Εξαεριστήρας για μεταφορά θερμού αέρα....

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34782 από cantona
θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που έχω σκεφθεί όσο αναφορά την μεταφορά ζεστού αέρα από το σαλόνι που βρίσκεται το τζάκι nordica inserto 80 σε άλλο χώρο.
Το σαλόνι είναι ενιαίος χώρος μαζί με κουζίνα περίπου 45τ.μ απέναντι από το τζάκι στα 3.5 μέτρα θέλω να βάλω ψηλά στον τοίχο εξαεριστήρα όπου στην πίσω μεριά του είναι ένας μικρός διάδρομος που οδηγεί στο μπάνιο και στο υπνοδωμάτιο.Σκοπός μου βέβαια είναι να ζεστάνω αυτά τα 2 δωμάτια.
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι τα εξής:
1.Αποτέλεσμα πιστεύετε πως θα έχω;(αυτό είναι και το βασικότερο)
2.Τι εξαεριστήρα να πάρω;
Κοιτάω κάποιους χωνευτούς σαν αυτούς μου μπαίνουν στα μπάνια(δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω λινκ από κάποιες εταιρίες που τα έχω δει)
Στα χαρακτηριστικά τους έχουν τα db που είναι βασικό σημείο το οποίο πρέπει να προσέξω νομίζω,αλλά από κει και πέρα σημαντικό ρόλο παίζουν και τα κυβικά ανά ώρα που τραβούν από τον χώρο,αν αυτά είναι αρκετά ή όχι για την θέρμανση των 2 δωματίων.Αλλά από την άλλη να μην φέρνουν το αντίθετο αποτέλεσμα,τραβώντας όλο τον θερμό αέρα από το σαλόνι.
Πιστεύω πως σαν σκέψη είναι καλή αλλά θα ήθελα και στην πράξη να είναι έτσι,γιαυτό και ζητάω την βοήθεια και την εμπειρία του φόρουμ.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34786 από giabritsos
O μπατζανακης μου εκανε αυτο που λες σε μεζονετα κα στελνει αερα απο κατω οροφο(το εβαλε καιαυτος στο ταβανι στην ακρη της σκαλας μιας και οζεστος αερας ανεβαινει ταβανι) στον πανω οροφο στα δωματια.πριν απο αυτο ειχε πανω 18 βαθμους τωρα εχει 20 βαθμους.θα του ζητησω φωτο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34944 από Zedd
To θέμα είναι ότι για να στείλεις θερμό αέρα στον διάδρομο θα πρέπει να προβλέψεις και τον κρύο αέρα που θα μπαίνει από τον διάδρομο στο σαλόνι. Άρα δεν πρέπει να κλείνεις την πόρτα του διαδρόμου (αν υπάρχει) ή να ανοίξεις περσίδα στην πόρτα κάτω χαμηλά.

Εγώ πήρα ένα εξαεριστήρα μπάνιου (Sivar LD 125) και θα τον τοποθετήσω σύντομα, αλλά συμπέρασμα για τον αν δουλέυει η πατέντα θα έχω τον χειμώνα... :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36049 από giabritsos
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36090 από cantona
Ευχαριστώ για τις φωτο.
Βέβαια εγώ δεν έχω τόσο μεγάλη απόσταση αφού στον τοίχο που θα τοποθετήσω τον εξαεριστήρα ακριβώς από πίσω είναι τα 2 δωμάτια.
Έχω καταλήξει στο να είναι χωνευτός στον τοίχο,απλώς κοιτάζω να βρω τον ποιο αθόρυβο αλλά και ποιοτικό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #36108 από Fokion
να ζεστανεις το χολακι μπορει
τα δωματια που βλεπουν στο χολακι χλωμο...
( αν εχω καταλαβει σωστα την διαρυθμιση...)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ