Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21462 από geobal
χαιρετώ τη παρέα και σαν νέος στο χώρο θα ήθελα βοήθεια/συμβουλές για την καλύτερη δυνατή επιλογή για αγορά τζακιού.
Είμαι δικαιούχος εργατικής κατοικίας στη Μαγνησία (Βελεστίνο) και τα σπίτια θα τα παραδώσουν μάλλον τον Σεπτέμβριο. Επειδή υπάρχει ένας κοινός λέβητας σε συγκρότημα 4 διαμερισμάτων (2 ισόγεια & 2 πάνω όροφος) και θα ήθελα να γίνω όσο το δυνατότερο ανεξάρτητος από τους άλλους, σκέφτηκα την εγκατάσταση ενός ενεργειακού τζακιού.Τα δεδομένα έχουν ως εξής:
- Ισόγειο 85 τ.μ. (βόρειος προσανατολισμός (τα υπνοδωμάτια)και λόγο πλαγιάς, το μισό σπίτι μέσα στο χώμα
- Ενιαίος χώρος σαλόνι: 25 τ.μ. (εκεί βρίσκεται και η αναμονή για την καμινάδα, η πίσω πλευρά είναι το γειτονικό διαμέρισμα)
- απέναντι από την αναμονή της καμινάδας είναι ο διάδρομος με κουζίνα/wc δεξιά & αριστερά και στο βάθος τα υπνοδωμάτια. ανεβάζω σχέδιο δικό μου....

Τι εστία μου προτείνετε; (εταιρία, απόδοση)
Θα μπορώ να ζεστάνω όλο το χώρο; (φυσική ροή ή με/και βεντιλατέρ)
Έχετε κάποιον να μου προτείνετε για το πέρασμα/ντύσιμο από το Βόλο ή τη Λάρισα;

συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος και ευχαριστώ!


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21463 από jimopoulos

anivas έγραψε:

liakjim έγραψε: Μου ειπε οτι ο θερμοθαλαμος που λεγαμε επενδυμενη με πετροβαμβακα+φυλλο αλουμινιου ειναι παρωχημενος τροπος , διοτι ναι μεν αυτος αντεχει στους 600C αλλα το φυλλο μονο μεχρι τους 150C , με αποτελεσμα αυτο να ξεφτιζει με τον καιρο κ τελικα να εχεουμε οσμες καθως κ ινες πετροβαμβακα να εισερχονται στο σπιτι.
Αντι αυτου πλεον λεει κανουν αυτο...δηλαδη κατασκευασμενο θερμοθαλαμο οπου μπαινει μεσα η εστια κ μετα μονωνεται , οπως κ ολη η κανιναδα , με κεραμοβαμβακα , με αμεσο πλεονεκτημα τον περιορισμο του θερμοθαλαμου κ της αυξησης της αποδοσης.

Το να επενδυθεί η μόνωση με λαμαρίνα είναι πολύ εύκολο.
Στα καταστήματα που πουλάνε λαμαρίνες και έχουν στράνζα - ψαλίδι, μπορείς να πάρεις φύλλα στις διαστάσεις που θέλεις και γυρισμένα (στρανζαρισμένα) στην μορφή που θέλεις.
Είναι πολύ φτηνή λύση και αξιόπιστη.
Η λαμαρίνα καλό είναι να είναι μαύρη 0,7 mm για να στέκεται εύκολα και να μπορείς να την κόψεις αν χρειασθεί με ένα ψαλίδι κατά την τοποθέτηση.
Στην λύση με την λαμαρίνα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις για μόνωση αντί πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα που δεν έχει κόλλες και δεν μυρίζει. Το μειονέκτημα με τον υαλοβάμβακα είναι ότι δεν στέκεται μόνος του, αλλά στην περίπτωσή μας, θα τον κρατά η λαμαρίνα στην θέση του.

asteri μηπως πρεπει να αλλαξεις το τοπικ και να προσθεσεις "Οδηγός αγοράς και εγκαταστασης νέας ενεργειακής εστίας" για να μπορουμε να τις βρισκουμε,βρισκουν οι νεοι της παρεας πιο ευκολα..?
οσον αφορα την μονωση πρεπει να καταληξουμε στον πιο σωστο τροπο διοτι με μπερδεψατε.απο πετροβαμβακα γυρισαμε σε λαμαρινα.. :silly:
μολις χθες εσπασα το τζακι και σκεφτομαι τι μονωση να βαλω και γυρω απο τις καμιναδες(θα πρεπει να καλυφτουν μεχρι πανω?) των κατω οροφων,και στον τοιχο....
πριν

μετα

οι καμιναδες που ερχονται απο κατω εχουν διαρροες,θα εχω προβλημα με μυρωδιες..??
η δικη μου θα αλλαχτει

la nordica 600 tondo
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21502 από stierd
Τι γνώμη έχετε γι' αυτή εδώ ;
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stierd.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21526 από γιωργος
INVICTA FOYER 700 . θελω ναβαλω αυτο !!
χωρις να κανω καμια επενδυση υπαρχει καμιναδα εξωτερικη στο μπαλκονη 25*25 αμιαντου θελω να
ζεστανω 80 τετραγωνικα ενιεω χωρο κανει η θα εχουν προβλημα τα μαντεμια αν ειναι εκτεθημενα

tnx.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21527 από βασιλιης
Καλησπερα

jimopoulos? Οι καμιναδες που ερχονται απο κατω εχουν διαρροες επειδη κατα το γκρεμισμα ανοιξες καμια τρυπα?Αν ναι ξερεις που ειναι
Αν οχι ψαξε καλα που εχουν διαρροες και κλεισ'τα με αλουμινοταινια διπλη τριπλη και βαλε κανα συρμα απο πανω
Οι καμιναδες που ερχονται απο κατω για να κερδισεις χωρο τυλιξε τα με κεραμοβαμβακα μεχρι πανω και απο πανω βαλε τον πετροβαμβακα που θα κανεις τον θερμοθαλαμο για το τζακι σου

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21535 από Asteris

γιωργος έγραψε: INVICTA FOYER 700 . θελω ναβαλω αυτο !!
χωρις να κανω καμια επενδυση υπαρχει καμιναδα εξωτερικη στο μπαλκονη 25*25 αμιαντου θελω να
ζεστανω 80 τετραγωνικα ενιεω χωρο κανει η θα εχουν προβλημα τα μαντεμια αν ειναι εκτεθημενα

tnx.


Μιά χαρά κάνει, αλλά από ασφάλεια μηδέν. Όποιος ακουμπήσει στο πλάι του, θα μυρίσει μπριζόλα το σπίτι αμέσως. Αν υπάρχουν παιδιά, ξέχασέ το καλύτερα.

Γιατί δεν βάζεις μιά αερόθερμη ξυλόσομπα, πολύ πιό εύκολη στην τοποθέτηση, πολύ πιό ασφαλής για τους κατοίκους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ