Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24780 από george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24783 από Asteris

angel13 έγραψε: Καλησπερα και ευχαριστουμε πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Μολις τελειωσα την κατασκευη ενος καινουριου σπιτιου γυρω στα 100 τετραγωνικα με ενιαια κουζινα και σαλονι.Υπαρχουν επισης δυο υπνοδωματια και δυο μπανια.το σκεπτικο μου ειναι το εξης.αρχικα αυτο το χρονο να μπει ενεργειακο τζακι και αργοτερα του χρονου ισως και λεβητας πελλετ για πληρη θερμανση του σπιτιου μου.Εχετε καποιες συμβουλες γενικοτερα;;πιο συγκεκριμενα:ποια εστια ενεργειακου τζακιου μου προτεινετε;θα προτιμουσα βεβεαια με συρομενη πορτα για τις γνωστες διευκολυνσεις...ξερετε ποσο συνολικα θα μου στοιχισει;;πιστευω θα ζεσταινει το σαλονι-κουζινα οποτε δεν θα χρειαστω αεραγωγους..τωρα στα δωματια αρχικα κουβερτουλα αν και πιστευω και εκεινα φτανει λιγο ζεστη...Ευχαριστω εκ των προτερων..


Ένα τυπικό ενεργειακό τζάκι 10-12kW, ζεσταίνει άνετα 80-100τμ μονωμένου σύγχρονου σπιτιού, τον χώρο που βρίσκεται και όσο επιτρέπει η φυσική ροή στα απομακρυσμένα δωμάτια. Έχει τζάκια από 500€ έως 4000€, ανάμεσά τους και κάμποσα που δηλώνουν ότι νάναι και δεν θα σε ζεστάνουν, παρά μόνο θα καταπίνουν τα ξύλα σαν φαγάνες. Διάβασε από την αρχή τα τόπικ για τα ενεργειακά τζάκια και ξανακάνε ερωτήσεις για πιό συγκεκριμένες απορίες, δεν μπορούμε να σου πούμε έτσι απλά βάλε το τάδε, πρέπει να αποφασίσεις εσύ αν θες foyer, κασέτα ή μονομπλόκο και να δεις πόσα λεφτά έχεις να διαθέσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24784 από Asteris

george11 έγραψε: καλησπέρα.αγόρασα το brunner 51/67 με ανοιγόμενη πορτα και ειμαι στην τοποθετηση.το σπίτι μου ειναι 75 τμ,ενιαια σαλονοκουζινα και τα 2 υπνοδωματια χωρις χολ.δεν εχω καθολου μονωση.τι γνωμη εχετε γι'αυτο το τζακι?θα με ζεστανει χωρις να χρησιμοποιησω πετρελαιο?εχει βαλει κανεις brunner να μου πει
την εμπειρια του?οι θερμοκρασιες εκει που μενω το χειμωνα φτανουν πολλες φορες κατω απο το 0 και εχει υγρασια.ευχαριστω


Το χωρίς μόνωση είναι λίγο δύσκολο να το κρίνουμε και να σου πούμε αν τα 11kW θα φτάσουν για αμόνωτα 75τμ με θερμοκρασίες μείον. Λογικά στα μείον θα είναι οριακό, ειδικά για τα ακριανά δωμάτια. Πόσο κόστισε?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24787 από george11
μαζι με εξωτερικη καμιναδα 11 μετρων,με γκρεμισμα παλιου πετρινου, στα 4900.τα δωματια ειναι απεναντι απο το τζακι σε αποσταση 7 μ.ειναι καλη εταιρεια η brunner?ευχαριστω πολυ.to tzaki 3200.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24788 από george11
εχω κανει αιτηση να υπαχθω στο εξοικονομω κατ οικον.θα κανω και μονωση αλλα δεν πιστευω να προλαβω αυτον το χειμωνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24792 από Asteris

george11 έγραψε: μαζι με εξωτερικη καμιναδα 11 μετρων,με γκρεμισμα παλιου πετρινου, στα 4900.τα δωματια ειναι απεναντι απο το τζακι σε αποσταση 7 μ.ειναι καλη εταιρεια η brunner?ευχαριστω πολυ.to tzaki 3200.


Μιά χαρά μάρκα είναι οι γερμανοί, αλλά με 5000 χιλιάρικα έπαιρνες μιά Nordica και έκανες και θερμομόνωση από φέτος και καθάριζες με τα μισά ξύλα από όσα θα κάψεις τώρα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george11

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ