Identification, Friend or Foe (IFF)

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108139 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Identification, Friend or Foe (IFF)
Ναι η αλήθεια είναι ότι από την καμινάδα μπορούν να περάσουν πολλά είδη του ζωικού βασιλείου. :(

Ενα τύλιγμα με κοτετσόσυρμα στα ανοίγματα του τελειώματος της καμινάδας είναι μια σωστή λύση. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλει άλλαγη κάθε 7-8 χρόνια γιατί σκουριάζει το σύρμα και τα ζωντανά μπορούνε να το τραβήξουν...ανοίγοντας τρύπα σε αυτό.

Βέβαια ότι και να βάλεις τις μύγες θα τις έχεις πάντα μέσα στο σπίτι, στο τέλος του φθινοπώρου τότε που αυτές ψάχνουν σκοτεινά και ζεστά σημεία να κρυφτούν.

Υ.Γ lefteris γύρνα τον τίτλο σε Ελληνικά γιατί εγώ που δεν "πιάνω" τα αγγλικά, νόμισα πως θα διάβαζα κάτι για ILS system αεροδρομίου. :lol:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108140 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Identification, Friend or Foe (IFF)
Και έλεγα κάποιος δεν θα βρεθεί να ρωτήσει? :whistle:

Ο τρόπος του να κρατήσεις όλα αυτά έξω από την καμινάδα ναι μεν με κοτετσόσυρμα ή άλλο πλέγμα - σίτα θα απέτρεπε την είσοδο, αλλά πόσες φορές έχουν μπεί κατα λάθος στην καμινάδα πουλάκια και άλλα πολλά.

Για τους παντρεμένους του forum δεν νομίζω να μην έχει ακούσει κανεις...μην το πειράζεις τα πουλάκια και μην τα σκοτώσεις και βγάλτα έξω από το σπιτι τώρα, κ.α. πολλά... :silly:

Έτσι λοιπόν και οι φιλόζωοι θα άρχιζαν τα μη και τα μου και άλλα πολλά.

Κάποτε αφαιρώντας την άνοιξη το πλέγμα στις καμινάδες για να το αντικαταστήσω την επομένη ημέρα, για πότε προλάβαιναν και παγιδεύονταν μέσα και έμεναν πάνω από το κλάπέτο των τζακιών και να μην θέλουν να βγουν ( να κατέβουν στην εστία) με τίποτα. Τι άνοιχτά μπαλκονόπορτες - παράθυρα, δεν καταλάβαιναν με τίποτα. Υ.Γ. Το καλύτερο καθάρισμα πάντως έκαναν με τις φτερούγες τους. Δεν έμενε τίποτα... :woohoo:

Ποιά λοιπόν είναι οι φίλοι μας και ποιά οι εχθροί?

Για τον καθένα μας είναι διαφορετικά. Άλλον τον πειράζει κάτι και άλλον όχι. :woohoo:

Η επιλογή είναι για τον καθενα ξεχωριστή. :lol:

Οσο για την προσέγγιση ΙLS στην καμινάδα του σπιτίου είναι cat IIIC (μέχρι εδάφους).
Περιμένω καμια μέρα πότε θα να δω, να βγαίνει η γυναίκα με κανένα δίκανο να περιλάβει τις κουκουβάγιες στο κυνήγι, γιατί τα έχει πάρει άγρια - κάθε πρωί το ξύπνημα δεν είναι και το ιδανικότερο. :lol:

Πές μου ποιός είναι ο φίλος ή ο εχθρός.... :lol:

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by lefteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": STAF

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ