ξυλόσομπα modena (βουλγαρίας) καπνιζει και σταζει

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125778 από lykaros
καλημέρα παιδιά μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?έχω μία σόμπα modena,ξυλόσομπα,βουλγαρίας και έχω πρόβλημα κάπνας όταν ανοίγει η πόρτα και στάζει από το συρτάρι της καμινάδς(μιλάμε για πολύ νερό,μαύρο)χρεισιμοποιώ τα παλιά μπουριά της πρώτης μου ξυλόσομπας και για να τα προσαρμόσω έβαλα την ειδική υποδοχή,στόμιο,η απόσταση είναι πολύ μεγάλη (σόμπας-καπνοδόχου).μπορείτε να μου πείτε τί πρέπει να κάνω?μένω σε σπίτι με ενοίκιο άρα δεν μπορώ να κάνω πάρα πολλεσ αλλαγές λόγω της διαμόρφωσης του σπιτιού(το σπίτι είναι 100τμ και για να το ζεστάνω έχω βάλει την σόμπα στη μέση του σπιτιού και αναγκαστικά περνάει μπουρί μέσα από υπνοδωμάτιο).Η παλιά μου σόμπα ήταν απλή σιδερένια στρογγυλή την έκαιγα 2 χρόνια με ξύλα φουλ και δεν είχα κανένα πρόβλημα την άλλαξα για καλύτερα.καμιά ιδέα?ή πήγαν τζάμπα τα λεφτά μου?
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125785 από Nasikas
Να υποθεσω ότι οι παλιές σωλήνες ήταν Φ120-125 και η εξοδος της σόμπας είναι Φ130 ??

Μπορεις να βαλεις φωτο ?
Καις ξυλα με ιδια υγρασια όπως παλια ??
Μπορεις να καψεις 1-2 ημερες μπριγκεττα ? (σε ποια περιοχή εισαι- μηπως και σου βρω 100 κιλα σε καλη τιμη)
Η νεα σομπα έχει και μια ψιλοδιαδρομη καυσαερίων, ενω η παλια έφευγε κατευθειαν ?


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ