Αεραγωγοί

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25036 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Αγαπητοί φίλοι....
Για άλλη μία φορά διαπιστώνω ότι συζητάτε ένα θέμα ροής και προσπαθείτε να βρείτε λύση από τον μάστορα.
Που δεν λέω μπορεί να υπάρχουν κάποιοι πολύ έμπειροι τζακάδες και να μπορούν είτε εμπειρικά είτε ακόμα να έχουν την θεωρητική κατάρτιση να αναλύσουν δίκτυο αλλά αυτό δεν είναι δουλειά του τζακά.
Οπως και στο δικό μου επάγγελμα του υδραυλικούς δεν είναι δουλειά μου να μελετάω δίκτυα αλλά να κατασκευάζω.
Τι θέλω να πω.
Οπως και με το νερό έτσι και με τον άερα θα πρέπει κάποιος μηχανικός να εξετάσει κάποια πράγματα.
1. Την ισχύς στο αέρα της συσκευής.
2. Την παροχή και το διαθέσιμο μανομετρικό του βεντιλατερ.

Έχοντας αυτά τα δύο δεδομένα θα μπορέσει να επιλέξει τις διατομές των αγωγών μιας και γνωρίζει την πτώση πίεσης κάθε διαμέτρου αγωγού και κάθε γωνιάς ώστε να μοιράσει ομοιόμορφα την διαθέσιμη ενέργεια σε αέρα στους χώρους.
Το πράγμα δεν διαφέρει και πολύ από το νερό.
Φανταστείτε 5 βρύσες στην σειρά σε απόσταση 2 μέτρα η μια μετά την άλλη με χαμηλή πίεση.
Η πρώτη θα βγάζει αρκετό νερό. Η δεύτερη λιγότερο. Η τρίτη θα κατουράει και οι υπόλοιπες θα πάνε υπέρ πίστεως....
Το δίκτυο θα θέλει εξισορρόπηση για να βγάζουν νερό και οι 5.

Φιλική Συμβουλή.
Πέρα απο τον καλό μάστορα σε αυτές τις δουλειές συμβουλευτείτε και έναν καλό μηχανολόγο ειδικευμένο σε κανάλια για να έχετε καλά αποτελέσματα.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25039 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

PILLIS έγραψε: Καλημερα. Εχω κανει ερευνα αγορα κ με εχουν μπερδεψει οι τζακαδες για το πως θα διανεμω τον αερα στα δωματια. Οι μισοι λενε να ειναι τα οι περσιδες σε σειρα κ οι αλλοι μισοι να βαλω μοτερ το οποιο εχει μια εισαγωγη κ 4 εξοδους,μια για καθε δωματιο. Εσεις τι λετε οτι ειναι καλυτερο?Το τζακι απο τα δωματια ειναι 9 μετρα. Σας ευχαριστω πολυ


Εχω δοκιμασει σχεδον 3ης τροπους !
Μοτερ παντα αναμενο απο κατω
Μοτερ κατω και μοτερ πανω απ το τζακι !
Και μοτερ κατω , βιντιλατερ σε καθε σοληνα χωριστα !
Ολα εχουν + -

Φανταζομαι οι τζακαδες προτοινουν και σπιραλ για αεραγωγους , αλλα τεσπα δεν βαριεσε !

Μοτερ κατω . Αν εχουμε μονο μοτερ κατω , τοτε πρεπει να ειναι λιγο δυνατο για να παει πανω απο 6-7 μετρα ! Τουλαχιστον πανω απο 600 κυβικα ! Βεβαια αν το βαλεις τερμα θα σου σπασει τα νευρα ο ειχος ! Ιδιος την ωρα του υπνου !
Μοτερ κατω , μοτερ πανω ! Εδω εχουμε μοτερ κατω που βγαζει 600 κυβικα αερα την ωρα ! Απο πανω εχουμε μοτερ 600 κυβικα ! Εδω παιζει προβλημα , γιατι το κατω το μοτερ δεν πρεπει να υπολειτουργει ! Πρεπει να ειναι στο 100% τις αποδοσης , γιατι πρεπει να σπρωχνει την ιδια ποσοτητα αερα !
Εδω παιζει σχεδον ο ιδιος θορυβος ! Αλλα εκει που ειναι το τζακι , τραβαει σχεδον ολη την ζεστη και την στελνει στα δωματια !
Υπαρχει και ο τριτος τροπος , στην εξοδο του καθε σοληνα βαζει μοτερ , και αναλογα την ποσοτητα που θελεις στο καθε δωματιο , υπολογιζεις τα κυβικα αερα που θα αγορασεις το μοτερ ! Δηλαδη αν το κατω βγαζει 600 κυβικα , τοτε και το αθρησμα του συνολου τον μοτερ στην εξοδο δεν πρεπει να μεγαλητερο απο 600 ! Λιγοτερο θορηβος , περισσοτερα λεφτα και ενα σωρο μοτερ !
Τα μοτερ πρεπει ολα να ειναι ιδικα για ζεστο αερα , δεν βαζουμε πλαστηκα , και γενικα αυτα που εγραψα δεν ειναι ο κανονας , αλλα πραγματα που ειδα στην πραξη ! Οποτε μπορει και να κανω λαθος , τουλαχιστον τα δοκιμασα ολα !
Εσυ που ακριβος θες να τον πας τον αερα , και ποσες εξοδους εχεις απ το τζακι , και τι τζακι εχεις ???? μηπος και σε βοηθησω !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25148 από PILLIS
Απαντήθηκε από PILLIS στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
εχω 1 διαμερισμα 100τμ,θελω να παω τους αεραγωγους σε 3 υπνοδωματια κ 1 μπανιο.το τζακι ειναι το argan 887 της turbo fonte.βγαζει 4 εξωδους κ το βεντιλατερ του μπορει να στειλει τον αερα μεχρι 7 μετρα(πιστοποιημενο απο την turbo fonte).to tzaki to γνωριζω οτι ειναι πολυ μεγαλο αλλα ειναι κ παρα πολυ καλο κ θελω να ειμαι καλημενος απο αυτο το κοματι.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25160 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Ολα οκ , το θεμα ειναι πως εχεις την δυνατοτητα να τραβιξεις αεραγωγους απ το τζακι μεχρι τα δωματια !
Δηλαδη εΓω για ευθεια βλεπω περναει απ την ντουλαπα του σαλονιου ! Μετα σορρυ δεν ειμαι και μηχανικος , δεν ξερω που ειναι τα δοκαρια ! Πως θα τα πας και απο που ??? Μηπος εχουμε χρηματα και μας αρεσει το industrial θεμα , και βαλεις αεραγωγους εμφανεις !
Λοιπον ο περισσοτερος θορυβος γινετε στις γωνιες ! κοιτα μηπος τρεχει καλητερα ευθεια , και φτοιαξεις καμια μαγγια στο νταβανι για να κρυψεις αεραγωγους !
Ενας αεραγωγος θα τρεχει μεχρι τα 2 δωματια κατω , και ενας στο κοντινο δωματιο ! ο Τριτος παει μπανιο και ο τεταρτος παει κουζινα+μικρο μπανιο ! Δεν χρειαζεσαι μεσα στο σαλονι γιατι θα σκας
Μπορεις να το κανεις ολο αυτο ???

Κανε με γυψοσανιδα , οπως ειναι ευθεια ο διαδρομος μεχρι τα δωματια ! Για να χωρεσει πρεπει να θυμασε οτι θελεις τουλαχιστον 25με 30 ποντους απ το νταβανι ! Και θα χωρισεις το νταβανι απ το σαλονι σε 2 μεριες , με κρυφο φοτισμο , Τουλαχιστον να φενεται κατι ωραιο !
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25161 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

1kost1 έγραψε: Εγώ δεν έχω βάλει… (δεν μου έβαλε ο τζακάς τότε….) και στο 2ο υπνοδωμάτιο πλέων μου έρχεται μόνο χλιαρός ο αέρας….. Γιατί άμα βάλω ενδιάμεσα κάποιο βεντιλατερ θα μου κάνει δουλειά;;;;;;
Το μόνο βεντιλατερ είναι στην εστία από κάτω αν δεν κάνω λάθος 600 αρι θυμάμαι…..
Το 2ον υπνοδωμάτιο από την εστία είναι κάπου στα 15 μέτρα (κάνει νοητά ένα «Γ» από εκεί που είναι το τζάκι…….)


φυσικα και θα κανει δουλεια ενα μοτερ στην μεση η' στο τελος του σολινα ! ΝΑ κανει μονο το μοτερ για ζεστο αερα ! Αλλιως φιλος , κουτι , με μοτερ μεσα στο ενδιαμεσο , μακρις μοτορς θεσαλλονικη ,πισω απ τον οσε , καντε παζαρια γιατι παλιοτερα με εχει εκνευρισει ! Μοτερ 400αρι 150 ευρο αν θυμαμε καλα και κατι παραπανω για το 600αρι ! Στο Γ μπορεις να βαλεις το κουτι , μιας και αυτο οι σονινες μπαινουν και βγαινουν σε Γ !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26665 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά

kaptainikos έγραψε:

nafplio έγραψε: Για βεντιλατερ 600 ο ήχος γύρω στα 60-65 db θα ειναι ενοχλητικός?

ενα καλο βεντιλατερ δεν πρεπει να ξεπερναει τα 40-45db για να λεγεται αθορυβο
καποια που εχω δει ειναι ακομα και στα 25-30
πολλα τα βλεπω 60-65db , θα κανει φασαρια...


Mήπως ξερεις που μπορώ να βρώ στην Αθήνα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ