Τζάκι Volcano AKP 75

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121439 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75
βλεπωντας τα τελευταια θεματα με τις υπερμετατροπες :woohoo:
μου ανοιξατε την ορεξη παλι.....
ελεγα λοιπον να εβαζα μια κοφτρα στο βολκανο....και να την στηριξω στα πλαινα κενα εκει που αρχιζει ο κονος....
καμια καλη ιδεα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121545 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75

gousan έγραψε: με την βοηθεια και την προσφορα του εναλακτη καμιναδας απο τον κ. στελιο...


Αυτός στις (λοξές , μας πέθανες , μπορείς να τις γυρίσεις κατά 90 μοιρές δεξιά και να τις ξανασηκώσεις?) φωτογραφίες είναι ο περιβόητος εναλλάκτης υπεραπόδοσης?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121598 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75
στραβωλαιμιασες?χαχαχ ναι ναι
εγω μολις εφαγα την πρωτη παντοφλα απο τη γυναικα μου
ειχα την φαεινη ιδεα να βαλω ενα κομματι 20 ποντους λαμαρινα για κοφτρα στο κεντρο χωρις καθολου κλιση περα ως περα καθετα στην εστια και καπνισε τρελα :ohmy:
θα κανω αλλη μια αποπειρα να την βαλω οριζοντια....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121603 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75
Αν κάνεις κόφτρα σκέψου τα εξής.
α) Να γίνει δύο κομμάτια εκ των οποίων το ένα από τα δύο να μετακινείται πάνω στο άλλο.
Ετσι θα την ανοίγεις και θα την κλείνεις όσο θέλεις.
Βασικά αυτό που σου γράφω δεν είναι απαραίτητο να γίνει μιας και στο τέλος θα καταλήξεις να την έχεις όσο πιο μεγάλη γίνεται αλλά αν το κάνεις σε 2 κομμάτια θα είσαι ύσηχος πως δεν πρόκειται να σου καπνίσει...
:)

β) Να είναι μονωμένη με βερμικουλίτη.
Αυτός πρέπει να είναι πάνω από την κόφτρα.
Την μόνωση θα την δείς σε δεύτερη φάση. Φτιάχνεις πρώτα την κόφτρα, δοκιμάζεις πιο μεγάλη.. ακόμα πιο μεγάλη.. όταν καταλήξεις τότε την μονώνεις.
Και λέω από πάνω να βάλεις τον βερμικουλίτη γιατί έτσι θα τον προστατεύσεις από τυχόν χτυπήματα. Μετά κάποια χρήση γίνεται αρκετά ευθραστος.


γ)Τι υλικό χρειάζεται.
Ίνοξ παραπάει.
Μαύρη χοντρή λαμαρίνα είναι μιά χαρά.
Και άλλαξέ την σε 5 χρόνια ;)

δ) Πόσο κενό να αφήσεις....
(τα παρακάτω είναι προσωπικές απόψεις που δυστυχώς δεν έχω ακόμα πειραματιστεί)
Ο κανόνας που λέει να υπάρχει παντού άνοιγμα για τα καυσαέρια όσο ανοίγει η πόρτα σου ή όσο είναι η καμινάδα σου νομίζω πως είναι λάθος.
Και εξηγάω.
Αυτός ο κανόνας έγινε για τα ανοιχτά τζάκια.
Το πόσο άνοιγμα χρειάζεται μία ενεργειακή εστία (Στην φάση της λειτουργίας της) είναι πολύ μικρότερο.
Κάνε εδώ μία παρένθεση...
Δες μία σόμπα 14 kw
Θα έχει ένα μπουρί Φ120
Δες μία σόμπα 20 kw
Αντε να έχει Φ150
Δες μία σόμπα 30 kw
Αντε να έφτασε στα Φ180
Κλείνει η παρένθεση

Στα ανοιχτά τζάκια λοιπόν έμπαινε πολύς αέρας μέσα και απο κάπου έπρεπε να βγεί και ο περίσειος αέρας και τα καυσαέρια. Γιαυτό γίνονταν (και γίνονται) καμινάδες Φ250
Λέω και γίνονται γιατί κανένα εργοστάσιο δεν ρισκάρει να σου πει... ξέρεις.. Βάλε καμινάδα Φ150 ΑΛΛΑ μη το δουλέψεις ποτέ σου το τζάκι σου ανοιχτό.
Στην φάση του ανάμματος ...
Προσωπικά δεν ανάβω (βασικά ούτε και καίω ποτέ) με κανέναν άλλο τρόπο πέρα από τον ανάποδο.
Οπότε ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΝΟ.
ΣΧΕΔΟΝ καθόλου.
Σε κάποιο θέμα έβαλα και κάτι φώτο.
Το τζάμι ΔΕΝ ΛΕΡΩΝΕΙ σχεδόν ΚΑΘΟΛΟΥ.
Πλέον το καθαρίζω με το κομμάτι το χαρτί που ανάβω την φωτιά. ούτε καν νερό και στάχτη δεν χρησιμοποειώ.
(βέβαια να πώ ότι για προσανάμματα στην τέρμα πάνω σειρά βάζω παλλέτες κομμένες οπότε το άναμμα είναι υπόθεση ενός σπίρτου και σε μισό τσιγάρο χρόνο βάζω μπρος τα βεντιλατέρ)
2 - 3 φορές που τροφοδοτούσα την φωτιά κάθε ώρα και με ένα - δύο ξύλα το αποτέλεσμα ήταν και πολυ χαμηλότερες θερμοκρασίες και πολύ περισσότερη στάχτη και καπνισμένο τζάμι.
Ανεξαρτήτως κόφτρας
Εχω δοκιμάσει (το τζάκι το έχω ένα χρόνο "υπο κατασκευή"...) και χωρίς κόφτρα και με μισή και χωρίς βερμικουλίτη και έτσι όπως έχω καταλήξει τώρα πλέον.

Να σου γράψω και το εξής.
ΠΟΣΑ (σε κυβικά) άραγε είναι τα καυσαέρια???
και θέλουν και Φ250 για να φύγουν???
όταν 50 κυβικά αέρα χρειάζονται για να καούν 5 κιλά ξύλα (και αυτά τα 50 κυβικά είναι με λ=2 δλδ με διπλάσια από την πραγματικά απαιτούμενη ποσότητα) τότε θεωρώ πως 50 κυβικά την ώρα φεύγουν όλα και όλα από μία εστία που κάνει σωστή καύση.
(όσο οξυγόνο καταναλώνεται τόσο c02 ή co παράγεται και τα υπόλοιπα στοιχεία του αέρα είναι ανενεργά στην καύση)
ε? του κερατά.. 50 κυβικά και αυτά καυτά τι την θέλουν την Φ250?


Μετά τα παραπάνω να σου πώ και το εξής.
Εμένα η κόφτρα μου αφενός μεν είναι τεράστια αλλά τελικά αφήνει και τεράστια κενά.
2 εκατοστά κενό σε όλο το γύρω γύρω της είναι (μιας και το τζάκι μου είναι πολυγωνικό) 480 cm2. Δηλαδή όσο μία Φ240. Όταν καταλήξω ότι θα κλείσω το τζάκι μου τότε θα τα περιορίσω τα κενά τα γύρω γύρω και θα δουλεύεω με το μετακινούμενο κομμάτι.

Τέλος όσον αφορά την επίδραση που έχει η κόφτρα
α) ΒΟΗΘΑΕΙ πάρα μα πάρα πολύ στο σωστό κάψιμο των ξύλων
(ξανατονίζω ότι καίω με τον ανάποδο τρόπο ΜΟΝΟ... οπότε τα ξύλα μου αρχικά σχεδόν ακουμπάνε στην κόφτρα)
Όταν τα ξύλα είναι 40 εκατοστά κάτω τότε δε κάνει και πολύ δουλειά. Τα καυσαέρια θα βρούνε σε αυτή την 40 εκατοστών διαδρομή τον τρόπο να φύγουν από τα κενά. Και οι φλόγες δεν θα φτάνουν καν στην κόφτρα.

β) Ρίχνει την θερμοκρασία του εναλλάκτη.
Ειδικά με περιορισμένο πρωτογενή αέρα.
ΑΛΛΑ αυξανει την θερμοκρασία στα πλαινά, πίσω και εμπρός μέρος του τζακιού.
ΔΛΔ εκεί που θα έπρεπε να είναι.
Ώστε να την πάρεις με σωστό θερμοθάλαμο.
Ο εναλλάκτης καυσαερίων είναι για να σου δώσει όση θερμοκρασία δεν κατάφερες να πάρεις πριν τα καυσαέρια φύγουν από την εστία.
ΔΕΝ είναι σαν κύρια πηγή θερμότητας μιας και ουσιαστικά δεν έχει καμία επίδραση στην ίδια την καύση. Απλά σου περιορίζει τις απώλειες.

Αυτά... τα λίγα
:woohoo: :lol: :P :cheer:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121604 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75

gousan έγραψε: στραβωλαιμιασες?χαχαχ ναι ναι
εγω μολις εφαγα την πρωτη παντοφλα απο τη γυναικα μου
ειχα την φαεινη ιδεα να βαλω ενα κομματι 20 ποντους λαμαρινα για κοφτρα στο κεντρο χωρις καθολου κλιση περα ως περα καθετα στην εστια και καπνισε τρελα :ohmy:
θα κανω αλλη μια αποπειρα να την βαλω οριζοντια....

Τι εννοείς κάθετα στην εστία???
:blink: :dry: :huh:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121608 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: Τζάκι Volcano AKP 75
ευχαριστω κατ αρχην που καθισες και ασχοληθηκες με το θεμα μου και για τις πολυτιμες συμβουλες σου...
το θεμα κοφτρα το εμαθα-εψαξα περυσι που ηθελα να βαλω κοφτρα στο εβω...εκει πειρα 2 κομματια λαμαρινα ινοξ τα εβαλα οριζοντια και αυξομειωνα το μεγεθος της οπως ειπες πριν...
και ειπα να το κανω και στο βολκανο αλλα εβαλα καθετα την λαμαρινα και πατησε εκει που αρχιζει ο κωνος
εκλεισε απο μπρωστα ως πισω ενα στενο κομματι 20 ποντων(πολυ μικρο)
το λαθος μου ηταν νωμιζω που δεν το εβαλα οριζοντια(δεν ειχα τοσο μακρυ κομματι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ