Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38230 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: Άμα την βρήκατε μόνο 1500, λάβε την σοβαρά υπόψιν, είναι top εστία. Όχι ότι με την Nordica θα πάρεις παρακατιανή, μιά χαρά εστία είναι και αυτή, απλά αν τις δεις και τις δύο από κοντά, θα καταλαβεις.

Και οι δύο εστίες πάντως, είναι tapered, δηλαδή πίσω είναι 10 πόντους πιό στενές από μπροστά, τραπέζιο. Αυτό κόβει λίγο το μέγιστο μέθεθος ξύλου που μπορείς να βάλεις, λίγο πάνω από 40-45 εκατοστά είναι. Σαν βάθος, η Nordica είναι 2-3 πόντους πιό βαθιά και επίσης 2-3 πόντους πιό ψηλή, γιατί η Palazzetti έχει την πίσω πλάτη της να καμπουριάζει προς τα πίσω. Σίγουρα πάντως ένα ξύλο 45 μήκος επί 17-18 εκατοστά διάμετρο, το παίρνει άνετα μέσα, οπότε μιλάμε για 4-5 κιλά ξύλο, που θα κάνει 2 ώρες να καεί. Οπότε δεν είναι και ακριβώς λογικό να λες ότι θα πηγαινοέρχομαι συνέχεια να γεμίζω.

Και η δικιά μου έχει εστία 59x37x33 και χωράει 8+ κιλά ξύλο, αλλά πάνω από 3-4 κιλά την φορά δεν της βάζω, ρίχνω ξύλο κάθε 1-1,5 ώρες. Τζάκι πήραμε, δεν πήραμε λέβητα, οπότε το να ρίχνω ένα ξύλο κάθε 1-2 ώρες είναι το φυσιολογικό. Είναι και θέμα συνήθειας, ιεροτελεστίας, όπως θες πέστο, μας αρέσει κιόλας.

Φιλε Αστερη τελικα κατεληξα στην Nordica 70 ventilato, πιο πολυ λογω οικονομικου. Οπως λες η Palazzetti υπερτερει ποιοτικα αλλα μεχρι να παρω καποια χρηματα που περιμενω απ'την εφορια θα ξεχειμωνιασουμε! Οποτε με ενα 500αρι προκαταβολη και 3Χ150 δοσεις θα γινει η δουλεια. Τωρα η τοποθετηση και τα υλικα δεν ξερω, αντε κανα 300αρι να πανε. Χτες την εφερε σπιτι και κοντεψα να παθω λουμπαγκο μεχρι να την μεταφερουμε. Μπορει να ανεβασω και καμια φωτο για να δουν και οποιοι αλλοι ενδιαφερονται για κασετα. Εχω μια απορια με το θεμα της μονωσης. Μου ειπε οτι θα βαλει δυο φυλλα πετροβαμβακα πισω απ'το τζακι. Καταρχην εφερε μονο δυο κομματια καμιναδας τα οποια δεν φτανουν να ενωσουν με την υπαρχουσα ανοξειδωτη καμιναδα και με ρωτησε αν θελω να παρει κι αλλα ωστε να φθασουν να ενωθουν μεχρι πανω. Επισης αυτα μου ειπε δεν θελουν μονωση. Ισχυει αυτο, ή πρεπει να μονωθουν κανονικα κι αυτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38235 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας
Καλορίζικη. Εννοείται ότι την καμινάδα είτε την συνδέουμε με την παλιά, είτε τραβάμε καινούργια μέχρι πάνω. Το δεύτερο είναι καλύτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38775 από dim_73
Απαντήθηκε από dim_73 στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

Asteris έγραψε: Καλορίζικη. Εννοείται ότι την καμινάδα είτε την συνδέουμε με την παλιά, είτε τραβάμε καινούργια μέχρι πάνω. Το δεύτερο είναι καλύτερο.


Φιλε Αστερη ή οποιος αλλος εχει βαλει την Nordica 70 ventilato και ξερει, υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης της κατευθυνσης που ανοιγει η πορτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38786 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Απ: Βοηθεια με επιλογη κασετας

dim_73 έγραψε:

Asteris έγραψε: Καλορίζικη. Εννοείται ότι την καμινάδα είτε την συνδέουμε με την παλιά, είτε τραβάμε καινούργια μέχρι πάνω. Το δεύτερο είναι καλύτερο.


Φιλε Αστερη ή οποιος αλλος εχει βαλει την Nordica 70 ventilato και ξερει, υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης της κατευθυνσης που ανοιγει η πορτα?


Ναι υπάρχει η δυνατότητα. Πρέπει νομίζω να ξεβιδωσεις την λαμαρίνα απο πάνω. Και μετά απλά θα βγάλεις τους πύρους από τους μεντεσέδες. Ίσως χρειαστείς αντισκωριακό για να ξεκολλήσουν. Σχετικά εύκολα γίνεται. Παρατήρησε καλά και θα δεις ποιες βιδες πρεπει να ξεβιδώσεις. Απλά να γίνει η δουλειά πριν την τοποθέτηση. Δεν θυμάμαι να σου πω ποιες ακριβώς γιατί το έκανα πριν αρκετό καιρό και τώρα που ειναι τοποθετημένη δεν φαίνεται καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38858 από zwh
Καλησπέρα. Το λοιπόν αν και δεν μου απάντησε κανείς εγώ συνεχίζω να θέλω μια γνώμη απο κάποιον που ξέρει περισσότερα! Ήρθε ο τζακάς και μου πρότεινε μια supra που απο ότι είδα εδώ καλές είναι αλλά έχει και άλλες καλύτερες και οικονομικότερες. Το μαλλί βγαίνει στα 2250 με 3 αεραγωγούς πάνω στη φούσκα και ο τύπος υποστηρίζει οτι το σαλόνι μου 8α έχει 25 βαθμούς και τα δωμάτια 23. Σε ερώτηση μου αν συμφέρει περισσότερο η κασέτα μου είπε πως λειτουργεί σαν αερόθερμο και πως οικονομικά 8α μου βγεί πάνω κάτω το ίδιο. Επίσης για το αν χρειαστεί να βγάλει αεραγωγούς στα δωμάτια μου είπε πως θα μου βάλει επιπλέον θόρυβο στο σπίτι καθώς θα ακούγεται η ροή του αέρα εκνευριστικά. Νομίζεται πως μπορώ να τη βγάλω οικονομικότερα και με καλή απόδοση? προτείνεται μου κατι της προκοπής plsssss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38864 από Asteris
Το σαλόνι σου πιθανόν να έχει 25 βαθμούς, αλλά το αν τα δωμάτια θα έχουν 23 εξαρτάται από την μόνωσή τους. Μπορεί να έχουν και 20, αν και εφόσον μιλάμε για υπνοδωμάτια, ακόμα και αυτή η θερμοκρασία είναι αποδεκτή. Αν τελικά έχουν 20 και θες παραπάνω, μόνο με αεραγωγούς θα το καταφέρεις, πράμα που σημαίνει ότι θέλει μεγάλο μοτέρ και όχι τα μικρά που συνήθως έχουν οι κασέτες.

Τώρα, η κασέτα έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χαλάει καθόλου το υπάρχων τζάκι. Αν είναι όμως να ανοίξεις τρύπες στην φούσκα για περσίδες, μήπως είναι τα ίδια λεφτά να την γκρεμίσεις και να βάλεις foyer?

Το σπίτι σου θέλει 14+ kW για να είσαι σίγουρη ότι θα τα βγάλει πέρα ακόμη και σε πολλά κρύα (- 5, -10), αν υπάρχει και μια υποτυπώδης μόνωση. Στο θέμα της καμινάδας, είναι απαραίτητο να σφραγισει με κάποιο τρόπο η καμινάδα του μπάρμπεκιου, αλλιώς δεν θα κάνετε τίποτα, το τζάκι δεν θα τραβάει καθόλου και θα ψοφήσετε στο κρύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ