Κλειστό τζάκι χωρίς περσίδες... πως να το κάνω αερόθερμο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32408 από geogeo
Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες,

θα ήθελα να σας θέσω τους προβληματισμούς μου σχετικά με την μετατροπή ενός ενεργειακού τζακιού σε αερόθερμο καθώς η οικονομική κατάσταση μας επιβάλει νέους και οικονομικότερους τρόπους για την θέρμανση της οικίας μας.
Η κατοικία μας βρίσκεται στο Χαλάνδρι, στον τρίτο όροφο τετραόροφου κτιρίου, οροφοδιαμέρισμα, εμβαδού 110 τ.μ., κατασκευής 2006 (θεωρώ πως έχει σωστή μόνωση).
Το τζάκι που έχει τοποθετηθεί είναι τύπου foyer με διπλό άνοιγμα πόρτας (προς τα πάνω και αριστερά-δεξιά), διαστάσεων 86εκ. πλάτος, 55εκ. ύψος και 51εκ. βάθος και είναι πρισματικό(πιθανότατα Ελληνικής κατασκευής αγνώστων λοιπών στοιχείων). Έχει εξωτερική επένδυση με μάρμαρο μέχρι το επάνω κούτελο και με γυψοσανίδα από το σημείο αυτό μέχρι το ταβάνι(επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες. Στην πίσω πλευρά του υπάρχει τρύπα για εισαγωγή εξωτερικού αέρα.
Μέχρι την περσινή χρονιά το λειτουργούσα σχετικά συχνά αλλά ως απλό τζάκι καθώς ο εγκαταστάτης δεν μου είχε ανοίξει θυρίδες στη γυψοσανίδα για την κυκλοφορία του θερμού αέρα με φυσική ροή.
Τα ερωτήματα που έχω να θέσω είναι τα εξής:
1. Μπορεί να μετατραπεί σε αερόθερμο και ποιές εργασίες πρέπει να παραγματοποιήσω;
2. Για να μεταφέρω το ζεστό αέρα στα εσωτερικά δωμάτια τι χρειάζεται να κάνω:
3. Υπάρχει περίπτωση διαρροής αερίων της καύσης εντός της φούσκας και εν συνεχεία μεταφοράς των στα δωμάτια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by geogeo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32446 από filosofos
δες αυτο ισως σε βοηθησει και ισως το κανεις μονος με πολυ λιγα χρηματα
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...8&id=28509&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.472 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ