Συμβουλή για ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30670 από kastoras
Καλησπέρα,
συγνώμη αν παρεμβαίνω σε άσχετη συζήτηση αλλά θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας μιας και έχετε πολύ μεγαλύτερη αμπειρία από εμένα. Έχω παραδοσικαό ανοιχτό τζάκι με χτιστή φούσκα και αποφάσισα να το μετατρέψω σε ενεργειακό. Ο μάστορας που πρότεινε τις παρακάτω 2 λύσεις:

1. σπάει όλο το χτιστό, πετάει τα μαντέμια της ΘΕΡΜΟΖΕΛ και βάζει ένα Caminos CA Quatro (www.caminos.gr/0EF556E5.el.aspx) 80 cm, και από πάνω κανονικά το μονώνει και βάζει εξωτερικά γυψοσανίδα. ΚΟΣΤΟΣ 3000 ευρώ (+ μάρμαρα επενδύσεις 500 ευρω)

2. Αφήνει φούσκα και επενδύσεις όπως είναι και τοποθετεί χωρίς μόνωση κασέτα Regal 80cm δίφατσο κι αυτό (www.tzakiaregal.gr). Κόστος 2000 ευρώ

Ο χώρος είναι 55 τετραγωνικά στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι και 55 τετραγωνικά επάνω όροφος ο οποίος συνδέται με σκάλα 1,5 μέτρου.

Γνωρίζει κανείς τις συγκεκριμένες μάρκες και εταιρείες.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32546 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Συμβουλή για ενεργειακό τζάκι

kastoras έγραψε: Καλησπέρα,
συγνώμη αν παρεμβαίνω σε άσχετη συζήτηση αλλά θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας μιας και έχετε πολύ μεγαλύτερη αμπειρία από εμένα. Έχω παραδοσικαό ανοιχτό τζάκι με χτιστή φούσκα και αποφάσισα να το μετατρέψω σε ενεργειακό. Ο μάστορας που πρότεινε τις παρακάτω 2 λύσεις:

1. σπάει όλο το χτιστό, πετάει τα μαντέμια της ΘΕΡΜΟΖΕΛ και βάζει ένα Caminos CA Quatro (www.caminos.gr/0EF556E5.el.aspx) 80 cm, και από πάνω κανονικά το μονώνει και βάζει εξωτερικά γυψοσανίδα. ΚΟΣΤΟΣ 3000 ευρώ (+ μάρμαρα επενδύσεις 500 ευρω)

2. Αφήνει φούσκα και επενδύσεις όπως είναι και τοποθετεί χωρίς μόνωση κασέτα Regal 80cm δίφατσο κι αυτό (www.tzakiaregal.gr). Κόστος 2000 ευρώ

Ο χώρος είναι 55 τετραγωνικά στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι και 55 τετραγωνικά επάνω όροφος ο οποίος συνδέται με σκάλα 1,5 μέτρου.

Γνωρίζει κανείς τις συγκεκριμένες μάρκες και εταιρείες.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


Παιδιά, τον ξεχάσαμε τον άνθρωπο.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ