Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78092 από levon
ειμαι γειτονας κρυονερι ,ριξε μια ματια και στο αδες stores ειναι στην γεφυρα της μεταμορφωσης αντιπροσωπευει τα ferlux και τα fondis
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pontios74

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79653 από pontios74

levon έγραψε: ειμαι γειτονας κρυονερι ,ριξε μια ματια και στο αδες stores ειναι στην γεφυρα της μεταμορφωσης αντιπροσωπευει τα ferlux και τα fondis

Ευχαριστώ αλλα μάλλον θα πάω για το σελενικ απο τα λερου γιατι ειναι οικονομικοτερα και δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τα υπολοιπα!οσο για την κατασκευη θα την φτιαξω μονος μου ας ειναι καλα τα παιδια απο δω μεσα!Θα περιμενω τις νεες τιμες απο τον Απριλιο που θα πεσουν αρκετα κατω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81138 από ilios40
Γεια σας


Μετά από πολύ μελέτη στο Forum σκέπτομαι να αγοράσω μία κασέτα τζακιού την Salgueda 800 18 KW. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Έχω μία μονοκατοικία στην Αχαΐα 140 τμ και κάποιους βοηθητικούς χώρους, το σπίτι είναι 10 ετίας με αρκετά καλή μόνωση. Στον κυρίως χώρος που θέλω να ζεστάνω (80 τμ. 230 μ3) βρίσκεται προκάτ μαντεμένιο τζάκι (εσωτερικοί τοίχοι) μ 85 υ 59 π50, με κτιστή (τούβλο) φούσκα, ο χώρος αυτός επικοινωνεί με χώρο (κρεβατοκάμαρες σε άλλο επίπεδο)70 τμ. Παρότι έχω μελετήσει τα σχόλια στο Forum, θα ήθελα να επιβεβαιώσω κάποιες απορίες μου.
α. Θα διαμορφώσω εσωτερικά το τζάκι για να χωρέσει η κασέτα με τα κενά που απαιτούνται περιμετρικά και θα κρατήσω τον παλιό αεροθάλαμο, (εσωτερική φούσκα) μέχρι το κλαπέτο όπου και θα σφραγιστεί η νέα καμινάδα ή θα γκρεμίσω όλο το εσωτερικό του τζακιού έτσι ώστε να δημιουργήσω μονωμένο θάλαμο έως το ταβάνι και μετά έξοδο εκτόνωσης και εάν κρατήσω την υπάρχουσα φούσκα απαιτείται μόνωση και έξοδο εκτόνωσης;
β. Εάν στείλω ζεστό αέρα με κανάλι (ακριβώς από πίσω) σe κρεβατοκάμαρα υπάρχει θέμα ασφάλειας και υγείας;
γ. Εάν τραβήξω κανάλι από κάτω από την κασέτα και το περιβάλλον, για εξωτερικό αέρα, απαιτείται και εισαγωγή αέρα από τον θερμαινόμενο χώρο με κανάλι ή μόνον από τα κενά περιμετρικά και κάτω από την κασέτα;
δ. Με δεδομένο ότι το τζάκι είναι σε εσωτερικούς τοίχους απαιτείται πετροβάμβακας για μόνωση περιμετρικά;
ε. Η κασέτα έχει δύο αεραγωγούς, μπορώ εάν θέλω να χρησιμοποιήσω τον έναν, μπορώ να οδηγήσω και τους δύο με δύο κανάλια σε μία έξοδο ή τέλος μπορώ να οδηγήσω σε ένα κανάλι και μία έξοδο;
στ. Η καμινάδα που έχω σε ένα σημείο( εξωτερικά) κάνει γωνία και δεν είναι δυνατόν να κατεβάσω την νέα καμινάδα χωρίς να σπάσω την παλαιά στη κορυφή. Υπάρχει άλλος τρόπος να περάσω άλλο τύπο καμινάδας;
Ευχαριστώ πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95783 από skra
καλησπέρα και από εμένα,

Μετά από αρκετή περιπλάνηση στις σελίδες του φόρουμ,
σκέφτηκα να επισυνάψω ένα σχέδιο του σπιτιού για μία ιδιαίτερη περίπτωση που έχω.
Σκέφτομαι να βάλω νέο τζάκι στο εξοχικό στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας.
Σε περιοχή χωρίς ιδιαίτερα κρύα, απλά το σπίτι είναι ψηλά προς το βουνό.

Ένα σχέδιο του σπιτιού επισυνάπτω στην συνέχεια:





Η ιδιαιτερότητα είναι πως θέλω το τζάκι να τοποθετηθεί όσο το δυνατό λιγότερο μέσα στο σπίτι.
Δηλαδή σκεφτόμουν να γίνει μια κατάλληλη τρύπα στον τοίχο και το τζάκι να έρθει, αν όχι "πρόσωπο"
με τον εξωτερικό τοίχο, το απαραίτητο ελάχιστο μέσα.
Ασφαλώς να έχει ένα αεραγωγό για ζεστό αέρα στο σαλόνι/κουζίνα (σχήμα)
και να βγάλω και έναν επιπλέον αεραγωγό στο υπνοδωμάτιο 1.

Πως το βλέπετε οι γνώστες?
1) Είναι εφικτή μία τέτοια κατασκευή?
2) Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και κάποια κασέτα με κατάλληλη επένδυση σαν πιο οικονομική λύση?
Ίσως και κάποιο από τα Leroy?
2) Με κατάλληλο "ντύσιμο" εξωτερικά του τζακιού θα έχω απώλειες?
3) Θα χρειαστώ και βεντιλατέρ για τόσο μικρή απόσταση (μικρότερη του 1,5 μέτρου)
του υπνoδωματίου1 από την εστία?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας,
Σπύρος
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by skra.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95790 από Stavrax
Σπύρο βεβαίως και γίνεται και μάλιστα κάποιο μέλος το έχει κάνει ήδη.
Χτίζεται με αλφαμπλοκ ή υτονγκ και μπαίνει κανονικά μόνωση. Το πρόβλημα είναι στον τρόπο κατασκευης γιατί θα πρέπει να γίνουν όλα μαζί. Ακόμα με κάποιο τρόπο πρέπει να γίνει μια μεγάλη θυρίδα επίσκεψης για αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων.
Την κασέτα να μην την προτιμήσεις. Μπαίνει μόνο σε ειδικές περιπτώσεις για να αποφεύγονται γκρεμισματα.
Ένα foyer 10kW αρκεί και μπορεί να στείλει αέρα στο 1,5 μέτρο χωρίς βεντιλατερ. Το σπίτι θα στο ζεσταίνει πολύ άνετα δουλεύοντας στο ρελαντί.
Το βασικό είναι η σωστή εγκατάσταση. Μέσα στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98438 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ερώτηση:

Συνηθίζεται σε τζάκι monoblocco, να τοποθετείται λεία inox σωλήνα προς τις εξόδους θερμού αέρα, αντί για το κλασσικό σπιράλ αλουμινίου? Με σκοπό τη μείωση θορύβου, απωλειών λόγω τριβής, και επικαθήσεων σκόνης κλπ?

Αναφέρομαι στην περίπτωση που οι έξοδοι είναι απευθείας πάνω από την εστία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ