Εναλλάκτης νερού σε ενεργειακό αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13341 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ

Γεια σας εχω ενεργειακο αεροθερμο τζακι[caminodesign]σαμουκατσιδη.εχω θερμανση σε ολα τα δωματια αρκετα καλη.θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω εναλλακτη νερου στην εξοδο των καυσαεριων ωστε να εχω και ζεστο νερο και να εχω ακομη καλυτερη θερμανση.εχετε κατι υποψιν σας;εχω βρει κατι στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο και μηπως κανω και κακο στο υπαρχον τζακι.30kw
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 11 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13653 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ έγραψε:


Γεια σας εχω ενεργειακο αεροθερμο τζακι[caminodesign]σαμουκατσιδη.εχω θερμανση σε ολα τα δωματια αρκετα καλη.θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω εναλλακτη νερου στην εξοδο των καυσαεριων ωστε να εχω και ζεστο νερο και να εχω ακομη καλυτερη θερμανση.εχετε κατι υποψιν σας;εχω βρει κατι στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο και μηπως κανω και κακο στο υπαρχον τζακι.30kw

εχει τοποθετηση κανεις αυτο τον τυπο του ενλλακτη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13654 από kosmidis80
Καλημερα,

δεν εχω τοποθετησει τον συγκεκριμένο εναλλακτη, αλλα έχω κατασκευασει και τοποθετησει μονος μου σε σόμπα λέβητα για την αύξηση των νερών της σόμπας και την αυξηση της αποδοσης.

Θεωρητικα, αν και δεν ξερω την συγκεκριμενη κατασκευη, αποτέλεσμα θα εχεις καθως θα εκμεταλλευτεις την θερμοκρασια καυσαεριων που τωρα χανονται στην ατμοσφαιρα. Το βαθμό απόδοσης και το αν εχεις προβλημα με υγροποιησεις στην καμιναδα εξαρταται καθαρα από την κατασκευή και μόνο.

Ο κατασκευαστής του εν λόγω εναλλακτη τι λεει, εχεις μιλησει μαζί τους?
Εχεις κάποια τομή για να δούμε την διαδρομή των καυσαερίων? Πως περνάει η θερμότητα στο νερό δηλαδη.

Επίσης τι λίτρα νερού χωράει και ζεσταίνει το συγκεκριμένο?

Τελος είσαι διατεθιμενος να σπάσεις την επένδυση και να περάσεις σωλήνες στον χώρο?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 11 Μήνες πριν #13988 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
:( :( Καλημερα.Ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω εναλλακτη για την καμιναδα να ζεσταινω τα σωματα του καλοριφερ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.334 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ