Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23653 από dionisisk
Στα πρώτα μέτρα της καμινάδας 'εχει γκρεμιστεί η παλιά καμινάδα και έχει μείνει μόνο η παλιά φούσκα όσο κομμάτι δέν έσπαγε αλλά έχει καθαριστεί τριφτεί και έχουν φύγει τα κατάλοιπα.
Αν έχει πρόβλημα μυρωδιάς αυτή είναι από τον πάνω θερμοθάλαμο αλλά ελπίζω να φύγει με τον καιρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23673 από sofix
επισυναπτω κατοψη του σπιτιου με θεση τζακιου και το πιθανο σημειο που θα βγαλω περσιδα απο τον εναλλακτη στο διαδρομο
οπως το βλέπετε,έχει νοημα να βάλω εναλλακτη ή όχι?
στα δωματια ισα να σπαει το κρυο θλεω οταν πηγαινω για υπνο..
θα αρκει η φυσικη ροη για 32τμ ενιαιας σαλοτραπεζαριας σε σπιτι 20ετιας με ξυλινα παραθυρα(αλλά διπλους μονωμενους εξωτερικους τοιχους) ΚΑΙ να σπαει λιγο τα υπνοδωματια?
έλεγα αρχικα, να το αφηνα με φυσική ροη μονο,αλλα αν ειναι για 300 ευρω να βαλω εναλλακτη κ να δωσω λιγο ζεστη επιπλον σε σαλονι κ δωματια ,γιατι οχι..






1)γνωριζουμε τιμές για εναλλακτη στο leroy? έχει του 1 μετρου?
2)ΒΑΡΕΛΑΚΙ OSTBERG 520m3/h που ειναι δοκιμασμενο απο τα παιδια εδω μέσα, αρκει για αποσταση 5-6 μετρα?υπάρχει καπου αθηνα το βαρελακι αυτο? φερνει το leroy?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by sofix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23676 από Asteris
Η σαλοκουζίνα θα υπέρκαλυφθεί από ζέστη ακόμη και με φυσική ροή. Αναγκαστικά θα πάει ζέστη και στα υπνοδωμάτια, το πόση, εξαρτάται από την εξωτερική τους μόνωση. Για 300€ βάλε και τον εναλλάκτη, θα βοηθήσει να ισορροπούν λίγο οι θερμοκρασίες ανάμεσα στην σαλοκουζίνα και τα δωμάτια. Μην χρειάζεται να έχει πχ 25-26 στην ΣΚ για να έχουν 20 τα δωμάτια.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sofix

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23685 από Kevin Tas
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε. Έχω διαβάσει αρκετά εδω μέσα αλλά θέλω την βοήθεια σας μιας και θέλω να μετατρέψω το απλό τζάκι που έχω σε ενεργειακό μήπως και γλιτώσουμε κανένα € από το πετρέλαιο φέτος.

Το σπίτι είναι Αθήνα στα Δυτικά προάστια, 105 τμ με σαλόνι-κουζίνα 45 τμ, 3 κρεβατοκάμαρες. Η διαρύθμιση είναι σαλόνι-μεσοτοιχία-κρεββατοκάμαρα-μεσοτοιχία-wc-μεσοτοιχία-κρεβατοκάμαρα. Το σπίτι είναι 10 ετίας με σχετικά καλή μόνωση και στον 2ο όροφο.

Η σκέψη είναι να γκρεμίσω το παλιό τζάκι από την βάση που μπάνουν τα ξύλα και πάνω και να μπει αυτό . Ο ένας αεραγωγό θα ζεστένει σαλόνι-κουζίνα και ο άλλος τις 2 κρεβατοκάμαρες. Η πρόταση που μου έγινε είναι κάπου ανάμεσα στα 2 δωμ'ατια να βάλουμε αυτό το βεντιλατέρ ώστε να τραβάει τον ζεστό αέρα και να τον στέλνει στα δωμάτια.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες ή ακόμα και προτάσεις για την περίπτωσή μου.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Kevin Tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23686 από liakjim
Ρε παιδια , πηγα σε τζακα (τοπικο) κ μου ζητησε 1200Ε!!! ωστε να γκρεμισει-τοποθετησει δικια μου εστια foyer (την selenic) σε υπαρχων τζακι με πυροτουβλο (της φωτο), με φυσικη ροη (χωρις βεντιλατερ) , συμπεριλαμβανωμενου τα υλικα (inox /αεραγωγοι / γυψοσανιδες ) και λαμαρινατο θερμοθαλαλαμο φυσικα χωρις την επενδυση.
Μου ηρθε να τον κοπανησω. Δεν ζηταει τραγικα πολλα? :angry: :angry: :angry:



Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23691 από Asteris
Αντίποινα γιατί δεν πήρες από αυτόν εστία μάλλον. Σου λέει θα ρισκάρω και άμα τα δώσει τα 1200 το κορόιδο, θα βγάλω και το κέρδος της εστίας. Ψάξε και αλλού. Στην ανάγκη βάλε γυψοσανιδά να την κάνει την δουλειά, έτσι κι αλλιώς ξέρεις τι πρέπει να γίνει από αυτά που συζητάμε εδώ μέσα, θα τον καθοδηγείς εσύ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.332 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ