Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34550 από Sv9fbs
Γεια σας...
Είμαι νέος στο forum και σας καλοσορίζω. Εχω μάθει αρκετά πράγματα από τις συζητήσεις σας και θα ήθελα να θέσω το παρακάτω ερώτημα που ίσως και να έχει απαντηθεί. Την επόμενη βδομάδα θα μετατρέψει ενας μάστορας το απλό μου τζάκι σε ενεργειακό με την τοποθέτηση κασσέτας. Η κασσέτα που θα μπει είναι της Edil Kamin η Ecostar η 13 KW με τα ανεμιστηράκια και με ρώτησε αυτός που θα τοποθετήσει το τζάκι που να βάλει τις 2 περσίδες πάνω στην γυψοσανίδα. Εγώ δεν ήξερα να του απαντήσω και του ειπα στην τύχη βάλε τις από αριστερά και από δεξια και στη μέση μην βάλεις περσίδα( το τζάκι είναι όπως την φωτογραφία με 3 πλευρές αλλά τα πλαινα του δικό μου τζακιού είναι λίγο πιο φαρδια ). Αυτό είναι σωστό που του είπα ? Επίσης βλέπω σε φωτοφραφίες ότι κάποιες περσίδες είναι χαμηλά τοποθετημένες δηλαδή κοντά στην εστία και άλλες κοντά στο ταβάνι. Ποιό ειναι το σωστό ? Ο τεχνικός μου είπε κοντά στο τζάκι. Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο εκτός την Inox καμινάδα ? Σας ευχαριστώ.



Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34557 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα
Αν βγάζει από μπροστά αέρα η ίδια η κασέτα και έχεις χώρο δεξιά και αριστερά, μπορείς να κάνεις και αυτό που λες. Το ύψος που θα τις βγάλεις πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μην χτυπάει η ζέστη σε αντικείμενα που έχεις κοντά η σε αυτούς που κάθονται δίπλα. Αν έχεις τέτοιο θέμα αναγκαστικά θα τις βγάλεις ποιο ψηλά.
Αν η φούσκα είναι από γυψοσανίδα, κανε και μια θυρίδα εκτόνωσης ψηλά. Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να μονώσεις την φούσκα εσωτερικά.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34997 από Sv9fbs
Απαντήθηκε από Sv9fbs στο θέμα Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα
Ευχαριστω για την απάντηση. Η φουσκα ειναι χτιστη απ' ότι είδα. Χρειάζεται εκτόνωση ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35043 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα

Sv9fbs έγραψε: Ευχαριστω για την απάντηση. Η φουσκα ειναι χτιστη απ' ότι είδα. Χρειάζεται εκτόνωση ?


Αν ειναι κτιστη για να μπει περσιδα εκτονωσης θα πρεπει να επενδυθει εσωτερικα με πετροβαμβακα αλλιως θα μυριζει.Μια χαρα θα εκτονωνουν την ζεστη τα τουβλα της φουσκας.Μην βαζεις τιποτα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35087 από Sv9fbs
Απαντήθηκε από Sv9fbs στο θέμα Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα
Η φούσκα όμως θα χρειαστεί να σπάσει γιατι η κασσέτα εχει αρκετό ύψος. Ο μάστορας μου είπε ότι δεν θα βαλει πετρομάμβακα γιατί μετά από μερικά χρόνια μου ειπε ότι χαλάει σαν υλικό και δεν είναι υγεινό να μυρίζεις φθαρμένο πετροβάμβακα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή βαριέται να το κάνει ? ? ? Ο πετροβάμβακας που μπαίνει ? ? ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35126 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Τοποθέτηση αεραγωγών σε κασσέτα
Ο πετροβαμβακας μπαινει εσωτερικα της φουσκας και την καλυπτει ολοκληρη ακομα και πισω και γυρω απο την εστια.
Δεν εχει κανενα προβλημα με το περασμα των χρονων οταν μπει και τοποθετηθει σωστα.
Η φουσκα για να σπασει?
Αυτο που θα σπασει για να μπορεσει να την χωρεσει ειναι ενδεχομενως το κουτελο κατω απο το δευτερο διαζωμα του τζακιου και ισως ν' αφαιρεθουν καποια τουβλα δεξια και αριστερα μεσα απο την εστια για να χωρεσει καλυτερα.
Στην δικια μου κασσετα που ακομα την περιμενω να ερθει δεν προκειται ουτε φουσκες να σπασω ουτε περσιδες να βγαλω.Θα την σπρωξω μεσα θα συνδεσω την καμιναδα θα κλεισω και τα κενα και τελος.
Αν ηταν να σπαω φουσκες και να βαζω πετροβαμβακες θα το γκρεμιζα και θα το εφιαχνα ολο απο την αρχη.Αυτο ηθελα ν' αποφυγω και γι' αυτο επελεξα την λυση της κασσετας.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ