Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88069 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Γρηγόρη (και όλοι οι φίλοι)...
Πραγματικά (γιατί ξέρω τι νοιώθω) δεν καταφέρομαι προσωπικά εναντίον κάποιου συγκεκριμένου κόμματος.
Ξέρω πως ΟΛΟΙ είτε στη θέση του κόμματος εξουσίας ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ, είτε στη θέση της αδιάφορης αντιπολίτευσης, που μονάχα μεγάλα λόγια έλεγαν και στη πράξη τίποτα δεν έκαναν, αφού δε μπόρεσαν να βρουν κάποια από όλα όσα συνέβαιναν.
Προσωπικά δεν ανήκω πουθενά, έχω ψηφίσει (σαν ηλίθιος) απ όλα, τα τελευταία 35 χρόνια, έχω παρακολουθήσει αδιάφορος, όπως οι περισσότεροι μάλλον τις εξελίξεις.
Δεν περιμένω από τα νυν κόμματα να δώσουν λύση, όποιο κι αν είναι. Για μένα η παράλληλη πορέια τους τόσες δεκαετίες, (με μικρότερη ή μεγαλύτερη ευθύνη καθενός τους) και η στάση τους, οδήγησαν μέχρι εδώ.
Για τα μεγάλα από αυτά... έχουν την πλήρη ευθύνη της διακυβέρνησης.
Για τα μικρά, όπως το ΚΚΕ, για μένα μπορούσαν να κάνουν κάτι περισσότερο. Μπορούσαν αντί να σχοληθούν με τον αγώνα (όπως τον ονόμασαν) με απεργίες και μικρές αντιδράσεις των 50-100 ατόμων, άντε 5000 στις μεγάλες απεργίες, να δουν ότι με τέτοιες συμμετοχές, δεν είχαν ανταπόκριση στο κόσμο.
Θα πρεπε να βρουν άλλους τρόπους, πιό αποτελεσματικούς, τόσα γίνονταν τριγύρω (που βαρύνουν φυσικά αυτούς που τα έκαναν..)
Ίσως στη συνείδηση μας, τα κόμματα εξουσίας απλά να έχουν καταδικαστεί και να έχουμε πάψει ν ασχολούμαστε μαζί τους και η όποια ενασχόληση με τα μικρότερα "αθώα" να δείχνει πως μας φταίνε εκείνα.. ενώ δεν είναι έτσι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88072 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Ο βασικος υπευθυνος για την παρακμη που αποτελεσμα αυτης ειναι η βαθεια κριση στην Ελλαδα,δεν ειναι ουτε ο λαος ουτε οι εκαστοτε κυβερνωντες,ουτε τα κοματα ουτε τα οικονομικα συστηματα (ελευθερη οικονομια σοσιαλισμος κλπ).
Τονιζω ο ΒΑΣΙΚΟΣ υπευθυνος,γιατι ολοι οι υπολοιποι δεν στερουνται ευθυνων.
Αν αυτος ο θεσμος ειχε λειτουργησει ανεξαρτητα ,χωρις ιδιοτέλεια, χρησιμοποιωντας τους πολλους ακομα και αντιφατικους χιλιαδες νομους,πατριωτικα με γνώμονα το εθνικο συμφέρον τοτε θα ειχαμε φτασει εδω.
Ο υπευθυνος αυτος ειναι η ελληνικη δικαιοσύνη και το συμβουλιο επικρατειας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88074 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Δεν με εκφράζει κανείς τους και τους θεωρώ όλους συνυπεύθυνους, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο, για την κατάντια της χώρας μας. Πάντα όμως ψήφιζα και πάντα θα ψηφίζω. Δυστυχώς η βουλή και οι βουλευτές είναι κατά την άποψή μου ένα απέραντο θέατρο. Τα κόμματα να αλληλοκατηγορούνται για το θεαθήναι και ιδίως αυτά που είναι στην αντιπολίτευση. Τρώγονται μεταξύ τους αφήνοντας τα κόμματα της κυβέρνησης να κάνουν ανενόχλητα την δουλειά τους. Μήπως είναι στημένο το όλο σκηνικό? Εγώ δεν μπορώ μετά από αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου από δαύτους να μην είμαι επιφυλακτικός η καλύτερα καχύποπτος. Για μένα όποιος συνεχίζει αυτό το παιχνίδι άσκοπων και ανούσιων κατηγοριών είναι και αυτός υπεύθυνος. Και για να συνοψίσω, εδώ ο κόσμος χάνεται και το νινί χτενίζεται.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88075 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

alex_nous έγραψε: Προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα κόμμα. Δεν με εκφράζει κανείς τους και τους θεωρώ όλους συνυπεύθυνους, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο, για την κατάντια της χώρας μας. Πάντα όμως ψήφιζα και πάντα θα ψηφίζω. Δυστυχώς η βουλή και οι βουλευτές είναι κατά την άποψή μου ένα απέραντο θέατρο. Τα κόμματα να αλληλοκατηγορούνται για το θεαθήναι και ιδίως αυτά που είναι στην αντιπολίτευση. Τρώγονται μεταξύ τους αφήνοντας τα κόμματα της κυβέρνησης να κάνουν ανενόχλητα την δουλειά τους. Μήπως είναι στημένο το όλο σκηνικό? Εγώ δεν μπορώ μετά από αυτά που έχουν δει τα ματάκια μου από δαύτους να μην είμαι επιφυλακτικός η καλύτερα καχύποπτος. Για μένα όποιος συνεχίζει αυτό το παιχνίδι άσκοπων και ανούσιων κατηγοριών είναι και αυτός υπεύθυνος. Και για να συνοψίσω, εδώ ο κόσμος χάνεται και το νινί χτενίζεται.

(νουνι μήπως?? :cheer: από το νονός.. οι νουνι... :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88111 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;

stratis 1 έγραψε: Ο βασικος υπευθυνος για την παρακμη που αποτελεσμα αυτης ειναι η βαθεια κριση στην Ελλαδα,δεν ειναι ουτε ο λαος ουτε οι εκαστοτε κυβερνωντες,ουτε τα κοματα ουτε τα οικονομικα συστηματα (ελευθερη οικονομια σοσιαλισμος κλπ).
Τονιζω ο ΒΑΣΙΚΟΣ υπευθυνος,γιατι ολοι οι υπολοιποι δεν στερουνται ευθυνων.
Αν αυτος ο θεσμος ειχε λειτουργησει ανεξαρτητα ,χωρις ιδιοτέλεια, χρησιμοποιωντας τους πολλους ακομα και αντιφατικους χιλιαδες νομους,πατριωτικα με γνώμονα το εθνικο συμφέρον τοτε θα ειχαμε φτασει εδω.
Ο υπευθυνος αυτος ειναι η ελληνικη δικαιοσύνη και το συμβουλιο επικρατειας.

Την μέρα που ένα πολιτικό κόμμα θα προτείνει και θα εξηγήσει το πως θα πετύχει να απεμπλακεί η δικαιοσύνη από την πολιτική εξάρτηση που έχει σήμερα
Ε την μέρα εκείνη θα δούμε Φώς στο τούνελ.
Και το κόμμα που θα το κάνει αυτό θα κυβερνήσει μία Ελλάδα εντελώς διαφορετική από αυτή που έχουμε ζήσει όλοι μας.
Μία Ελλάδα που και οι πολίτες και τα όργανά της πολιτείας (τα οποία αποτελούνται από πολίτες) θα λειτουργούν με γνώμονα το δίκαιο και όχι με γνώμονα το ατομικίστικο (και όχι ατομικό) συμφέρον


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88117 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Φως στο τούνελ ή βαθύ σκοτάδι;
Μονιμα στο σκοταδι, ειμαστε ολοι κοτες με λειρια η χωρις οπως το προτιμα ο καθ ενας μας. Διπλα μια Βουλγαρια και με την αυξηση του ηλεκτρικου εριξαν την κυβερνηση και εμεις σκυβουμε και σκυβουμε και κουβεντα δεν βγαζουμε, απο τους αγροτες που θα επρεπε να εχουν ξεκινηση αγωνα πραγματικο και να παρουν μαζι τους ολο τον κοσμο τωρα ειναι αργα την εφαγαν την φολα τους. Το μονο που μενει ειναι να κομματιαζομαστε καθημερινα η να σταματησουμε τα παντα αμεσως και να τους διωξουμε απο πανω μας ολοι ομως οχι ομαδες.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ