Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145497 από seventh_heaven
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά έχω πολλές απορίες που πρέπει να λύσω. Μπαίνω στο θέμα απευθείας:

Πρόκειται να μετακομίσω στο νέο μου διαμέρισμα, το οποίο βρίσκεται στο Αττικό Άλσος. Είναι 102 τ.μ., ύψους 2,55 μέτρων, δευτέρου ορόφου με ταράτσα ακριβώς από πάνω, κατασκευής 2010 με επαρκή θεωρώ θερμομόνωση (πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης: κατηγορία C). Μια αστεία προσπάθεια απεικόνισης της κάτοψης του διαμερίσματος είναι η ακόλουθη:
Συνημμένο αρχείο:


Ο χώρος σαλονοτραπεζαρίας και κουζίνας είναι περίπου 55 τ.μ. και τα υπόλοιπα 47 τ.μ. καταλαμβάνονται από τους υπόλοιπους χώρους. Το διαμέρισμα έχει και μια υψομετρική διαφορά 50-60 cm καθώς ο χώρος του σαλονιού χωρίζεται από το χώρο των υπνοδωματίων με τρία σκαλάκια.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο χώρο του σαλονιού ανοιχτό, μαντεμένιο (?) τζάκι πλάτους 90cm με φούσκα χτιστή από τούβλο. Υπάρχει απ' ό,τι είδα και τρύπα στον εξωτερικό τοίχο για είσοδο αέρα στην εστία, ενώ μέσα στην καμινάδα υπάρχει ένα κομμάτι (που κάνει ζικ ζακ) σπιράλ και μετά αρχίζει η inox καμινάδα. Επισυνάπτω ορισμένες φωτογραφίες για να πάρετε μια ιδέα.
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:



Το σπίτι θερμαίνεται με καλοριφέρ (αυτόνομη θέρμανση με δικό μου θερμοστάτη), αλλά από τη στιγμή που το τζάκι υπάρχει, φαντάζομαι ότι θα ήταν κρίμα να μην το αξιοποιήσω σαν βοηθητική θέρμανση και φυσικά για την ομορφιά και την αίσθηση ζεστασιάς που το τζάκι δίνει σε ένα χώρο. Έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα εδώ μέσα, φαντάζομαι ότι στην κατάσταση που είναι τώρα, το να το ανάψω έτσι όπως είναι στην ουσία πετάω τα λεφτά μου μιας και η απόδοση είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη.

Ερώτηση 1η: Αξίζει να μπω στην οποιαδήποτε διαδικασία μετατροπής του σε ενεργειακό, έστω κι αν θα έχει επικουρική συμμετοχή στη θέρμανση;
Ερώτηση 2η: Εάν ναι, με δεδομένο ότι θέλω να αποφύγω τα πολλά γκρεμίσματα και την ατσαλιά, αλλά και τη γκρίνια της γυναίκας, θα με κάλυπτε μια λύση κασέτας ή να προσπαθήσω να με πείσω (και να την πείσω) για foyer; (σημείωση του συντάκτη: η φίλη μου όταν της έδειξα φωτογραφία ενεργειακού τζακιού μου απάντησε ότι "αυτό μοιάζει με φούρνο που ψήνουμε φαγητό" :unsure: ).
Ερώτηση 3η: Οικονομικότερο πακέτο (μιας και τον τελευταίο καιρό έχουν φύγει πολλά χρήματα με το σπίτι) είναι: α) γκρέμισμα + foyer ή β) κουμπώνω μια κασέτα και τέλος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και (σας απειλώ ότι) θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Φιλικά,
Νίκος
Last edit: 9 Χρόνια 1 Μήνας πριν by seventh_heaven.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145499 από liakjim
Καλός ήρθες!!!
Πολύ όμορφο σπίτι φαίνεται και τζάκι.
Δυστυχώς όπως είπες δεν αξίζει να το ανάβεις.

Αυτό με τις κασέτες δεν ισχύει. Δεν μπορείς απλά να "πετάξεις" μια κασέτα , να την συνδέσεις με το σπιράλ και τέλος.

Ομελέτα χωρίς αυγά δεν γίνεται. Άκόμα και οι κασέτες θέλουν δικό τους θερμοθάλαμο.
πχ κοίτα εδώ www.invicta-sa.com/portail/images/storie...echniques/667144.pdf

Άρα το γκρέμισμα/ξύλωμα της παλιάς εστίας είναι επιβεβλημένη καθώς και το στήσιμο σωστού θερμοθαλάμου.

Λυπάμαι που θα απογοητευτείς αλλά έτσι έχουν τα πράγματα (και το σπιράλ πρέπει να φύγει).

Αν θες ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις και ξεκίνα γύρα στα μαγαζιά και στους τζακάδες και παίρνε προσφορές.
Προτάσεις υπάρχουν πολλές για όλα τα βαλάντια.
Αν δεις στις παρουσιάσεις θα δεις πολλές εστίες kratki. Είναι μια εξαιρετική πρόταση.Μίλα με τον Δημήτρη Φιλιπακόπουλο και πες πως είσαι από το forum.

Επίσης αν τα χέρια σου πιάνουν μπορεί να την βγάλεις πολύ πιο οικονομικά (κοίτα στην υπογραφή μου).
Αν όχι καλύτερα σε κάποιον δοκιμασμένο που θα σου παρδώσει τα πάντα με το κλειδί στο χέρι.
Εϊναι βέβαιο ότι θα σε καλύψει απόλυτα χωρίς να χρησιμοποιήσεις άλλη πηγή θέρμανσης. Κοίτα και για υδραυλικό.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145501 από seventh_heaven
liakjim ευχαριστώ για την απάντηση.

Από τα λεγόμενά σου αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να την κάνω ολοκληρωμένη τη δουλειά και όχι να βολευτώ με ημίμετρα.

Σχετικά με τα Kratki έχω διαβάσει ότι έχουν καλό value for money, και από τα λεγόμενά σας εδώ μέσα αντιπροσωπεύονται κι από έναν σωστό επαγγελματία. Σίγουρα θα περάσω μια βόλτα να τα δω από κοντά!

Δυστυχώς με τα μαστορικά δεν τα πάω πολύ καλά και θα αναγκαστώ να αναθέσω την κατασκευή σε ειδικούς, γεγονός που φαντάζομαι ότι θα εκτινάξει το κόστος του project (δεν έχω ιδέα που κυμαίνονται τα εργατικά για μια τέτοια δουλειά).

Περισσότερες ερωτήσεις/απορίες προσεχώς!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145502 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Θα σου πρότεινα, να δεις ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ το υδραυλικό τζάκι.

Επιλογές..... πολλές....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145503 από seventh_heaven
Το θέμα του υδραυλικού τζακιού μου πέρασε κάποια στιγμή από το μυαλό, αλλά:

1) Δεν υπάρχει απεριόριστος αποθηκευτικός χώρος για ξύλα.
2) Με φοβίζει να έχω ένα λέβητα στο σαλόνι μου, που αν σπάσει ο διάολος το πόδι του θα θέσει σε κίνδυνο τόσο τη δική μου υγεία όσο και τον γειτόνων.
3) Θα πρέπει να προσλάβω κι ένα θερμαστή να τροφοδοτεί το τζάκι με ξύλα συνεχώς, γιατί λείπω από το σπίτι πολλές ώρες.

Συνεπώς, παρόλο που είναι θεωρητικά καλή λύση (και ίσως να το εφάρμοζα αν είχα μονοκατοικία), στην παρούσα φάση νομίζω πως δε με καλύπτει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 1 Μήνας πριν #145508 από seventh_heaven
Ερωτήσεων συνέχεια:
1) Εκτός από τα Kratki που όπως προείπα θα δω σίγουρα, σε ποιες άλλες εταιρείες θα μπορούσα να επικεντρωθώ για μια value for money λύση;
2) Τζάκια ελληνικής κατασκευής (π.χ. Θερμοζέλ, Καμινοτεχνική κλπ.) αξίζουν τα λεφτά τους ή να κοιτάξω για λύσεις από ξένες εταιρείες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ