Invicta Selenic 700

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39928 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

sotiris v. έγραψε: Το σπιτι ειναι μεζονετα 40 τετραγωνικα ο καθε οροφος.το τζακι θα μπει κατω στο σαλονι θα τρυπηθει το ταβανι ακριβως πανω απο το τζακι και οι αεραγωγοι θα διανυσουν αποσταση 2-3 μετρα για να φτασουν στα δυο υπνοδωματια.οταν λες να φτιαξει σωστα την πατεντα εννοεις να φτιαξει αεροστεγες τον θερμοθαλαμος?
για το ποσα χρηματα θελει για αυτην την δουλεια δεν τον ρωτησα αλλα το θεμα ειναι οτι αυτος επιμενει στον δικο του τροπο εγκαταστασης.


Δεν χρειάζεσαι αεραγωγούς για 40+40τμ, τζάμπα τα έξοδα. Σκέτη εστία βάλε και θα 80τμ θα γίνεται κόλαση. Τα λεφτά που θα γλυτώσεις κάντα 10cm μόνωση πάνω από το ταβάνι των υπνοδωματίων και εδώ θα είμαστε την άνοιξη να μας λες πως χόρτασες ζέστη τον χειμώνα.

Τώρα, αν δεν θέλει να το κάνει όπως του λες, ή βρες άλλον, ή κάνε όπως το λέει αυτός και πέτα λεφτά...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotiris v.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39937 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

sotiris v. έγραψε: καλησπερα αστερη
επειδη ειμαι και εγω στην διαδικασια παραγγελιας καμιναδας βεντιλατερ και λοιπον εξαρτηματων θα ηθελα την βοηθεια σου γιατι ειμαι λιγο προβληματισμενος.μετα απο καιρο καταφερα και βρηκα ενα τζακα να μου περασει το τζακι, και μαλιστα θεωρειτε απο τους καλυτερους εδω που μενω.ο οποιος ομως εχει αλλη φιλοσοφια περι εγκαταστασης τζακιων.θελει να φτιαξει θερμοθαλαμο απο λαμαρινα γυρω απο την selenic πεντε εκατοστα δεξια/αριστερα και πεντε πισω,(για προστασια οπως λεει του πετροβαμβακα και της γυψοσανιδας)κατω να την κολλησει πανω στην μεταλλικη βαση της εστιας γυρω γυρω,να κανει δυο τρυπες στο πανω μερος του θαλαμου που θα δημιουργηθει απο λαμαρινα και απο εκει με βεντιλατερ και αεραγωγους να στειλει τον αερα στον επανω οροφο.ουτε λογος να γινεται για εναλλακτη,εδω δεν τον ξερει κανενας!!!
επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να βρω αλλον καλυτερο τι με συμβουλευεις να κανω?
ευχαριστω


Δηλαδή τι εννοεί ο μάστορας, ότι ξέρει καλύτερα από τον κατασκευαστή?

Αν είναι να πληρώσεις (και παραπάνω ίσως) κάτι αδοκίμαστο που είναι αμφίβολο αν θα δουλέψει σωστά, άστο καλύτερα.

Ακολούθα την υπόδειξη του κατασκευαστή, τόσοι το κάνανε εδώ μέσα και χορτάσανε ζέστη.

Γιατί να κάνεις πειράματα?

Άμα δε μπορεί ή δε θέλει να στο κάνει έτσι, στο καλό πες του.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sotiris v.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39951 από Μπάμπης
Απαντήθηκε από Μπάμπης στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Να και το δικό μου. Ολόκληρη φώτο όταν βαφτεί :P
Βίντεο

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39954 από sotiris v.
Απαντήθηκε από sotiris v. στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700

Asteris έγραψε:

sotiris v. έγραψε: Το σπιτι ειναι μεζονετα 40 τετραγωνικα ο καθε οροφος.το τζακι θα μπει κατω στο σαλονι θα τρυπηθει το ταβανι ακριβως πανω απο το τζακι και οι αεραγωγοι θα διανυσουν αποσταση 2-3 μετρα για να φτασουν στα δυο υπνοδωματια.οταν λες να φτιαξει σωστα την πατεντα εννοεις να φτιαξει αεροστεγες τον θερμοθαλαμος?
για το ποσα χρηματα θελει για αυτην την δουλεια δεν τον ρωτησα αλλα το θεμα ειναι οτι αυτος επιμενει στον δικο του τροπο εγκαταστασης.


Δεν χρειάζεσαι αεραγωγούς για 40+40τμ, τζάμπα τα έξοδα για αεραγωγούς. Σκέτη εστία βάλε και θα 80τμ θα γίνεται κόλαση. Τα λεφτά που θα γλυτώσεις κάντα 10cm μόνωση πάνω από το ταβάνι των υπνοδωματίων και εδώ θα είμαστε την άνοιξη να μας λες πως χόρτασες ζέστη τον χειμώνα.

Τώρα, αν δεν θέλει να το κάνει όπως του λες, ή βρες άλλον, ή κάνε όπως το λέει αυτός και πέτα λεφτά...





δηλαδη δεν θα χρειαστω ουτε εναλλακτη,βεντιλατερ,κοντρολερ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39992 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
O εναλλάκτης θα σου δώσει 10% οικονομία και μεγαλύτερη ταχύτητα ανόδου θερμοκρασίας στο ξεκίνημα. Για τα 80τμ πάντως δεν τον χρειάζεσαι για να τα καλύψεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #39995 από akasa
Απαντήθηκε από akasa στο θέμα Απ: Invicta Selenic 700
Αστέρη κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την ωραία κίνηση του ξεχωριστού νήματος για την Selenic. Την έχω παραγγείλει κι' εγώ (δίφατση δεξιά) και μέχρι να έρθει προσπαθώ να συμμαζέψω από το άλλο νήμα όλες τις πληροφορίες που θα μου χρειαστούν για τη σωστή τοποθέτηση. Να μας συγχωράτε για κάποιες αφελείς ερωτήσεις ή για θέματα που ίσως έχουν απαντηθεί πιο μπροστά αλλά έχει μεγαλώσει τόσο πολύ το νήμα που κάτι μας ξεφεύγει. Στην επαρχία όμως είτε δεν βρίσκουμε εύκολα τζακά της προκοπής είτε τα λεφτά που ζητούν είναι υπερβολικά, οπότε η βοήθειά σας καθίσταται περισσότερο από πολύτιμη.Σου υπενθυμίζω ότι έχω μεζονέτα 200+m2 με πολύ καλές μονώσεις και θέλω να θερμάνω τον ενιαίο χώρο της σαλοκουζίνας (100m2).
1.Ήδη έχω παραγγείλει και εναλλάκτη 70cm, αλλά ο προβληματισμός μου είναι αν αξίζει να βάλω βεντιλατέρ και κοντρόλερ από τη στιγμή που δεν σκοπεύω να στείλω αέρα μακριά σε υπνοδωμάτια. Θα έχει διαφορά μεγάλη με το να τον αφήσω με ελεύθερη ροή;
2. Επειδή θα αφήσω τη βάση του παλιού Edilkamin, στην πλάτη έχει τρύπα για αέρα καύσης από το φρεάτιο ασανσέρ αλλά από μπροστά υπάρχει κάτι σαν συρτάρι με το έμβολο ρύθμισης αέρα και είναι 30Χ9cm. Φτάνει; Αν όχι και χρειαστεί να σηκώσω πάνω από 1cm την εστία αυτό το κενό δεν θα φαίνεται άσχημα;
3. Ο εναλλάκτης μπαίνει από ότι είδα στις φωτο στην κορυφή του foyer και μετά θα βάλω συστολή σε Φ180 για να περάσω καμινάδα μέσα στον αμίαντο 20Χ20cm. Η αμιαντοσωλήνα κατεβαίνει περίπου 50-60cm από το ταβάνι. Είναι καλύτερα να την κόψω σύριζα με το ταβάνι και να μπει σφινωτά ο πετροβάμβακας ή όπως είναι να την μονώσω γύρω-γύρω;
4. Αν με την τοποθέτηση η εστία (τηρώντας τις προβλεπόμενες αποστάσεις) δεν είναι ευθειασμένη με την παλιά καπνοδόχο και πάει ο εναλλάκτης κάπως λοξά υπάρχει πρόβλημα; Ή πρέπει να φύγει ευθεία πάνω και μετά να μπεί με γωνίες; Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ