Χρήση ενεργειακού τζακιού και κλιματιστικού

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14798 από gousan
γνωριζει κανεις να μου πει αν εχω σε εννιαιο χωρο 85 τμ. ενεργειακο αεροθερμο τζακι και κλιματιστικο ινβερτερ να δουλευουν μαζι θα εχω προβλημα?(το τζακι απο το κλιματιστικο θα απεχουν 9 μετρα)
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #14818 από Asteris
Ο ζεστός αέρας από το τζάκι μαζεύεται στο ταβάνι, το κλιματιστικό είναι στο ταβάνι, οπότε για να δουλέψει το κλιματιστικό θα πρέπει να του σετάρεις κοντά 28-30 βαθμούς. Με χαμηλότερο σετάρισμα σταματάει τελείως να βγάζει (το ταβάνι το δικό μου μάζευε μέχρι και 35 βαθμούς θερμοκρασία). Το κλιματιστικό μου ήταν στα 5 μέτρα απόσταση από το τζάκι. Δεν χρειάστηκε ποτέ να δουλέψει μαζί με το τζάκι, απλά βοηθούσε καμιά φορά όταν επειγόμασταν για θέρμανση στο ξεκίνημα. Στην μισή ώρα έσβηνε, δεν χρειαζόταν άλλο. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο να δουλεύουν μαζί, αν ο χώρος χρειάζεται συνδιασμένη λειτουργία για να θερμανθεί. Απλά τα φίλτρα του κλιματιστικού θα μαζεύουν πολύ πιό γρήγορα σκόνη και να θυμάσαι να τα καθαρίζεις συχνά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gousan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15159 από gousan
μεταξυ hitachi 24000btu inverter και fujitsu 24000btu inverter τι μου προτεινετε καλυτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15161 από stergiosbik

gousan έγραψε: μεταξυ hitachi 24000btu inverter και fujitsu 24000btu inverter τι μου προτεινετε καλυτερα?


Κ τα δυο ειναι εξαιρετικα απο τις κορυφαιες μαρκες που υπαρχουν.
Παρε οποιο σου ερχεται πιο οικονομικο. ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gousan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15377 από stefspir
Καλημέρα,

Έχω τοποθετήσει ένα κλιματιστικό daikin 24άρι στο ισόγειο (ενιαίος χώρος 75μ2, σαλόνι κουζίνα), η επιλογή του ενός μηχανήματος αντί των δύο έγινε για αισθητικούς λόγους…

Η απόδοση του μηχανήματος είναι παραπάνω από ικανοποιητική, τόσο στην ψύξη όσο και στην θέρμανση, ειδικώς φέτος το χειμώνα το «κάψαμε» με το παραπάνω….
Η κατανάλωση του επίσης ικανοποιητική.

Ο χώρος έχει μεγάλο μήκος (10μ) και στη μέση περίπου παρεμβάλλεται εσωτερική σκάλα για τον επάνω όροφο κι έτσι η κατανομή της θερμοκρασίας στο χώρο δεν είναι απολύτως ομοιόμορφη.

Αν έχεις κι εσύ τέτοιο θέμα σου προτείνω να βάλεις δύο κλιματιστικά αντί του ενός.

Επίσης, κοίταξε και την κατηγορία, από όσο θυμάμαι όταν το έψαχνα (το 2007) δεν υπήρχαν πολλά 24άρια σε Α κατηγορία και τέλος συμβουλέψου και τον ηλεκτρολόγο σου, τα 24άρια θέλουν, νομίζω, μια διαφορετική ασφάλεια (αργή ή κάτι τέτοιο, δεν ξέρω από ηλεκτρολογικά).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gousan

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #15488 από gousan
και μενα καπως ετσι ειναι το σπιτι με μεγαλο κενο στη σκαλα(το σαλονι ειναι ψηλοταβανο με αποτελεσμα να εχω πολλα κυβικα να ζεστανω και να μην αρκει η χρηση μονο του ενεργειακου τζακιου στα κρυα)και λεω να το βοηθαω με το κλιματιστικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ