Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24796 από george11
1 φιλος εβαλε nordica και αλλος brunner.του πρωτου το σπιτι μονωμενο του αλλου οχι,ιδια τμ και καψαν τα ιδια.τo nordica που ρωτησα εκανε τα ιδια λεφτα με τα ιδια χαρακτηριστικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24798 από angel13

Asteris έγραψε:

angel13 έγραψε: Καλησπερα και ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Μολις τελειωσα την κατασκευη ενος καινουριου σπιτιου γυρω στα 100 τετραγωνικα με ενιαια κουζινα και σαλονι.Υπαρχουν επισης δυο υπνοδωματια και δυο μπανια.το σκεπτικο μου ειναι το εξης.αρχικα αυτο το χρονο να μπει ενεργειακο τζακι και αργοτερα του χρονου ισως και λεβητας πελλετ για πληρη θερμανση του σπιτιου μου.Εχετε καποιες συμβουλες γενικοτερα;;πιο συγκεκριμενα:ποια εστια ενεργειακου τζακιου μου προτεινετε;θα προτιμουσα βεβεαια με συρομενη πορτα για τις γνωστες διευκολυνσεις...ξερετε ποσο συνολικα θα μου στοιχισει;;πιστευω θα ζεσταινει το σαλονι-κουζινα οποτε δεν θα χρειαστω αεραγωγους..τωρα στα δωματια αρχικα κουβερτουλα αν και πιστευω και εκεινα φτανει λιγο ζεστη...Ευχαριστω εκ των προτερων..


Ένα τυπικό ενεργειακό τζάκι 10-12kW, ζεσταίνει άνετα 80-100τμ μονωμένου σύγχρονου σπιτιού, τον χώρο που βρίσκεται και όσο επιτρέπει η φυσική ροή στα απομακρυσμένα δωμάτια. Έχει τζάκια από 500€ έως 4000€, ανάμεσά τους και κάμποσα που δηλώνουν ότι νάναι και δεν θα σε ζεστάνουν, παρά μόνο θα καταπίνουν τα ξύλα σαν φαγάνες. Διάβασε από την αρχή τα τόπικ για τα ενεργειακά τζάκια και ξανακάνε ερωτήσεις για πιό συγκεκριμένες απορίες, δεν μπορούμε να σου πούμε έτσι απλά βάλε το τάδε, πρέπει να αποφασίσεις εσύ αν θες foyer, κασέτα ή μονομπλόκο και να δεις πόσα λεφτά έχεις να διαθέσεις...

σευχαριστω πολυ για την απανταση σου.Με αυτα που διαβασα εχεις να μου προτεινεις κατι καλο(για να μην πεσω στην περιπτωση που λες),σε foyer με συρομενη προς τα πανω πορτα;;το budget μου σκεψου οτι θελω να κοιμανθει στα 3000-3500 τελικη τιμη με ολα(ακομα και ο γυψοσανιδας :) )
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by angel13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24801 από george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24803 από george11
αν καταλαβα ενοειτε οτι χωρις μονωση θα καψω περισοτερα ξυλα και οχι οτι εχουν τοση μεγαλη διαφορα σαν τζακια στη καυση.
ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι φορτικος.ειμαι αδαης σε αυτα τα θεματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24807 από Asteris
Αυτήν εννοείς. Το link σου δεν δείχνει ακριβώς το προϊόν.

www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...nker-750-piano_p9052

Αν αυτές στηθούν σωστά, οι μόνες διαφορές που πρέπει να βγάλουν μεαξύ τους, είναι αν ο ένας εκ των δύο ιδιοκτητών ζητάει άλλη θερμοκρασία στο σπίτι του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24808 από Asteris

george11 έγραψε: αν καταλαβα ενοειτε οτι χωρις μονωση θα καψω περισοτερα ξυλα και οχι οτι εχουν τοση μεγαλη διαφορα σαν τζακια στη καυση.
ευχαριστω και συγνωμη αν γινομαι φορτικος.ειμαι αδαης σε αυτα τα θεματα.


Μιά κασέτα των 9-10kW των 1000€, θα έκανε φούρνο ένα σπίτι 75τμ με θερμομόνωση, με 3-4 τόνους ξύλα την σαιζόν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ