δεν βρήκα για αυτό ρωτάω !!και μιας και το έβαλες πες μου λίγο όταν το καίς καλά δε σου μυρίζει καθόλου μια μεταλική μυρωδία ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ