Αεραγωγοί

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26896 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Για τις μονωσεις συμφωνω απολυτα, οτι δεν μονωνεις χανει θερμοτητα που μπορει να χρησιμοποιηθει αλλου. Το ασπρο ναυλον που λες για τους απορροφητηρες ειναι ακριβως αυτο που ελεγα στην "τσιπικια" λυση, μαζι με ενα μεταλλικο πλεγμα για να το κραταει (και κανεις το φιλτρακι σε V για να τρεχει ευκολοτερα ο αερας). Σαν ανταλλακτικο, το φιλτρο απορροφητηρα κοστιζει μερικα ευρω και κανει αρκετα καλη δουλεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27141 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.

Αστέρη στο δικό σου εναλλάκτη τι μοτέρ έχεις βάλει για να αποδίδει αυτά τα ποσά?
Μπορείς επίσης να βάλεις ποιον κοντρόλερ με όλα τα παρελκόμενα?

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27145 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Αεραγωγοί
Έχει μπει τελικά ένα 600m3/hr, ιταλικό, σαλίγκαρος, που δουλεύει κάτω από το 1/3 της ισχύος του. Δεν το διάλεξα εγώ, το έφερε ο μάστορας. Αν διάλεγα εγώ, θα έβαζα ένα άλλο που είδα, τελείως αθόρυβο (αυτό ψιλοακούγεται μόλις πάει στην σκάλα 4 από τις 10), και θα ήταν και μικρότερο, περίπου 300-400 m3/hr, δεδομένου ότι στέλνει αέρα στο μισό μέτρο, στις περσίδες, δεν στέλνω σε δωμάτια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27254 από gatos20vt
Απαντήθηκε από gatos20vt στο θέμα Απ: Αεραγωγοί

Asteris έγραψε: Έχει μπει τελικά ένα 600m3/hr, ιταλικό, σαλίγκαρος, που δουλεύει κάτω από το 1/3 της ισχύος του. Δεν το διάλεξα εγώ, το έφερε ο μάστορας. Αν διάλεγα εγώ, θα έβαζα ένα άλλο που είδα, τελείως αθόρυβο (αυτό ψιλοακούγεται μόλις πάει στην σκάλα 4 από τις 10), και θα ήταν και μικρότερο, περίπου 300-400 m3/hr, δεδομένου ότι στέλνει αέρα στο μισό μέτρο, στις περσίδες, δεν στέλνω σε δωμάτια...


Ποιο είναι αυτό το μοτέρ? Δώσε κάποιο λινκ αν είναι εύκολο...
ή κάποιο μαγαζί που μπορούμε να το βρούμε..
Και κάτι ακόμη πιστεύεις οτι ο αναλλάκτης του leroy είναι αρκετά καλός η να προτιμήσω κάτι άλλο?? Ο δικός σου τι μήκος έχει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27292 από sofix
Απαντήθηκε από sofix στο θέμα Re: Αεραγωγοί
Στο Leroy Αθήνα στην Πειραιώς,είχε εναλλακτη του ενός μέτρου 95ευρω την προηγούμενη εβδομάδα..
Δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα/τιμή,απλά το παραθέτω..είναι μονής ραφης,inox...

Sent from my MT11i using Tapatalk 2
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27314 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Re: Αεραγωγοί
Δεν έχω στοιχεία από το μοτέρ, απλά ξέρω ότι το πήρε ο μάστορας από την Θέρμη.

Για τον εναλλάκτη, δεν έχω σύγκριση, γιατί στο Leroy Θεσσαλονίκης δεν είχε εναλλάκτες των 70εκ ή του μέτρου, είχε μόνο κάτι ζουμπάδες των 40-50εκ και δεν ασχολήθηκα καν. Ο δικός μου είναι και αυτός από την Θέρμη, αν βρεθείς προς τα κει δές τους μόνος σου. Το καλό με την βιοτεχνία εκεί, είναι ότι αν θς του λες, θέλω τόσα εκατοστά μηκος, τόσο φάρδος, από 0.4 ή 0.6mm και στο φτιάχνει. Έτσι κερδίζεις όλο το διαθέσιμο μήκος που σου αφήνει η δική σου εγκατάσταση. Έχω όμως την εντύπωση ότι είναι μιά ιδέα πιό ακριβός από το Leroy, αν κρίνω από την τιμή του Sofix...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ