Βιοτεχνία μεταποίησης

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32902 από stergiosbik
Βιοτεχνία μεταποίησης δημιουργήθηκε από stergiosbik
"Ασχετο με το θεμα αλλα θα χρειαστω τα φωτα του OANNHSEA κ του Kosmidis γιατι πρεπει να γνωριζουν σχετικα με μια απορια.
Εχω αυτη τη στιγμη διπλα μου τον κουμπαρο μου ο οποιος θελει να στησει μια βιοτεχνια μεταποιησης εσπεριδοειδων.
Που πρεπει ν απευθυνθει για να παρει μια εικονα οσον αφορα τα μηχανηματα που θα χρειαστουν?
Σε μηχανολογο που ρωτησε του ειπε να ψαξει πρωτα ο ιδιος κ μετα θα τα συζητησουν.
Υπαρχουν σχετικα sites για ενημερωση η αντιπροσωποι ν απευθυνθει?
Παρακαλω αν ξερετε δωστε μια μικρη βοηθεια.
Ευχαριστω κ συγγνωμη για το ασχετο του θεματος."


Λοιπον εχουμε κ λεμε.
Εμαθε ο κουμπαρος οτι μεσω καποιου προγραμματος(leader-εσπα δεν ειμαι σιγουρος) οτι επιδοτουνται τετοιου ειδους επιχειρησεις.
Βρηκε καποιον μηχανολογο ο οποιος ασχολειτε με αυτα.Μελετη-συνταξη φακελου κτλ.
Θελοντας τωρα ο κουμπαρος να ψαξει αναλυτικα τι παιζει(τι μηχανηματα χρειαζονται,κτιριακες εγκαταστασεις κτλ)τον ρωτησε αν μπορει εφ οσον ξεκινησει το προγραμμα ν αναλαβει το ολο θεμα.
Αυτος του απαντησε θετικα αλλα του ειπε το εξης.
Να ψαξει μονος(ο κουμπαρος) να βρει κατακευαστες η εισαγωγεις τετοιων μηχανηματων να παρει προσπεκτους κ μολις αποφασισουν μαζι με τον μηχ. στο ποια μηχανηματα θα μπουν,να κανει μετα την μελετη βαση αυτων των μηχανηματων.
Δεν του προτεινε καμμια εταιρεια(για να μην θεωρησει ο κουμπαρος οπως ειπε οτι παιρνει προμηθεια) κ βρισκεται τωρα να ψαχνει στα τυφλα.
Εχεις καμμια εικονα OANNHSEA τι παιζει?
Ευχαριστω.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33123 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Απ: Βιοτεχνία μεταποίησης

stergiosbik έγραψε: "Ασχετο με το θεμα αλλα θα χρειαστω τα φωτα του OANNHSEA κ του Kosmidis γιατι πρεπει να γνωριζουν σχετικα με μια απορια.
Εχω αυτη τη στιγμη διπλα μου τον κουμπαρο μου ο οποιος θελει να στησει μια βιοτεχνια μεταποιησης εσπεριδοειδων.
Που πρεπει ν απευθυνθει για να παρει μια εικονα οσον αφορα τα μηχανηματα που θα χρειαστουν?
Σε μηχανολογο που ρωτησε του ειπε να ψαξει πρωτα ο ιδιος κ μετα θα τα συζητησουν.
Υπαρχουν σχετικα sites για ενημερωση η αντιπροσωποι ν απευθυνθει?
Παρακαλω αν ξερετε δωστε μια μικρη βοηθεια.
Ευχαριστω κ συγγνωμη για το ασχετο του θεματος."


Λοιπον εχουμε κ λεμε.
Εμαθε ο κουμπαρος οτι μεσω καποιου προγραμματος(leader-εσπα δεν ειμαι σιγουρος) οτι επιδοτουνται τετοιου ειδους επιχειρησεις.
Βρηκε καποιον μηχανολογο ο οποιος ασχολειτε με αυτα.Μελετη-συνταξη φακελου κτλ.
Θελοντας τωρα ο κουμπαρος να ψαξει αναλυτικα τι παιζει(τι μηχανηματα χρειαζονται,κτιριακες εγκαταστασεις κτλ)τον ρωτησε αν μπορει εφ οσον ξεκινησει το προγραμμα ν αναλαβει το ολο θεμα.
Αυτος του απαντησε θετικα αλλα του ειπε το εξης.
Να ψαξει μονος(ο κουμπαρος) να βρει κατακευαστες η εισαγωγεις τετοιων μηχανηματων να παρει προσπεκτους κ μολις αποφασισουν μαζι με τον μηχ. στο ποια μηχανηματα θα μπουν,να κανει μετα την μελετη βαση αυτων των μηχανηματων.
Δεν του προτεινε καμμια εταιρεια(για να μην θεωρησει ο κουμπαρος οπως ειπε οτι παιρνει προμηθεια) κ βρισκεται τωρα να ψαχνει στα τυφλα.
Εχεις καμμια εικονα OANNHSEA τι παιζει?
Ευχαριστω.


Εάν δεν είναι της δουλειάς και δεν γνωρίζει το αντικείμενο δεν έχει πληρώσει ποτέ του μεροκάματα δεν έχει λαδώσει δεν έχει γνωριμίες να το ξεχάσει θα τον φάνε τα γραφεία και οι μελέτες εικάζω ότι δεν είναι της δουλειάς επειδή δεν ξέρει τι μηχανήματα θα του χρειασθούν αλλά και το μέγεθος της επένδυνσης αλλά και την επιθυμητή παραγωγή, δεν σου δείνουν λεφτά επειδή θα καταθέσεις την μελέτη ξεκινάς με ίδια κεφάλαια ανάλαογα με την πρόοδο των εργασιών όλο και κάτι δείνουν και όταν ολοκληρωθεί η επένδυση θα σου βγάλουν το λάδι για τα υπόλοιπα ή μέρος αυτών γιατί όλο και κάποιες υποτιθέμενες ελείψεις θα έχει και κάποιος θα πρέπεινα πάρει πάρει το κάτι τίς του για να μην τις δεί. Μερικά γραφεία επειδή ξέρουν ότι δεν θα δοθούν χρήματα ζητούν την αμοιβή τους εκ των προτέρων. Εάν έχω λάθος και δεν ιχύουν αυτά για τον κουμπάρο σου Καλό Ξεκίνημα για να ανθίσει και πάλει η Ελληνική Βιοτεχνία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33141 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Βιοτεχνία μεταποίησης
Δεν εχω αποψη στον συγκεκριμενο τομεα. Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33144 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Βιοτεχνία μεταποίησης
Ασχολούμενος πάνω απο 12 χρονιά ως σύμβουλος κ επιθεωρητής ποιότητας αλλά κ με μελέτες επενδυτικων θα έλεγα στον κουμπάρο σου να μην επενδύσει σε σε τίποτα που δε γνωρίζει και ειδικά σε τέτοια μεταποίηση. Με τίποτα. Έχω δει ανθρώπους να καταστρέφονται και μάλιστα στις καλές εποχές, επειδή θεώρησαν ότι μια επιδοτηση 50% θα τους δώσει πελατεία και τεχνογνωσία. Και τι νομίζετε ότι μπορεί μα ξέρει ο Χ μηχανικός , ακόμη κ να βρει τα μηχανήματα; Το που θα βρεις πρώτες ύλες καλές, το πως οργανώνει παραγωγή ή μεταφορές ;
Αν επιμένει, ας βρει ένα συνεταιρο της δουλειάς. Εκτός αν έχει πάρα πολύ κεφάλαιο και τον παίρνει να μαθαίνει από τα λάθη του για καιρό.

ΥΓ:. Δεν είμαστε οισυμβουλοι η Πηγή του κακού. Εγώ τα μισά λεφτά τα παίρνω όταν τελειώσει η επιδοτηση και αν δεν έχεις σύμβουλο ή εμπειρία δύσκολα ξεμπλεκεις. Και να ξέρετε ότι πλέον οι φορείς διαχείρισης αναπτυξιακων προγραμμάτων βοηθούν όσο μπορούν.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Pani.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33271 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Βιοτεχνία μεταποίησης

Δεν του προτεινε καμμια εταιρεια(για να μην θεωρησει ο κουμπαρος οπως ειπε οτι παιρνει προμηθεια) κ βρισκεται τωρα να ψαχνει στα τυφλα.


Εάν έχει μπόλικους παράδες ο κουμπάρος έχει καλώς.
Αλλιώς θα πρέπει πρώτα να ψάξει να βρει πελάτες που θα πληρώνουν στην ώρα τους. Και σε αυτή την περίπτωση θέλει παράδες, αλλά είναι λίιιιγο πιο απλά τα πράγματα... Φυσικά όταν μιλάμε στην ώρα τους, μιλάμε για επιταγές από 6 μήνες και πάνω.
Δηλαδή εκτός από την επιδότηση θέλει και μετρητό η δουλειά...

Μετά δεν μας είπες τι μεταποίηση θέλει να κάνει.
Την πορτοκαλάδα - και γενικά χυμούς - ούτε καν να τη σκεφτεί.
Από εκεί και πέρα τι ποσότητες θέλει να παράγει και με τι τυποποίηση, π.χ. θα έχει trade mark ή θα δίνει χύμα;
Φυσικά θα πρέπει να κάνει τα κονέ του για την πρώτη ύλη κυρίως, και ύστερα για τα άλλα υλικά.

Έχω δει ανθρώπους να καταστρέφονται και μάλιστα στις καλές εποχές, επειδή θεώρησαν ότι μια επιδοτηση 50% θα τους δώσει πελατεία και τεχνογνωσία.

Το έχω δει και εγώ - από μικρούς που πήραν τα μυαλά τους αέρα μέχρι λεφτάδες.
Το 2003 ένας συνεργάτης της εταιρείας που δούλευα πήγε να εργαστεί σε μία νέα επιχείρηση τυποποίησης. Η επιχείρηση πάτωσε τελικά σε ένα μόνο χρόνο και το αφεντικό έχασε περίπου 1.000.000.000 δραχμές. Το αστείο ήταν ότι είχε πολύ περισσότερα και δεν τον πείραξε.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33411 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Βιοτεχνία μεταποίησης

OANNHSEA έγραψε:

Δεν του προτεινε καμμια εταιρεια(για να μην θεωρησει ο κουμπαρος οπως ειπε οτι παιρνει προμηθεια) κ βρισκεται τωρα να ψαχνει στα τυφλα.


Εάν έχει μπόλικους παράδες ο κουμπάρος έχει καλώς.
Αλλιώς θα πρέπει πρώτα να ψάξει να βρει πελάτες που θα πληρώνουν στην ώρα τους. Και σε αυτή την περίπτωση θέλει παράδες, αλλά είναι λίιιιγο πιο απλά τα πράγματα... Φυσικά όταν μιλάμε στην ώρα τους, μιλάμε για επιταγές από 6 μήνες και πάνω.
Δηλαδή εκτός από την επιδότηση θέλει και μετρητό η δουλειά...

Μετά δεν μας είπες τι μεταποίηση θέλει να κάνει.
Την πορτοκαλάδα - και γενικά χυμούς - ούτε καν να τη σκεφτεί.
Από εκεί και πέρα τι ποσότητες θέλει να παράγει και με τι τυποποίηση, π.χ. θα έχει trade mark ή θα δίνει χύμα;
Φυσικά θα πρέπει να κάνει τα κονέ του για την πρώτη ύλη κυρίως, και ύστερα για τα άλλα υλικά.

Έχω δει ανθρώπους να καταστρέφονται και μάλιστα στις καλές εποχές, επειδή θεώρησαν ότι μια επιδοτηση 50% θα τους δώσει πελατεία και τεχνογνωσία.

Το έχω δει και εγώ - από μικρούς που πήραν τα μυαλά τους αέρα μέχρι λεφτάδες.
Το 2003 ένας συνεργάτης της εταιρείας που δούλευα πήγε να εργαστεί σε μία νέα επιχείρηση τυποποίησης. Η επιχείρηση πάτωσε τελικά σε ένα μόνο χρόνο και το αφεντικό έχασε περίπου 1.000.000.000 δραχμές. Το αστείο ήταν ότι είχε πολύ περισσότερα και δεν τον πείραξε.



Παιδια σας ευχαριστω.
Του εχω μεταβιβασει αυτα που λετε αλλα τον βλεπω αποφασισμενο να προχωρησει.
Κανενα link υπαρχει?

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ