Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19406 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Τζάκια Ενεργειακά
To μύνημα μεταφέρθηκε στην ενότητα με τις νέες αγορές.

Πες μας τα χαρακτηριστικά του σπιτιού σου, τετραγωνικά, περιοχή, μόνωση. Τι σε προσέλκυσε στο τζάκι αυτό?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, babisb

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19426 από babisb
Το σπίτι είναι στην Εύβοια, 20ετίας, 115 τμ, κοντά στη θάλασσα. Από πάνω έχει ταράτσα με μόνωση.
Είναι βορινό με πολλά κουφώματα και πρόβλημα εκτός από το κρύο είναι και η υγρασία. Στο σπίτι υπάρχει τζάκι μαντεμένιο που το ανάβουμε αραιά, τραβάει καλά και πιο πολύ κρυώνει το σπίτι παρά το ζεσταίνει.
Τώρα αποφασίσαμε να το γκρεμίσουμε, να το κάνουμε “ενεργειακό” και να βοηθάει στη θέρμανση του σπιτιού. Αν επαρκεί για κύρια θέρμανση ακόμα καλύτερα. Σε πετρέλαιο θέλουμε 2-2,5 τόνους το χειμώνα που για μένα είναι πολύ για τις θερμοκρασίες της περιοχής.
Το τζάκι θα το κάνουμε αερόθερμο με αεραγωγούς προς τα υπνοδωμάτια. Κουζίνα σαλόνι 60 τμ είναι ενιαίος χώρος.
Τώρα από κει και πέρα είδα αρκετά τζάκια, πήγα και σε διάφορους τζακάδες και αποφάσισα να βάλω κάποιο από κεντρική ή βόρεια Ευρώπη. Δε θέλω κασέτα ή τζάκι με θερμοθάλαμο που θα το φτιάξει ο τζακάς. Θέλω το τζάκι που θα πάρω να θέλει αλφάδιασμα και μια γυψοσανίδα. Δηλαδή όσο το δυνατόν μικρότερο ρίσκο στη δουλειά του μάστορα.
Επίσης η πόρτα να είναι ανοιγόμενη γιατί το τζάκι δεν σκοπεύω να το έχω ανοιχτό ή μισάνοιχτο. Ανοιχτό έχω και το γκρεμίζω.
Με αυτά τα δεδομένα, τη συζήτηση με τους εμπόρους που μίλησα και την τιμή αγοράς που είναι αρκετά κάτω από 2000 euro όταν για αντίστοιχα γερμανικά και αυστριακά που μου άρεσαν (brunner, austroflamm) ζήταγαν τα δυπλά αποφασίσαμε για το dovre 2180 στα 15-17 kw.
Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν δίνεις 700 euro να πάρεις το invicta στα ίδια Kw. Σου περισσεύουν;
Όχι δεν περισσεύουν όμως έχω την εντύπωση ότι είναι πιο ολοκληρωμένο σαν τζάκι και δεν θέλω να μπλέξω με κατασκευή θερμοθαλάμου ή με εναλλάκτες που βάζετε. Είπα ότι θέλω να φωνάξω τον γυψά και να του πω ντύστο.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν προσπαθώ να μειώσω το invicta που φαίνεται οτι είναι η πιο καλή περίπτωση απόδοση δυνατοτήτων/τιμής. Τέλος είναι και υποκειμενικά κριτήρια.
Αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19430 από Asteris
Ποιό 2180 κάνει 1500-2000€? Μήπως σου είπανε τιμή για το 2180CBC που είναι σκέτο foyer, σαν το Selenic? Το 2180CBCCP μαζί με το 400άρι βεντιλατέρ που θες για να σπρώχνεις αέρα στα δωμάτια, κάνει πάνω από 3000€ έχω την εντύπωση. Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να δεις Nordica Ironker 750 και Edilkamin Kristal 76, όπως και αρκετά άλλα.

Επίσης αφού θες έτοιμη λύση, μπορείς να δεις κάποια δυνατή κασέτα, ώστε να μην διαλύσεις το τζάκι σου. Δες την Invicta Turbo Vision 800, 18KW, στην οποία μπορείς να βάλεις 1-2 μοτέρ αναρρόφησης να σπρώχνουν αέρα στα δωμάτια. Τιμή στα 1400€ είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19443 από babisb
Μιλάω για το cbscp, αγορά εστίας, χωρίς βεντιλατέρ.
Δεν θέλω κασέτα, φοβάμαι ότι θα μπλέξω με τούς τζακάδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19448 από Asteris
Δεν θα βάλεις βεντιλατέρ? Πως θα πάει ο θερμός αέρας στα δωμάτια?

Η κασέτα έχει την ίδια ακριβώς τοποθέτηση με το Dovre, σε τι να μπλέξεις με τους τζακάδες? Ίσα ίσα που το dovre θα έχει πιό πολλά γκρεμίσματα και εργατικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #19449 από babisb
Αστέρη έχεις δίκιο. Η κασέτα είναι σίγουρα πιο οικονομική όμως μου έχει καθήσει στραβά, σαν μισό τζάκι. Άλλη παραξενιά μου ότι δεν κοιτάζω για Ιταλικά.
Όσον αφορά το βεντιλατέρ φυσικά θα βάλω. Αυτό που είπα είναι ότι δεν το έβαλα στην τιμή αγοράς του τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ