Air Car: αυτοκίνητο με αερο-κίνηση (πεπιεσμένο αέρα)!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78192 από N1k0s

thlanarass έγραψε: σε ενα αυτοκινητο που καιει μεθανιο το συμπιεζουμε στα 300 bar(σε πολυ βαριες και ανθεκτικες δεξαμενες)
και το καιμε στην μηχανη.
Αυτος ο συμπιεσμενος αερας κοπανιστος μπορει να κινηση το αμαξι αλλα πιστευω για πολυ λιγα χιλιομετρα.
θα αποδοσει λιγο λιγοτερη ενεργεια απο αυτη που θα καψει ο συμπιεστης για να μαζεψει τον αερα.
Τι παχος και βαρος μπορει να εχει μια τετοια φιαλη για να κινησει ενα αμαξι για 50χιλιομετρα με πιεμενο αερα χωρις αλλο καυσιμο.?
Λιγο μπαρουφα μου φενετε


Τα νούμερα που αναφέρει η Tata προφανώς επιτυγχάνονται περισσότερο από το πολύ μικρό βάρος του υπόλοιπου αυτοκινήτου , παρά από τον συμπιεσμένο αέρα , εξού και το αεροδυναμικό και πολύ ελαφρύ και ίσως πολύ μικρό αυτοκίνητο ... Σε μέγεθος μικρομεσαίου , ούτε 25 χλμ δεν θα σε πάει ...

Όμως αν έχεις αντλία πάνω στο αυτοκίνητο , όπως το σχέδιο της Citroen-Peugeot , τότε συμφέρει ... Το θέμα είναι ότι υπόσχονται για το 2016 , και μου φαίνεται μακρυά , αν θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο άμεσα. Το 2016 το αυτοκίνητο θα είναι 11 χρονώ , και θα έχω χάσει τουλάχιστον άλλα 5000 ευρώ σε καύσιμα , λόγω υψηλής κατανάλωσης εντός πόλεως ( για supermini , είμαι γύρω στα 9 με 10 λίτρα )

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78215 από thlanarass
η αντλια απο που θα περνει ενεργεια?
Απο την βενζινομηχανη για να συμπιεσει καινουργιο αερα?
Μια τρυπα στο νερο!!!!
Αν δεν βρεθει ενας τροπος να μπορουμε να αποθηκευουμε υδρογονο που θα παιρνουμε απο υλεκτρολυση απο φοτοβολταικα χωρις να απαιτειτε να το αποθηκευσουμε σε δεξαμενες σε τεραστια πιεση παντα θα κανουμε μια τρυπα στο νερο.
Καποιος χημικος τροπος να αποθηκευετε σε χαμηλη πιεση η΄ υγροποιημενο με την βοηθεια καταλυτη και χωρις να το ψηχουμε.
Αλλιως....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78436 από N1k0s
Αυτό λέω , δεν διάβασες το άρθρο για την Citroen Peugeot ;
Εφόσον δεν έχει επιτευχθεί κάποια αποθήκευση υδρογόνου ικανή για μεγάλες αποστάσεις , και δεν γεμίζει εύκολα και γρήγορα , θα συνεχίσουμε να πορευόμαστε με αυτά που έχουμε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ