Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76147 από Ionathan
Απαντήθηκε από Ionathan στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Να το καταλάβω κι εγώ...
Ο εξωτερικός αέρας δίνει κάτω από το συρτάρι και ταυτόχρονα κάνει circulation με κάτω εσωτερική περσίδα και πάνω εσωτερικές?

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε: Έφερα σωλήνα από έξω, κάτω από το μπλε βελάκι που δείχνεις. Ο αέρας που μπαίνει στο μπλε βελάκι, τραβιέται από τον σωληνα αυτόν κατά μεγάλο ποστοστό.


Αυτο που λες δεν μπορω να διαπιστωσω πως μπορει να γινει. Εχω την Selenic μπροστα μου (πανω σε παλετα ειναι ακομα). Ο πατος κατω απο το συρταρακι ειναι απολυτα στεγανος. (α/α ανταλλακτικο Νο8 απο εδω www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/676900.pdf) .
Οποτε δεν υπαρχει τροπος ο αερας αυτος να εισελθει στις γριλιες του συρταρακιου. Ετσι οπως βλεπω την εστια ο αερα καυσης μπορει να εισελθει ΜΟΝΟ απο το μπλε βελος (λεω κατι λαθος?). Εκτος κ αν ο αερας ερχεται μπροστα απο τις 2 κοκκινες σχισμες κ ξαναμπαινει απο τις γριλιες απο το συρταρακι. Αλλα γιατι το εκανες ετσι? Εξυπηρετει καποιο σκοπο?

Asteris έγραψε: Η περσίδα κάτω από το τζάκι, είναι για να αφήνει την φούσκα να ρουφάει κρύο αέρα, να τον ζεσταίνει και να τον βγάζει από πάνω. Αν δεν την κάνεις, θα προσπαθεί να τραβήξει από τις κόκκινες γρίλιες, από την χαραμάδα κάτω από το τζάκι και από το κενό της μετώπης. Σε μεγάλες εντάσεις καύσης, η κάτω περσίδα είναι αναγκαία, αλλιώς οι υπόλοιπες διατομές εισαγωγής δεν αρκούν.


Αρα σωστα ειπα πιο πριν οτι ο αερας της φυσικης ροης στο σπιτι σου ερχεται απο μεσα απο το σπιτι (σαν ανακυκλωση )

edit : τωρα το καταλαβα. Το τζακι ετσι οπως το εχεις τραβαει αερα καυσης κ απο εξω (μεσω του σωληνα) κ απο μεσα κ η φυσικη ροη επισης. Οκ , sorry για την ταλαιπωρια.(αρα οι κοκκινες σχισμες δεν ειναι απλα για μουρη :P )

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76459 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Invicta Selenic 700

Asteris έγραψε: Το ξηλώνεις όλο. Έτσι κι αλλιώς δεν θα χωρούσε μέσα το Selenic με τα κενά που θέλει και τις μονώσεις, εκτός αν το παλιό μαντεμένιο ήταν κάνα τέρας 90-100+ εκατοστών.

Την βάση μερικοί την κρατάνε για να πατήσει πάνω η νέα εστία, αλλά γνώμη μου να φύγει και αυτή, να υπάρχει ελεύθερη ροή και όχι μόνο από την τρύπα του σταχτοδοχείου.

Asteri σε ειχα ρωτησει και περυσι που ενδιαφερομουν να βαλω και'γω selenic αλλα τελικα απαντηση δεν πηρα,μιας και προεκυψε θεμα στο να βαλει η αδελφη μου με selenic(την minos ομως)πανομοιοτυπο τζακι σαν το δικο μου θα ξαναρωτησω μπας και ξερεις εσυ η καποιος αλλος εδω.
Οπως ρωτησε το παλικαρι πιο πανω αν γινετε να μπει χωνευτο ετσι το ρωταω και'γω γιατι να μην γινετε και τι παραπανω θα μου προσφερει ο πετροβαμβακας απ'οτι τα υπαρχοντα μαντεμια,γιατι δηλ. να πρεπει να ξυλοθουν τα πλαινα μαντεμια αφου εχω χωρο γυρω απο την selenic αν μπει χωνευτα και αφηνει κενο 10 ποντους στο πλαι και 20 πισω,με λιγα λογια γιατι ειναι καλυτερα η δημιουργια θερμοθαλαμου απο μαντεμι(εξωτερικα απο την selenic)και πετροβαμβακα(του τοιχου)απ'οτι αν μεινουν τα μαντεμια και δημιουργηθει θαλαμος απο μαντεμι(εξωτερικα απο την selenic) και μαντεμι της παλιας εστιας(απο πισω υπαρχει ο τσιμεντολιθος της προκατ που μου φαινετε και κακος αγωγος θερμοτητας)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76591 από tuluba
Απαντήθηκε από tuluba στο θέμα Invicta Selenic 700

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Το ξηλώνεις όλο. Έτσι κι αλλιώς δεν θα χωρούσε μέσα το Selenic με τα κενά που θέλει και τις μονώσεις, εκτός αν το παλιό μαντεμένιο ήταν κάνα τέρας 90-100+ εκατοστών.

Την βάση μερικοί την κρατάνε για να πατήσει πάνω η νέα εστία, αλλά γνώμη μου να φύγει και αυτή, να υπάρχει ελεύθερη ροή και όχι μόνο από την τρύπα του σταχτοδοχείου.

...με λιγα λογια γιατι ειναι καλυτερα η δημιουργια θερμοθαλαμου απο μαντεμι(εξωτερικα απο την selenic)και πετροβαμβακα(του τοιχου)απ'οτι αν μεινουν τα μαντεμια και δημιουργηθει θαλαμος απο μαντεμι(εξωτερικα απο την selenic) και μαντεμι της παλιας εστιας(απο πισω υπαρχει ο τσιμεντολιθος της προκατ που μου φαινετε και κακος αγωγος θερμοτητας)?


Γιατι ο πετροβαμβ. Παρεχει καλλίτερη μονωση από τον τσιμεντολυθο και γιατι το προσθετο μαντεμι που θα αφησεις να περικλείει την εστια σου θα αποροφά και αυτό θερμότητα κατά το αναμα. Βεβαια θα την παρεις πισω θεωρητικά όταν το τζακι σβήσει. Δεν ξερω αλλα οι πιο απλες λυσεις είναι και οι καλλιτερες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76600 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Selenic 700
Ένα foyer βγάζει το 70-80% της ζέστης του στην πίσω και πάνω του μεριά (το υπόλοιπο από το τζάμι ως ακτινοβολία). Την ενέργεια αυτήν θέλουμε να την πάρουμε στον χώρο μας, οπότε κάνουμε ένα σύστημα ροής αέρα, με εισαγωγή κάτω - εξαγωγή πάνω. Όλον αυτόν τον θάλαμο που φτιάχνουμε, θέλουμε να είναι όσο το δυνατόν μονωμένος, ώστε να μην χάνουμε ενέργεια στους τοίχους. Είτε γιατί τους ταλαιπωρούμε, είτε γιατί η ενέργεια πάει χαμένη (ειδικά αν ο τοίχος είναι εξωτερικός). Οπότε ο πετροβάμβακας με αλουμινόφυλλο είναι η καλυτερη δυνατή λύση.

Στην περίπτωση που αφήσουμε το παλιό τζάκι, θα έχεις μέρος της ενέργειας να ζεσταίνει τους τσιμεντόλιθους πίσω από το μαντέμι (που είναι μιά χαρά θερμοαγώγιμοι και θερμοχωρητικότατοι). Αν θα είναι 5-10% απώλειες, ή παραπάνω, θέλει μελέτη για να το πούμε με σιγουριά. Είναι τόσο φασαρία να βγει το παλιό τζάκι και το συζητάμε, ή κουβέντα να γίνεται?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77114 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Invicta Selenic 700
Αστερη πολυ μεγαλη φασαρια ειναι φιλε γιαυτο και δεν το'κανα και'γω περυσι που ψαχνομουνα, πολυ μπαζο μιας και η καμιναδα η περισσοτερη εχει τρεις σειρες σε παχος τουβλα εξαλου το προτεινα εγω στην αδελφη μου γιατι δεν θελει σπασιματα αν ειναι να σπασουμε ξεχνα το μου ειπε και τις λεω 2τρυπες για τις περσιδες και το πολυ αλλη μια στην μαρμαροποδια για να τραβαει τον εσωτερικο αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78226 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Selenic 700
Σήμερα έπαιξε πείραμα. Το κάτω Selenic με την φυσική ροή, που καλείται να ζεστάνει τα 65τμ του ισογείου, δεν είχε κάτω περσίδα, λόγω κακής αρχικής εκτίμησης (είχα ακούσει τον Μπεν ότι φτάνουν οι γρίλιες του δεξιά-αριστερά). Φυσικά το είχα καταλάβει ότι έκανα λάθος σχετικά σύντομα, αλλά δεδομένου ότι κάτω οι απαιτήσεις θέρμανσης είναι ελάχιστες (το τζάκι και στο ρελαντί πάει το ισόγειο στους 25-26 και ανεβαίνει, αν δεν ανοίξω την πόρτα για τον πάνω όροφο να αδειάσει λίγο ζέστη προς τα κει), το άφησα έτσι γιατί ποτέ δεν το δούλευα δυνατά.

Φέτος όμως που κάτω το άναβα μιά φορά στις 10 μέρες και έπρεπε να ανεβάσει θερμοκρασία από τους 15-16, όταν το τσίτωνα την πρώτη ώρα έβγαζε μυρωδιά υπερθέρμανσης. Οπότε πήρα περσίδα και έβγαλα την κάτω μετώπη του τζακιού για να την κόψω. Και μια που το τζάκι έμεινε με τελείως ανοιχτή τρύπα κάτω (πάνω από 1500cm2), είπα να το ανάψω έτσι για να δω τι θα κάνει.

Πριν 10 μέρες είχα γράψει ότι άναψα και τα δύο τζάκια και το κάτω με την φυσική ροή δεν πήρε ούτε βαθμό στην πρώτη ώρα. Σήμερα πήρε ακριβώς 3.5 βαθμούς, από 18 στους 21.5 ...

Αυτό για όσους αναρωτιούνται πόση ζέστη μπορεί να βγάλει η φυσική ροή, συν το πόσο σημασία έχει η κάτω εισαγωγή αέρα...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": silver

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ