Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21247 από anivas

Asteris έγραψε: Η θέση μου είναι ότι τα περισσότερα ελληνικά τζάκια είναι κατασκευές του ποδαριού και δεν μπορούν να καλύψουν θέρμανση όλου του σπιτιού οικονομικά. Αυτούς φωνάζουμε για να αποφύγετε. Υπάρχουν και οι ελάχιστοι καλοί, που δυστυχώς πρέπει να ξεχωρίσουν μέσα στο πλήθος και να αποδείξουν ότι αξίζουν τα χρήματά μας.

Το ότι είναι κατασκευές του ποδαριού θα συμφωνήσω μαζί σου.
Δεν θα συμφωνήσω ως πρός την απόδοση.
Συνήθως είναι αντιγραφή κάποιων ξένων και δεν δικαιολογείται η μειωμένη απόδοση.
Συνήθως πάσχουν στην ποιότητα των χυτών και στην στεγάνωση και όχι στην λάθος γεωμετρία τους.

Επειδή σκέφτομαι και εγώ την μετατροπή, που θα την κάνω μόνος μου, πήγα και είδα απο κοντά τα invicta.
Είναι πράγματι ποιοτικά και φτηνά για όσους θέλουν να προχωρήσουν μόνοι τους.
Συγκρίνοντας τις κασέτες με τα Foyer, έχω να παρατηρήσω μερικά πράγματα.

α) Η κασέτα έχει την γεωμετρία της σόμπας, αλλά δεν έχει την καλή απαγωγή θερμότητας της σόμπας, γιατί εκεί που την χώνουμε δεν αερίζεται εξίσου καλά και της λείπουν τα μπουριά της σόμπας.
β) Λόγω του ότι στην κασέτα λείπει ο θόλος, πρέπει να καπνίζει σχετικά εύκολα όπως οι σόμπες, ιδιαίτερα όταν είναι κρύα και κατά την διάρκεια της τροφοδοσίας της με ξύλα.
γ) Το Foyer, ειδικά η σειρά grande της invicta, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο την γεωμετρία ενός καλού τζακίου και τα πλεονεκτήματα του τζακιού. Με μία καλή κατασκευή στην τοποθέτηση, η απόδοση - απαγωγή θερμότητας, πρέπει να είναι πολύ καλή.

Έτσι θα προτιμήσω να αφαιρέσω τελείως το προκάτ τζάκι απο πυρότουβλα που έχω και να βάλλω Foyer.
Το τζάκι μου είναι 80αρι και αφαιρώντας το, δημιουργείται χώρος 95cm.
Πιστεύω ότι θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα αν στην θέση του τοποθετήσω 70αρι Foyer αντί του 80αρι, γιατί θα έχω αρκετά καλύτερη απαγωγή θερμότητας και η μόνωση θα βρίσκεται σχετικά πιό μακρυά απο τις πλευρές του τζακιού, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται λιγότερο και να μην δημιουργούνται δυσάρεστες μυρωδιές.
Μία καλή λύση θα ήταν να ντύσω με φύλλο μαύρης λαμαρίνας το εσωτερικό, ώστε να αποφύγω τοπικές υπερθερμάνσεις της μόνωσης και να έχω και μία δεύτερη εσωτερική επιφάνεια απορρόφησης της ακτινοβολίας υπερύθρων του τζακιου, για καλύτερη μεταφορά θερμότητας στον αέρα.

Αυτά σαν σκέψεις - απόψεις μου στο θέμα. Ελπίζω να επαληθευτώ και στην πράξη.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by anivas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21368 από Μιχάλης Κ.
Σε αναζητηση πληροφοριών για μετατροπή κλασσικού τζακιού πυρότουβλου σε ενεργειακό, "έπεσα" πάνω στο φόρουμ κ διαπίστωσα ότι κάνετε εξαιρετική δουλειά !

Θέλω να σας γράψω τον πόνο μου... B)

Μένω κέντρο Πειραιά κ στην πολυκατοικία μου αποφασίστηκε να μην βάλουμε πετρέλαιο φέτος... :(
Οπότε το κλασσικο τζάκι πυρότουβλου αποφάσισα να το κάνω ενεργειακο κ να προωθήσω ζεστό αέρα σε κάποια δωμάτια.
Το τζάκι μου είναι στο κέντρο του σαλονιού, ενιαίος χώρος 58 τμ, σε σπίτι 117 τμ σύνολο, με το τζάκι να είναι ολόκληρο στην βεράντα κ μόνο η πρόσοψή του στο σαλόνι! Δλδ η φούσκα κ η καμιναδα είναι όλο έξω!
Σε 1η φάση πήγα ρώτησα στην Εστία, αν κ ήξερα ότι είναι ακριβοί, για να πάρω μια ιδέα κ αν γίνεται να ζεστάνω το κύριο υπνοδωμάτιο κ την κουζίνα μου. Κολλητά με το σαλόνι, μεσοτοιχία είναι το κύριο υπνοδωμάτιο, ενώ η κουζίνα είναι κ αυτή δίπλα στο σαλόνι κ το υπνοδωμάτιο. Το σπίτι είναι ορθογώνιο, με το σαλόνι στα δεξιά κ αριστερά τα αλλα δυο που σας είπα, το υπνοδωμάτιο δεξιά κ πάνω, κουζίνα δεξιά κ κάτω. Το σπίτι είναι διαμπερές κ Ά ρετιρέ, στον 4ο όροφο.
Υπάρχουν αλλα 2 δωμάτια τέρμα δεξιά κ τέρμα κάτω αριστερά, όπου δεν μου πολυχρειάζετε τώρα να τα ζεστάνω άμεσα κ έχουν κ κλιματιστικά.
Στην Εστία λοιπόν βάζουν την κασέτα jolly των 90 εκατοστών, καθώς το τζάκι μου είναι μεγάλο, με τον υγραντήρα κτλ., στα 18kw, με τιμή 3600+ ΦΠΑ, συν οι σωλήνες με την μόνωσή τους για να παει αέρας ζεστός από την κασέτα απο την βεράντα στο υπνοδωμάτιο κ μετα στην κουζίνα δίπλα. Μέσα στην τιμη είναι η καμιναδα κ το μεγαλύτερο βεντιλατερ της εταιρείας. Χονδρικά φτάνουμε τα 5000 ευρώ... Χαχαχαχαχαχαχα Γέλασα, ευχαρίστησαν κ έφυγα!
Διάβασα εδώ για τις λύσεις της κασέτας του Leroy Merlin, της invicta 800 τουρμπο. Καλη τιμη κ πολυ καλα σχόλια απο πολλούς εδώ μέσα !!
Αναρωτιέμαι αν θα έχω όμως ζέστη στα δωμάτια δίπλα... Η λύση δλδ των αεραγωγών ισχύει; Η πχ μπορώ να βάλω αεραγωγους στους ενδιάμεσους τοίχους κ τέλος ;
Κ φυσικά, όποια ιδέα καλοδεχούμενη!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21372 από Asteris
18kW τζάκι, βγάζει ζέστη για πάνω από 150τμ, και ειδικά εκεί σε σας στα νότια, και πάνω από 200τμ θα έλεγα. Το μόνο θέμα είναι να μπορέσεις την ζέστη από το σαλόνι στα άλλα δωμάτια. Με φυσική ροή θα γίνεται αργά η διαδικασία, αλλά θα γίνει. Ειδικά αν τα δωμάτια είναι καλά μονωμένα και δεν είναι βορεινά. Αν θες να βοηθήσεις την ζέστη να πάει πιό γρήγορα, βάζεις μονωμένους εύκαμπτους αεραγωγούς με μοτέρ αναρρόφησης. Μιά άλλη πιό οικονομική λύση είναι να βάλεις βεντιλατέρ εξαερισμού ψηλά στους τοίχους από το σαλόνι προς τα διπλανά δωμάτια, θα σπρώχνουν ζέστη όποτε θες εσύ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μιχάλης Κ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21388 από erimitis
Στην Εστία λοιπόν βάζουν την κασέτα jolly των 90 εκατοστών, καθώς το τζάκι μου είναι μεγάλο, με τον υγραντήρα κτλ., στα 18kw, με τιμή 3600+ ΦΠΑ, συν οι σωλήνες με την μόνωσή τους για να παει αέρας ζεστός από την κασέτα απο την βεράντα στο υπνοδωμάτιο κ μετα στην κουζίνα δίπλα. Μέσα στην τιμη είναι η καμιναδα κ το μεγαλύτερο βεντιλατερ της εταιρείας. Χονδρικά φτάνουμε τα 5000 ευρώ... Χαχαχαχαχαχαχα Γέλασα, ευχαρίστησαν κ έφυγα!

Ναι κυριε Μιχαλη μαζι με το τζακι θα σας δωσουμε
εναν υπηρετη να σας κανει αερα
μπατλερ για να σας φτιαχνει κοκταιλ
αφορολογητο στα 12000 ευρω και
δεν θα πληρωσετε χαρατσια για τα επομενα δυο χρονια.
ΜΙΧΑΛΗ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΣΠΑΣΕΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΦΙΛΕ.5000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21397 από Μιχάλης Κ.

erimitis έγραψε: Στην Εστία λοιπόν βάζουν την κασέτα jolly των 90 εκατοστών, καθώς το τζάκι μου είναι μεγάλο, με τον υγραντήρα κτλ., στα 18kw, με τιμή 3600+ ΦΠΑ, συν οι σωλήνες με την μόνωσή τους για να παει αέρας ζεστός από την κασέτα απο την βεράντα στο υπνοδωμάτιο κ μετα στην κουζίνα δίπλα. Μέσα στην τιμη είναι η καμιναδα κ το μεγαλύτερο βεντιλατερ της εταιρείας. Χονδρικά φτάνουμε τα 5000 ευρώ... Χαχαχαχαχαχαχα Γέλασα, ευχαρίστησαν κ έφυγα!

Ναι κυριε Μιχαλη μαζι με το τζακι θα σας δωσουμε
εναν υπηρετη να σας κανει αερα
μπατλερ για να σας φτιαχνει κοκταιλ
αφορολογητο στα 12000 ευρω και
δεν θα πληρωσετε χαρατσια για τα επομενα δυο χρονια.
ΜΙΧΑΛΗ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΣΠΑΣΕΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ ΦΙΛΕ.5000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3600 + ΦΠΑ
+ 85 ευρω το μετρό η σωλήνα απο την βεράντα μονωμένη, για 5 μέτρα
+ 75 ευρώ το μετρό η σωλήνα απο υπνοδωμάτιο στην κουζίνα για 3.5 μέτρα......
Κανε την πράξη......!!!
Γέλασα πολυ απο μέσα μου, ήξερα τι εστί απο πριν φυσικα, πήγα απλά για να δω κ να ακούσω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #21398 από Μιχάλης Κ.

Asteris έγραψε: 18kW τζάκι, βγάζει ζέστη για πάνω από 150τμ, και ειδικά εκεί σε σας στα νότια, και πάνω από 200τμ θα έλεγα. Το μόνο θέμα είναι να μπορέσεις την ζέστη από το σαλόνι στα άλλα δωμάτια. Με φυσική ροή θα γίνεται αργά η διαδικασία, αλλά θα γίνει. Ειδικά αν τα δωμάτια είναι καλά μονωμένα και δεν είναι βορεινά. Αν θες να βοηθήσεις την ζέστη να πάει πιό γρήγορα, βάζεις μονωμένους εύκαμπτους αεραγωγούς με μοτέρ αναρρόφησης. Μιά άλλη πιό οικονομική λύση είναι να βάλεις βεντιλατέρ εξαερισμού ψηλά στους τοίχους από το σαλόνι προς τα διπλανά δωμάτια, θα σπρώχνουν ζέστη όποτε θες εσύ.

Για να παει λοιπόν γρηγορότερα η ζέστη στους άλλους χώρους, καλύτερα είναι οι 2 έξοδοι της κασέτας να πανε με σωλήνες στα αλλα δωμάτια, σωστα;
Τα βεντιλατερ της κασέτας αρκούν;
Αν όχι, τότε τι είδους μοτέρ χρειάζονται;
Η απόσταση τζακιού προς υπνοδωμάτιο είναι στα 5 μέτρα, ενώ από υπνοδωμάτιο προς κουζίνα, θέλω σωλήνα γύρω στα 3.5 μέτρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ