Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21443 από βασιλιης

ragavelas έγραψε: Αλήθεια υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει τζάκι απο την Εστία κασέτα είτε μονομπλοκ jolly mec; Να μας έλεγε εντυπώσεις καθότι οι τιμές ισχύος που δίνουν ειναι αρκετά μεγάλες, εντυπωσιακές μπορούμε να πούμε και κοστίζουν υπερδιπλάσια χρήματα απο άλλα τζάκια (επίσης ακριβά).

Πολύς κόσμος στρέφεται στα τζάκια για οικονομία στα καύσιμα αλλά πλέον δεν νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα να ξοδεύει κάποιος 4 και 5 χιλιάρικα για αγορά και εγκατάσταση... Άραγε η jolly mec κάνει πωλήσεις;


Καλησπερα
Με την ΕΣΤΙΑ συνεργαζομουν για 6 χρονια τους ξερω απο την καλη και απο την αναποδη
Δεν θα μπω στη διαδικασια να πω το αν ειναι ακριβη η οχι
ο καθενας κρινει και πραττει βαση λογικης του και βαση το ποσο χρημα διαθετει
αν και πολλοι πελατες βλεπουν μια ωραια εκθεση μπαινουν μεσα και παιρνουν οτι να 'ναι και πληρωνουν ενα σκασμο λεφτα πολυ περισσοτερο το ονομα
Τωρα για το jolly mec ξερω οτι ειναι πολυ καλη εταιρια με πολυ καλα τζακια
Το αν πουλανε επισης ξερω οτι πουλανε ειδικα οι κασετες
το μονο που δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα (σε αλλους αρεσει)ειναι ο υγραντηρας μεσα στο τζακι
ειναι κατι που δεν βλεπεις και δεν ξερεις τι θα γινει μετα απο 2 με 3 χρονια
πιο πολυ ειμαι της αποψης οτι αν καποιος θελει υγραντηρα κυκλοφορουν υγραντηρες για ολο το χωρο του σπιτιου

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by βασιλιης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21450 από Μιχάλης Κ.

Μιχάλης Κ. έγραψε:

Asteris έγραψε: 18kW τζάκι, βγάζει ζέστη για πάνω από 150τμ, και ειδικά εκεί σε σας στα νότια, και πάνω από 200τμ θα έλεγα. Το μόνο θέμα είναι να μπορέσεις την ζέστη από το σαλόνι στα άλλα δωμάτια. Με φυσική ροή θα γίνεται αργά η διαδικασία, αλλά θα γίνει. Ειδικά αν τα δωμάτια είναι καλά μονωμένα και δεν είναι βορεινά. Αν θες να βοηθήσεις την ζέστη να πάει πιό γρήγορα, βάζεις μονωμένους εύκαμπτους αεραγωγούς με μοτέρ αναρρόφησης. Μιά άλλη πιό οικονομική λύση είναι να βάλεις βεντιλατέρ εξαερισμού ψηλά στους τοίχους από το σαλόνι προς τα διπλανά δωμάτια, θα σπρώχνουν ζέστη όποτε θες εσύ.

Για να παει λοιπόν γρηγορότερα η ζέστη στους άλλους χώρους, καλύτερα είναι οι 2 έξοδοι της κασέτας να πανε με σωλήνες στα αλλα δωμάτια, σωστα;
Τα βεντιλατερ της κασέτας αρκούν;
Αν όχι, τότε τι είδους μοτέρ χρειάζονται;
Η απόσταση τζακιού προς υπνοδωμάτιο είναι στα 5 μέτρα, ενώ από υπνοδωμάτιο προς κουζίνα, θέλω σωλήνα γύρω στα 3.5 μέτρα.

Απο ότι καταλαβαίνω τα ανεμιστηράκια της κασέτας δεν κάνουν για τις αποστάσεις που θέλω...οπότε πάμε για επιπλέον βεντιλατερ, σωστα; Τι τύπου; Υπάρχει καμία φωτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21452 από anivas

liakjim έγραψε: Μου ειπε οτι ο θερμοθαλαμος που λεγαμε επενδυμενη με πετροβαμβακα+φυλλο αλουμινιου ειναι παρωχημενος τροπος , διοτι ναι μεν αυτος αντεχει στους 600C αλλα το φυλλο μονο μεχρι τους 150C , με αποτελεσμα αυτο να ξεφτιζει με τον καιρο κ τελικα να εχεουμε οσμες καθως κ ινες πετροβαμβακα να εισερχονται στο σπιτι.
Αντι αυτου πλεον λεει κανουν αυτο...δηλαδη κατασκευασμενο θερμοθαλαμο οπου μπαινει μεσα η εστια κ μετα μονωνεται , οπως κ ολη η κανιναδα , με κεραμοβαμβακα , με αμεσο πλεονεκτημα τον περιορισμο του θερμοθαλαμου κ της αυξησης της αποδοσης.

Το να επενδυθεί η μόνωση με λαμαρίνα είναι πολύ εύκολο.
Στα καταστήματα που πουλάνε λαμαρίνες και έχουν στράνζα - ψαλίδι, μπορείς να πάρεις φύλλα στις διαστάσεις που θέλεις και γυρισμένα (στρανζαρισμένα) στην μορφή που θέλεις.
Είναι πολύ φτηνή λύση και αξιόπιστη.
Η λαμαρίνα καλό είναι να είναι μαύρη 0,7 mm για να στέκεται εύκολα και να μπορείς να την κόψεις αν χρειασθεί με ένα ψαλίδι κατά την τοποθέτηση.
Στην λύση με την λαμαρίνα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις για μόνωση αντί πετροβάμβακα, υαλοβάμβακα που δεν έχει κόλλες και δεν μυρίζει. Το μειονέκτημα με τον υαλοβάμβακα είναι ότι δεν στέκεται μόνος του, αλλά στην περίπτωσή μας, θα τον κρατά η λαμαρίνα στην θέση του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21458 από GGEOR7777
αστερη,
τα 18kw των διαφορων εταιριων μηπως
ειναι μυθος.
Μπαινεις σε ενα μαγαζι και σου λεει ο πωλητης εχω και με 22 βραζει ο τοπος
αλλα δεν σου λεει τι φαι θελει τη μερα ουτε οτι τα 22 ειναι max καυση ενω
εμεις θελουμε οπως ανεφερες και συ σε αλλο post
την μεση καταναλωση της εστιας που μας ενδιαφερει.
Παιδια και γω δεν ξερω ειμαι σε απογνωση γιατι ειναι υποθεση να εχεις ενα τζακι
για κεντρικη θερμανση και πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος στην επιλογη του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21459 από Asteris
Την απόδοση θέλουμε, ώστε να ξέρουμε πόσο θα καταναλώνει ανάλογα με την ισχύ που ζητάει το σπίτι. Πχ, αν το σπίτι ζητάει 10kW και η εστία μας είναι 60% απόδοσης, θα θέλει 10/0,6/4 = 4.1 κιλά ξύλα την ώρα. Αν η εστία είναι 80%, τότε ζητάει 3.1 κιλά. Αν ξέρουμε τις μέγιστες απώλειες του σπιτιού, μπορούμε να διαλέξουμε και ισχύ που να μας καλύπτει. Πχ, αν το σπίτι στους -5 που πιάνει η περιοχή μας έχει 15kW απώλειες, τότε προφανώς δεν μας καλύπτει μιά 12άρα εστία, εκτός αν δεν μας πειράζει τις μέρες εκείνες να μην έχουμε πχ 23 βαθμούς μέσα στο σπίτι, αλλά 20-21, ή να υπάρχει δεύτερη θέρμανση να συμπληρώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21460 από GGEOR7777
ok,
οι αεραγωγοι ειναι και αυτοι απο μονοι
τους θερμαντικη μοναδα,δηλαδη ζεστενονται
και εκπεμπουν θερμοκρασια;
Οποτε καλυτερα να μην ειναι μονωμενοι
η τους μονωνεις για να μην εχεις απωλειες και να
παιρνεις την την επιθυμητη θερμοκρασια στο ακρο τους
δηλαδη στην περσιδα.
Εκτος απο σπιραλ τι αλλο βαζουν π.χ εχω ακουσει και
για αλουμινενιους.
Τι διαφορα εχουν εκτος τιμης;
Μεσα στο σπιτι τι ειναι καλυτερο να μπει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ