Εκτροφή γαλοπούλας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87725 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Όλα αυτά τα λαχανικά είναι για να ταιστούν οι γαλοπούλες ;:)

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87727 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας

mastoras έγραψε: Για ελευθέρα βοσκής γαλοπούλες σκέπτομαι.....με συμπλήρωμα τροφής. :dry:
Απο Ελληνικά "χοιρίδια" στο κτήμα είμαστε πλήρεις, και τα καταναλώνουν τα σκυλιά....δόξα τον θεό !!!


Πρώτον έγραψα ινδικά χοιρίδια - δεν έχουν καμία σχέση με τα χοιρινά. Για την ακρίβεια το κρέας τους είναι ανάμεσα σε λαγού και κοτόπουλου. Η δε απόδοση τους είναι πιο μεγάλη από μεγάλη από του κουνελιού.
Δεύτερον, δεν πρόκειται να βγάλεις χρήματα, παρά μόνο με πάγκο και δη σε πανηγύρι. Για αυτό απλά παράγεις ότι μπορείς για να περιορίσεις τα έξοδα σου...
Τρίτον, εδώ κλέβουν τα σίδερα, θα σου αφήσουν εσένα γαλοπούλες ελευθέρας βοσκής; Ώρε κάτι μάσες που θα κάνουν οι κλέφτες...

ΥΓ
Μανιτάρια παράγεις;

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87728 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
Mastora ο Θοδωρης το σφαξιμο κι εγω το ξεπουπουλιασμα.Εγγυημενη δουλεια.
Εχουν περασει αρκετες κοτες απο τα χερια μου.
Παντως με 5 στρεμματα ανετα μπορεις να βαλεις 50-60 κοτες κ καμμια 15αρια γαλοπουλες.
Θα γλιτωσεις κ το καθαρισμα απο τα χορτα. ;)
Κ συμπληρωμα καλαμποκι,βικο,σιταρι.
Επισης ανετα επειδη ειναι παμφαγα θα φανε κ αρκετα υπολλειματα.Φλουδια καρπουζιων κλπ.
Οσο για το κρεας κ τ αυγα αν βοσκανε δε θα βρεις καλυτερα!
Βεβαια μιλαω για δικη σου καταναλωση κ οχι για εμποριο.
Θα ξερεις κ τι τρως.
Βεβαια οταν κ αν παρεις πουλια να ξερεις οτι αρκετα θα ψοφησουν οποτε παρε κανενα παραπανω.
Αν εχετε νυφιτσες στα μερη σου να σκαψεις κ κατω στο χωμα καμμια 30αρια ποντους να μπει η περιφραξη του κοτετσιου μεσα γιατι αλλιως θα τι βρεις ολες με το ποδια αναποδα. :angry:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87734 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας

Βιομαζιστής έγραψε: Βρε παιδιά, η στάχτη κάνει για τα σαλιγκάρια. Δε προσφέρει τίποτα όσον αφορά τις κάμπιες.
Βάλτε ένα δίχτυ. Τζάμπα είναι.
Οι πεταλούδες δεν μπορούν να φτάσουν τα φυτά σας. Δεν γεννούν πάνω στο δίχτυ ούτε τα ρίχνουν σαν αλεξιπτωτιστές ανάμεσα από τις τρύπες.
Οι κάμπιες από τον ουρανό κατεβαίνουν στις περισσότερες των περιπτώσεων.
Κόψτε τους την πρόσβαση.



Η στάχτη είναι για ζωύφια, σκουλήκια κλπ.. Τα υπόλοιπα που έγραψα, για την κάμπια.
Και το δίχτυ που λες, κάνει δουλειά...

Υ.Γ.: Mastora sorry. Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα για τα επαγγέλματα του μέλλοντος :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87744 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας
σουβλάκια από γαλοπούλα :woohoo: :woohoo: .. μπαααα... μη ξεχνάμε αύριο.. βάλε ανανέωση του ραντεβού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87757 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Εκτροφή γαλοπούλας

mastoras έγραψε: Επειδή όλα δείχνουν ότι τελικά θα καταλήξουμε στην μάνα γη, και στο χωριό για να επιβιώσουμε, θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει κατά πόσο είναι δυνατόν η εκτροφή ενός μικρού κοπαδιού από γαλοπούλες.



Πάει καιρός τώρα που έχω κάνει μικρές προσπάθειες να αποκτήσω ένα μικρό [ελάχιστο] εισόδημα από την ενασχόληση με οποιαδήποτε αγροτική εργασία που θα μπορούσε να κάνει ένας άνθρωπος της πόλης, στο χωριό.

Η αποτυχημένη προσπάθεια με τα πάσης φύσεως οπωροκηπευτικά σε μικρή δοκιμαστική κλίμακα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, ούτε καν να γεμίσουν το καλάθι της λαϊκής.....πόσο μάλλον να αποφέρουν κάποιο κέρδος από μια υποτιθέμενη πώληση.

Και έτσι τώρα η επόμενη προσπάθεια θα έχει να κάνει με την εκτροφή πουλερικών [γαλοπούλες] σε ένα και μοναδικό κομμάτι γης 5 στρεμμάτων που έχει η οικογένεια.


Τα πουλερικά φαίνονται να εκτρέφονται εύκολα, και χαίρουν εκτίμησης σε κάθε τραπέζι φτωχικό η πλούσιο.

Εαν κάποιος κάτι γνωρίζει επί του θέματος, η κάτι έχει ακούσει καλύτερο η χειρότερο, ας καταθέσει την άποψη του, μήπως και πετύχουμε, η αποφύγουμε κάτι. :)

Υ.Γ. Το θέμα το έχω τοποθετήσει στα "Εσωτερικά θέματα - Aστεία" οπότε δεκτά όλα τα σχόλια.....ακόμα και το καλαμπούρι :lol: Γιατί η γνωστή έκφραση "πλάκα πλάκα" μπορεί να βγει μερικές φορές σε καλό.

για μενα που εχω ζωα για την παρτι μου εχω να σου δωσω 2 προτασης
1.κουνελια
2.γουρουνια
αν ενδιαφερεσε πες μου!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ