Αγορά φακών επαφής από Ελλάδα: Συμφέρει;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104457 από DOOM_NX
Όχι, δε συμφέρει καθόλου δυστυχώς... Παρακάτω ακολουθεί μια σύντομη σύγκριση τιμών e-shop εξωτερικού, e-shop Ελλάδας και καταστήματος με οπτικά.

Πιο συγκεκριμένα, εδώ και λίγες μέρες έψαχνα να αγοράσω προμήθεια ενός χρόνου φακών σιλικόνης υδρογέλης και των αντίστοιχων υγρών καθαρισμού. Θέλω τους φακούς «Air Optix Aqua» και το υγρό «Opti-Free PureMoist». Έτσι, επισκέφτηκα διάφορα καταστήματα, online και offline, για μια έρευνα αγοράς.

Αγορά από οπτικό στην Καρδίτσα
  • 1 κουτί των 6 φακών: 36 €
  • Υγρό «PureMoist» είχε μόνο σε δείγμα, αλλά πουλούσε την αμέσως προηγούμενη σύσταση της εταιρείας «Replenish» προς 12 € τα 300 ml.
Φακοί & υγρά για 1 χρόνο: 288 €.

Αγορά από ελληνικά e-shop
  • 1 κουτί των 6 φακών: 27,06 €
  • 300 ml «PureMoist»: 8,25 €
Φακοί & υγρά για 1 χρόνο: 207,24 €

Αγορά από e-shop στις ΗΠΑ
  • 1 κουτί των 6 φακών: 23,47 €
  • 300 ml «PureMoist»: 6,37 €
Φακοί & υγρά για 1 χρόνο: 170,32 €

Αγοράζοντας από ελληνικά e-shop αντί του οπτικού, το κέρδος είναι 80,76 € το χρόνο, δηλαδή μια εξοικονόμηση 28%.
Αγοράζοντας από e-shop στις ΗΠΑ αντί του οπτικού, το κέρδος είναι 117,68 € το χρόνο, δηλαδή μια εξοικονόμηση 41%.
Αγοράζοντας από e-shop στις ΗΠΑ αντί των ελληνικών e-shop, το κέρδος είναι 36,92 € το χρόνο, δηλαδή μια εξοικονόμηση 18%.

Ακόμη,
Λιπαντικές οφθαλμικές σταγόνες 5 ml (0,15% υαλουρονικό νάτριο)
  • Στο φαρμακείο: 11 €
  • Σε e-shop στις ΗΠΑ: 2,34 €
Εξοικονόμηση: 79% (ή αλλιώς η τιμή στην Ελλάδα είναι 4,7 φορές υψηλότερη!)

Όλες οι τιμές συμπεριλαμβάνουν μεταφορικά...

ΥΓ: Για να προλάβω τυχόν σχόλια ότι με βάση ένα προϊόν βγάζω συμπεράσματα για όλα, αυτό δεν ισχύει. Έχω 5 χρόνια που αγοράζω φακούς από έξω και όχι αποκλειστικά μια συγκεκριμένη μάρκα. Από έξω έρχονται όλοι οι φακοί σχεδόν στη μισή τιμή...
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104489 από john88s
Στείλε λινκ γιατί με ενδιαφέρει και μένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104491 από DOOM_NX
Coastal.com και VisionDirect.com είναι τα δύο site με τις χαμηλότερες τιμές που έχω πετύχει. Κάνουν συχνά προσφορές για καινούριους πελάτες -20% με -25% και το δεύτερο στέλνει ανάλογα κουπόνια στο email παλιών πελατών, εφόσον έχουν κλείσει τουλάχιστον 1 χρόνο από την τελευταία αγορά. Πρακτικά όσες φορές έχω παραγγείλει πλήρωσα σχεδόν τα μισά λεφτά απ'ό,τι αν τα αγόραζα στην Ελλάδα...

Σχετικά με τα Ελληνικά e-shop, πλέον έχουν ξεφυτρώσει σαν τις παπαρούνες... Το lenshop.gr έχει τη χαμηλότερη τιμή στο Opti-free PureMoist και το optikal.gr στους Air Optix Aqua...

Ενδεχομένως να υπάρχουν και καλύτερα κρυμμένες προσφορές, αλλά εγώ αυτά έχω εντοπίσει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106012 από DOOM_NX
Σήμερα μου ήρθε χαρτί από το ταχυδρομείο για αγορά που είχα κάνει στις 5/7/2013 από VisionDirect. Ήταν ένα διαφορετικό, μεγαλύτερο χαρτί, ωστόσο...

Συνημμένο αρχείο:


Αυτή τη φορά η αγορά από το συγκεκριμένο e-shop χρεώθηκε τελωνείο. Πιστεύω πως λόγω όγκου και βάρους των καθαριστικών τράβηξε την προσοχή. Αν ήταν μόνο οι φακοί, πιθανότατα να μην είχα χρεωθεί δασμούς και τέλη εκτελωνισμού, όπως έγινε τις προηγούμενες φορές. 67 € καπέλο λοιπόν.

Ευτυχώς ήταν όλα εκεί και σε άριστη κατάσταση:



Hi-Res

Τελικό ποσό πληρωμής: 198,21 + 67,00 = 256,24 €

Για 4 κουτιά Air Optix Aqua, 12 μπουκάλια Opti-Free και 44 ml λιπαντικές οφθαλμικές σταγόνες, στην πόλη μου θα πλήρωνα 375 € περίπου. Παρά το τελωνείο έγινε μια εξοικονόμιση 33%. 120 ευρά, δε στα δίνει και κανένας...

Σε σχέση με τα ελληνικά e-shop, η οικονομία είναι σχεδόν αμελητέα για μένα, μικρότερη από 20 € (-7%). Ωστόσο, δεν υπάρχει ποικιλία στις λιπαντικές οφθαλμικές σταγόνες. Μόνο το Hyabak έχω εντοπίσει, 14 € τα 10 ml + μεταφορικά.

Μετά από αυτό, συμβουλή μου είναι να παραγγέλνετε τους φακούς και τις σταγόνες ξεχωριστά. Ειδικά οι δεύτερες, ακόμη και αν χρεωθούν τελωνείο συμφέρουν πολύ. Για τα υγρά δεν αξίζει η αγορά από US. Στο skroutz έρχονται φθηνότερα.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106079 από john88s
Έχεις ασχοληθεί με μάρκες ημερήσιων; Λέω να πάρω 30 για τώρα τον Αύγουστο. Είδα ψιλοκαλές τιμές στο skroutz απλά δεν ξέρω τι παίζει με μάρκες. Αν παραγγείλω απ'εξω θα αργήσουν πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106088 από DOOM_NX
Οι ημερίσιοι είναι πανάκριβοι ρε συ! Ειδικά από Ελλάντα...

Αλλά αν τους θες άμεσα, δε βλέπω άλλη λύση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ