Μετατροπή τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33922 από APROF
Απαντήθηκε από APROF στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού
Αφού προτεινεις να το αντικαταστεισω, μπορω το καινουργιο να το συνδεσω και στα σώματα δλδ αντικατασταση σε υδραυλικο ή εκει ξεφεύγει το κοστος?αν καταλαβα καλα, για αεροθερμο ενεργειακο αλλαζω μονο κασσετα?
Αστερη συγνωμη για τις επανοτες ερωτησεις αλλα ειμαι παντελος ΑΣΧΕΤΟΣ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33924 από dimkap
Απαντήθηκε από dimkap στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού

Asteris έγραψε: Οι κασέτες έχουν δικό τους μεταλλικό θερμοθάλαμο, οπότε δεν θέλουν άλλον αν είναι να μπουν σε πετρόχτιστο τζάκι. Αν είναι να μπουν σε γυψοσανίδα, τότε κάνουμε έξτρα μονωμένο θερμοθάλαμο, ώστε να αποβάλλεται η ζέστη που παγιδεύεται από την καμινάδα και ότι ξεφεύγει από τον θερμοθάλαμο της κασέτας. Αν βέβαια έχουμε γυψοσανιδένια φούσκα, δεν χρειάζεται να μπει κασέτα, βάζουμε foyer που και φτηνότερο είναι και πιό ανθεκτικό και κατά κανόνα αποδοτικότερο.


Αν είναι όντως έτσι γιατί 9/10 τζακάδες προτείνουν να γίνει θερμοθάλαμος και σε κασέτα (σε χτιστό τζάκι και φούσκα)?
αξίζει τελικά ο κόπος?
ή ειναι καθαρα εισπρακτικού χαρακτήρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33925 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού
Λογικά βάζεις μιά κασέτα, νέα καμινάδα και είσαι οκ. Τους αεραγωγούς αν μπορείς τους συνδέεις στην κασέτα ή τους αφήνεις να κινούν την φυσική ροή.

Δες και άλλα αντίστοιχα θέματα, έχει παιδιά που την κάναν ήδη αυτήν την μετατροπή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33927 από APROF
Απαντήθηκε από APROF στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού

Asteris έγραψε: Λογικά βάζεις μιά κασέτα, νέα καμινάδα και είσαι οκ. Τους αεραγωγούς αν μπορείς τους συνδέεις στην κασέτα ή τους αφήνεις να κινούν την φυσική ροή.

Δες και άλλα αντίστοιχα θέματα, έχει παιδιά που την κάναν ήδη αυτήν την μετατροπή...



ΟΚ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114609 από sakmar
Απαντήθηκε από sakmar στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού
asteris εχω και εγώ ένα τζάκι μαντεμι με 2 περσιδες διχως βεντυλατερ αλλά για να ζεσταθώ πρέπει να μπω μέσα στην εστία :P .Τι μου προτείνεις να κάνω?Έχω και σώματα καλοριφέρ στο σπίτι ανενεργά γιατι πετρέλαιο γιοκ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114705 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Απ: Μετατροπή τζακιού
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=58005&Itemid=384 καλημερα και απο μενα.όσο για τις μετατροπες εκανα 1 εγω,,δεσ video ..κάτι τετοιο έκανα και εγώ αλλά χωρίς τις σωλήνες πισω.mono 1 φ80 πίσω στην πλατη και 1 πάτο κάτω όσο είναι η εστια μου .....τωρα με τα πιστευω μου.?πιστεuω θα κάνει δουλειά.th λένε και οι άλλοι χρήστες που ξέρουν καλύτερα από μένα?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ