Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92726 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;
Προσπαθώ να καταλάβω τι είδους έντομο είναι αυτό που μπορεί να κουβαλήσει τέτοιου μεγέθους πούπουλα και να τα χτίσει :blink: το έντομο που ήταν μέσα το έχεις φωτό?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92746 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

georgepap31 έγραψε: Προσπαθώ να καταλάβω τι είδους έντομο είναι αυτό που μπορεί να κουβαλήσει τέτοιου μεγέθους πούπουλα και να τα χτίσει :blink: το έντομο που ήταν μέσα το έχεις φωτό?


Δεν ειναι πουπουλα, ομως το εξωτερικο περιβλημα πραγματικα ετσι μοιζει, ειναι ομως τελειως ξερο!

Την βασιλισσα (σφηκα) δεν την βρηκα, δεν ξερω καν αν υπηρχε, αφου την φωλια δεν την εχω "χαλασει"

Μπορει να φανει λιγο "φιλοσοφια" αυτο που θα πω, αλλα η φυση παντα εκπλησσει, ειναι απιστευτο πχ αυτο που δημιουργησαν αυτα τα εντομα
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Jole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93129 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;
Για να ολοκληρωσω απ´την μερια μου το θεμα, postαρω κ τις παρακατω φωτο.

Ανοιξα την σφηκοφωλια κ ειχε 8 στρωματα απο τεραστιες κυψελες, το θεαμα τρομαζει, αν σκεφτει κανεις τον πληθος των σφηκων που υπηρχαν μεσα... :ohmy:

Παρεπτιπτωντος να πω πως βρηκα κ την "βασιλισσα" ψοφια καθως κ αρκετες κυψελες με αυγα!!!!

Αυτα, ελπιζω να μην εγινα γραφικος, αλλα κ μονο που κανείς στην ευρυτερη περιοχη που μενω δεν εχει ξαναδει κατι παρομοιο, καταγραφω την εμπειρια μου για να γινομαστε ολοι λιγο σοφοτεροι!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Jole.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petrosp13

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93276 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;
Εγω στα κεραμυδια περυσι βρει τρια τεσσερα σημεια οπου εβγαιναν σφηγκες. Αλλα επειδη δεν εβλεπα που ειναι οι φωλιες, ψεκασα μερικα πρωινα απ'εξω κατω απο τα κεραμυδια και σκοτωσα καμια πενηνταρια. Βγαιναν ζαλισμενες και πεφταν στο λουκι οπου και τις σκούπισα.
Αλλα σαν το δικο σου ειχα δει παλια κατι ντουθμαντερ, απο την αμερικη που γεμιζαν ολοκληρες μεσοτοιχιες απο τα, ξυλινα, σπιτια τους και ηταν κατι φωλιες ισα με στρωμα.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93278 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Κουκούλι;; Φωλιά;; Και από τί;;;

Jole έγραψε: Για να ολοκληρωσω απ´την μερια μου το θεμα, postαρω κ τις παρακατω φωτο.

Ανοιξα την σφηκοφωλια κ ειχε 8 στρωματα απο τεραστιες κυψελες, το θεαμα τρομαζει, αν σκεφτει κανεις τον πληθος των σφηκων που υπηρχαν μεσα... :ohmy:

Παρεπτιπτωντος να πω πως βρηκα κ την "βασιλισσα" ψοφια καθως κ αρκετες κυψελες με αυγα!!!!

Αυτα, ελπιζω να μην εγινα γραφικος, αλλα κ μονο που κανείς στην ευρυτερη περιοχη που μενω δεν εχει ξαναδει κατι παρομοιο, καταγραφω την εμπειρια μου για να γινομαστε ολοι λιγο σοφοτεροι!


Πρέπει να είχαν κάνει φωλιά από πρόπερσι την άνοιξη.. Εχω δει στην περιοχή μου παρόμοιου μεγέθους αλλά συνήθως στα σπίτια δεν προλαβαίνουν να γίνουν τόσο μεγάλες.. Τις εξολοθρεύουν σύντομα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ