Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135175 από theoilia
Τα περισσότερα προβλήματα σε μία σόμπα πέλλετ πηγάζουν από 2 παράγοντες.Κακή εφαρμογή καπνοδόχου και,το κυριότερο που κατάλαβα μετά από ενασχόληση 2 χρόνων,το καθάρισμα.Δεν φτάνει να καθαρίσουμε στο τέλος της χρονιάς.Σίγουρα θα χρειαστεί άλλη μία μέσα στην διάρκεια του χειμώνα,μην πω και 2.Δεν είναι κάτι δύσκολο,καμιά ώρα δουλειά είναι αλλά είναι πολύ σημαντικό.Α!Είναι και ο μύθος πως οι σόμπες δεν καπνίζουν και δεν λερώνουν το μπαλκόνι...Όποιος από εμάς έχει την καπνοδόχο του στο μπαλκόνι ξέρει για τι μιλάω.Αν μάθεις να ζεις με αυτά νομίζω πως είναι μία καλή λύση για θέρμανση και όχι δεν χρειάζεται να είναι σούπερ ντούπερ.

ΥΓ:Ξέχασα τον θόρυβο... :(

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135176 από kosmidis80
Ετσι ακριβως!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135178 από GGEOR7777
Παρε και εγκατεστησε σωστα βαση manoual ενα foyer και θα εισαι κομπλε...
Αν το τζακι εχει αεροκουρτινα και δευτερογεννη καυση το μαυρισμα τζαμιου οφειλετε
αποκλιστικα και μονο στα ξυλα.
Να κοιτας παντα να εχεις αποθεμα για 2 χρονιες ξυλα,
ωστε παντα να ειναι ξερα.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135180 από tas
1. Οταν λέμε ένα μηχάνημα σούπερ ντούπερ, δεν εννοούμε μια σόμπα των 3.000 ευρώ, αλλά κάτι τέτοιο .
2. Ολα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Για να πω την αλήθεια, μια μικρή σόμπα πέλλετ σκεφτόμουν να βάλω στο ισόγειο (το τζάκι ζεσταίνει 1ο και 2ο), αλλά μ' αυτά που διαβάζω φοβήθηκε το μάτι μου...
3. Ας μην είμαστε απόλυτοι κι ας αφήνουμε τον καθένα να αποφασίσει, βάσει των αναγκών του, της τοποθεσίας στην οποία μένει (όχι μόνο από άποψη θερμοκρασιών, αλλά και τιμών πέλλετ, καυσόξυλων κλπ.) και των οικονομικών δυνατοτήτων του.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135182 από kdimitris80
Σας ευχαριστω παιδια για τις αποψεις σας.Θα βαλω φογερ τελικα.Απλα για να μαυρισει το τζαμι αυτο εχει να κανει με την υγρασια του ξυλου??Αν δεν εχει αεροκουρτινα μαυριζει πιο ευκολα??Το σελενικ μαυριζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135183 από kosmidis80

tas έγραψε: 1. Οταν λέμε ένα μηχάνημα σούπερ ντούπερ, δεν εννοούμε μια σόμπα των 3.000 ευρώ, αλλά κάτι τέτοιο .
2. Ολα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Για να πω την αλήθεια, μια μικρή σόμπα πέλλετ σκεφτόμουν να βάλω στο ισόγειο (το τζάκι ζεσταίνει 1ο και 2ο), αλλά μ' αυτά που διαβάζω φοβήθηκε το μάτι μου...
3. Ας μην είμαστε απόλυτοι κι ας αφήνουμε τον καθένα να αποφασίσει, βάσει των αναγκών του, της τοποθεσίας στην οποία μένει (όχι μόνο από άποψη θερμοκρασιών, αλλά και τιμών πέλλετ, καυσόξυλων κλπ.) και των οικονομικών δυνατοτήτων του.


1. Ακυρο ρε φιλε το παραδειγμα του λεβητα στην περιπτωση. Ο ανθρωπος να βλεπει φλογα θελει. Και δεν εχει ιδιαιτερη αναγκη-απαιτησεις το σπιτι για θερμανση (την εβγαλε με κεροσαν μας ειπε)
2. Προχωρα με την σομπα και θα με θυμηθεις. Μονο πλεονεκτηματα βλεπω οταν θελεις να καλυψεις μικρους χωρους.
3.Απολυτος δεν ειναι κανεις. Εγω την αληθεια λεω. Το κοστος της σομπας ειναι χαμηλοτερο απ οτι να κανεις τζακι. Το κοστος χρησης ειναι ακομα χαμηλοτερο απο το οποιο τζακι, αν συνυπολογισεις τις εργατοωρες που θελεις για το τζακι να ντανιαζεις, να τροφοδοτεις, να καθαριζεις κτλ, το οτι πρεπει να εισαι εκει να ταιζεις, το οτι δεν χρειαζεται να προκαταβαλεις ολα το χρημα απο την ανοιξη για τον επομενο χειμωνα για καυσιμα κτλ κτλ κτλ

Οπως ξερεις στα λεω με την εμπειρια του ανθρωπου που εχει δοκιμασει τζακι, ξυλοσομπα, ξυλολεβητα και πελλετ.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ