Γιατί καταντήσαμε να είμαστε οι πεινάλες τις Ευρώπης...

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102450 από john88s
Γιατί απλά ξεπουλήσαμε την ψήφο μας στον βωμό του συμφέροντος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102464 από dimlyk

john88s έγραψε: Γιατί απλά ξεπουλήσαμε την ψήφο μας στον βωμό του συμφέροντος.


αυτο γιαννη γινεται 100 και πλεον ετη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102477 από velanas
και "επιδις" γίνετε 100 χρονια δεν πρέπει να σταματήσει.ο λογαριασμός είναι ακριβώς.αυτά τα όνειρα είχαν να γίνουν υπάλληλοι στο δημόσιο.καιρός λοιπόν για δουλειά πολύ φραπέ έπεσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102479 από dimlyk
δουλευουμε (για να μην χρησιμοποιησω αοριστο) περισσοτερες ωρες απο τους περισσοτερους ευρωπαιους
ειμαστε (σε ατομικο επιπεδο) πολυ πιο παραγωγικοι
κανεις δεν μπορει να κατηγορησει (παρα μονο οπσοι δεν γνωριζουν ιστορια) την ταση προς το δημοσιο .... πολυ απλα αφ ενος δεν υπηρχαν εναλλακτικες ,,,αφετερου ο ιδιωτικος τομεας δεν διεφερε και πολυ σε καποιους τομεις (πχ προσληψεις μεσω ημετερων) απο τον δημοσιο.

αλλου ειναι το προβλημα που θα πρεπει ξαφνικα να λυθει μετα απο 200 χρονια ...αν το πιστευει κανεις αυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102482 από Στελιος1
Το 1980 (50 ειμαι) θυμαμαι πως αν καποιος πεταγε σκουπιδι, τσιγαρο απ τ παραθυρο, δεν ανναβε φλας η οποια αλλη μαλακια η ατακα ητανε.. Ε βρε Ελληνα!! Δεν ηταν παντα αυτη η αισθηση, οτι ειμαστε καλος λαος που οι αλλοι τον σεβονται, το αντιθετο ηταν ο κανονας.
Μετα ηρθαν οι ταλαιπωροι Αλβανοι και αλλοι βορειοι γειτονες μας και ξαφνικα (πηδαω κανω αλματα χρονικα για να μην κουραζω) γιναμε-νιωσαμε μαγκες, τ χρηματηστηριο ετρεχε, μπηκαμε στο ευρω, οι Τουρκοι μας ζηλευαν, απωγειο η Ολυμπιαδα...
Οι νεοτεροι νιωσατε αλλιως τα <ιδανικα> της φυλης, αιωνων ξεπεσμο τον ξαχασαμε μεσα σε 2 δεκαετιες λες και δεν υπηρξε ποτε (ο ξεπεσμος παντα ηταν) ακομα και οι μεγαλυτεροι, οπως κ εγω η οι γονεις μας..
Περσι ΔΥΟ φορες ψηφισαμε τι αλλο θετε??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #102489 από eliasger
Έχω την εντύπωση ότι για την κατάντια μας φταίει η ρεμούλα που εσκεμμένα καλλιεργήθηκε σε όλους τους τομείς της κοινωνικής - πολιτικής - παραγωγικής ζωής αυτού του τόπου .
Το κακό είναι ότι την διαφθορά την αφομοιώσαμε τόσο καλά που την κάναμε τρόπο ζωής και δικαίωμα .
Δεν θέλω να φανώ απαισιόδοξος αλλά δεν βλέπω καμιά διάθεση να φτιάξουμε την χώρα μας σύμφωνα με τα πρότυπα που υποτίθεται ότι ασπαζόμαστε .
Ας κοιταχτούμε στον καθρέφτη και θα δούμε ποιος επέτρεψε να συμβαίνουν αυτά τα κακώς κείμενα στην κατά τα άλλα υπερήφανη και πολιτισμένη χώρα μας .
Τα βάζω συχνά με τον εαυτό μου γιατί έχαψα και εγώ το παραμύθι των λάθος αξιών της ζωής που μας μάθαιναν.

Δεν είναι αργά να αλλάξουν τα πράγματα , φτάνει να ξέρουμε τι θέλουμε και να προσπαθήσουμε .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ