Είμαι Συγκλονισμένος !!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90898 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Fokion έγραψε: Αντιθετως. Κατα την ταπεινη μου γνωμη το παρακατω κειμενο σου

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: Παναγιώτη,(σβύσε το όνομα)
Πραγματικά στεναχωριέμαι γιατί ο τρόπος σκέψης σου αλλά και των περισσότερων νέων ανθρώπων λειτουργεί μόνο με βάση το άτομο τους. Λυπάμαι που είναι τόσο δύσκολο στους νέους ανθρώπους να νιώσουν και να κατανοήσουν όλα εκείνα τα "αυτονόητα" για τους ίδιους, αλλά καθόλου αυτονόητα για τους άλλους. Ακόμα περισσότερο λυπάμαι που εμείς οι μεγαλύτεροι, προερχόμενοι από παλιότερες εποχές,"ξέρουμε" και δε κάνουμε, καταλαβαίνουμε και αντιδράμε, δίνοντας σας παράδειγμα ΦΥΣΙΚΑ με τις πράξεις μας και όχι με τα παχιά συχνά λόγια μας.
Λυπάμαι που τόσα και τόσα νέα άτομα, δεν γνωρίζουν ούτε τα στοιχειώδη περί της επιβίωσης, προστατευμένα τόσο υπερβολικά από γονείς που λειτουργούν ως αθάνατοι, από γονείς οι οποίοι αρνούνται να δώσουν το δικαίωμα στα παιδιά τους να πάθουν, φοβούμενοι αυτά που θα πάθουν, θεωρώντας πως τα "δικά τους και μόνο παιδιά" μπορούν πάντα να κάνουν το σωστό και πάντα μ εκείνους δίπλα τους, θα τα καταφέρνουν στη ζωή.
Είμαι και γω ένας από αυτούς τους γονείς... και φοβάμαι πως είσαι και συ ένα από αυτά τα παιδιά. (μακάρι όχι... αλλά πολύ σκληρός είσαι παληκάρι μου με αυτά που λες....)


Τότε σβύσε το όνομα στη αρχή και αυτά που έβαλα με κόκκινο που απευθύνονται προσωπικά...


ειναι ενα μαθημα ή υπενθυμιση για ολους εμας που εχουμε παιδια, των λαθων που κατ' επαναληψη κανουμε στην εν γενη διαπαιδαγωγηση τους ειτε "χρηστική" ή "παθως μαθως" κατα το κοινός λεγόμενο, ειτε πως - πρεπει να - χτιζουν μια σταση ζωης...

Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90899 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Είμαι Συγκλονισμένος !!!
Btw, μη στεναχωριέστε για μένα, στεναχωρεθείτε για τα δικά σας παιδιά. :sick:
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90902 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Είμαι Συγκλονισμένος !!!

stergiosbik έγραψε: Asteri σημερα το πρωι κυκλοφορησε εντονα οτι βρεθηκαν κ αλλα "πραγματα" στο σπιτι που δεν αφησαν στα παιδια καθαρο μυαλο να καταλαβουν τον κινδυνο. ;)
Απο ατομα που εργαζονται στο νοσοκομειο.

Το συγκεκριμένο το διάβασα κι εγώ. Δηλαδή για ναρκωτικά υπάρχουν λεφτά, αλλά για πετρέλαιο δεν;

Δεν ξέρω τι περνούσαν τα παιδιά, αλλά κανένας υγιής 20χρονος δε θα κοιμόταν αγκαλιά με ένα μαγκάλι. Κάτι άλλο παίχτηκε και μη με λέτε κυνικό.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90903 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Είμαι Συγκλονισμένος !!!

Asteris έγραψε: Δεν μπορώ να δεχτώ μόνο έναν υπαίτιο για την χτεσινή τραγωδία. Είναι από τις περιπτώσεις που λέμε συνυπαιτιότητα. Όταν χτες είχε 10 βαθμούς και ένα απλό αερόθερμο των 20€ θα ζέσταινε μιά χαρά ένα τσούρμο 20άρηδων, αυτοί προτίμησαν να ανάψουν μαγκάλι. Εντάξει, η αύξηση της τιμής του πετρελαίου τους ανάγκασε να ψάξουν εναλλακτική θέρμανση, αλλά και αυτοί κάναν την χειρότερη επιλογή.

Είναι σαν να λέμε, δεν έχω λεφτά να βάλω βενζίνα στο αμάξι γιατί πήγε στο 1.75€ το λίτρο και εγώ σαν εναλλακτική παίρνω το πατίνι μου και βγαίνω στον περιφερειακό. Ε, εντάξει, δεν θα φταίει μόνο ο Στουρνάρας που θα με κάνει χαλκομανία η νταλίκα, ούτε θα κλαίνε στο forum των 4τροχών για τον κακομοίρη που δεν είχε λεφτά για βενζίνη, κάπως αλλιώς θα με αποκαλούν...

Κοινώς η περίπτωση που συζητάμε πιάνει τις δύο άκρες του προβλήματος. Δεν είναι ο κανόνας αυτός σήμερα, η εξαίρεση είναι...



Μήπως τελικά κάτι τέτοια περιστατικά τείνουν να γίνουν ο κανόνας;

Από τη μια η έλλειψη ενημέρωσης και παιδείας.
Από την άλλη, τα ολοένα και λιγότερα λεφτά στην τσέπη.

Προφανώς και υπήρξε ανθρώπινο λάθος, αλλά αν το πετρέλαιο ήταν ακόμη στα 0,70 και είχαν 22-23 βαθμούς μέσα στο σπίτι, δε θα περνούσε από το μυαλό να πιάσουν 30 με ένα μαγκάλι. Η απόφαση τους ίσως ήταν η αφορμή, οι αιτίες υπάρχουν καθημερινά στη ζωή μας.

Κι αν πάμε πιο πίσω στο νήμα, θα δούμε περιστατικά που μπορούν να συμβούν μόνο και μόνο επειδή υπάρχει φωτιά μέσα στο σπίτι. Πόσοι γνωρίζουν για μέτρα ασφαλείας και ακόμη περισσότερο, πόσοι τα τηρούν; Στις πολυκατοικίες που ακόμη κουτσά-στραβά καίνε λίγο πετρέλαιο, περισσεύουν χρήματα για την συντήρηση του καυστήρα;

Κι αυτός που δεν μπορεί να έχει πλέον ούτε ένα 1000άρι αυτοκίνητο, κυκλοφορεί με ένα παπάκι και είναι αναγκασμένος να ανεβάζει πάνω και το παιδί του. Και με κράνος, που επιβάλλεται να φοράει φυσικά, οι πιθανότητες να πάθει κάτι σε περίπτωση ατυχήματος, είναι πολύ περισσότερες...

Κι όσοι έχουμε αυτοκίνητα, πόσο καλά τα συντηρούμε; Εχουμε πλέον τη δυνατότητα να αλλάξουμε λάστιχα και αμορτισέρ όταν έρθει η ώρα;

Κι αυτός που δεν μπορεί να αγοράσει κρέας, μαθαίνει ότι μπορεί να βρει φιλετάκι με 3 ευρώ το κιλό, αλλά μετά 1-2 μήνες μαθαίνει ότι αυτό που του έκατσε βαρύ στο στομάχι, ήταν καθαρόαιμο άλογο...

Προφανώς δεν έχουμε φθάσει ακόμη στο σημείο "δεν πάει άλλο". Υπομονή μέχρι τον Ιούνιο, Ιούλιο. Το έγραψα και σε άλλο νήμα. Οταν έρθει η λυπητερή από την Εφορία, με παράλογα ποσά, που δεν μπορούν να πληρωθούν ούτε για πλάκα, θα αρχίσουμε να ξυπνάμε.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90907 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Είμαι Συγκλονισμένος !!!


Ψαχνουμε ευθυνη στα θυματα; 20χρονα παιδια, πανω στην τρελλα τους ηταν. Εχει σημασια εαν ειχαν και "κατι" που δεν επρεπε;
Την δεκαετια του 50-60 και 70 το μαγκαλι εκανε θραυση. Το ξεχασαμε ολοι μας (και καλα καναμε), αλλα καποιοι τυποι θελησαν να μας υπενθυμισουν οτι υπαρχει και αυτη η θερμανση.
Συλλυπητηρια και μακαρι να γλιτωσουν τα αλλα τρια παιδια.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, Fokion
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90911 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Είμαι Συγκλονισμένος !!!
Όχι, ρε φίλε, κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους άλλους. Δε γίνεται για όλα να φταίει το κράτος. Στην Κοζάνη που έχει ψοφόκρυο έχεις την εντύπωση ότι φοιτούνε μόνο πλουσιόπαιδα; Κάθε άλλο. Τόσα χρόνια δεν είδα κανέναν να ανάψει φωτιά μέσα στο σπίτι του. Παρ'όλα αυτά είδα πολλούς να μην ξέρουν που βρίσκονται από το αλκοόλ και τα ναρκωτικά. Αυτοί χειμώνα-καλοκαίρι μαλακίες έκαναν και κατέληγαν στο νοσοκομείο.

Τώρα περιμένουμε αποτελέσματα τοξικολογικής εξέτασης λέει γιατί ανιχνεύθηκαν ίχνη αλκοόλ στα παιδιά. Ε συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να επικροτήσω κάποιον που καταφεύγει στο αλκοόλ και στα ναρκωτικά.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ