Αερομοντελισμός

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18515 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: Αερομοντελισμός

mastoras έγραψε: Αυτά τα ολίγα........ :)


Ποια ολίγα;
Τώρα θα πάρω το σεντόνι που έγραψες για να σκεπαστώ το βράδυ. :woohoo:




ΥΓ.

Καλά αναπτυγμένη η απάντηση σου.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32290 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αερομοντελισμός
Μια ενδιαφέρουσα πρόσκληση στον μαγικό κόσμο των "μικρών αεροπλάνων"

Η Κυριακή που μας έρχεται είναι ιδανική για μια μικρή μονοήμερη εκδρομή στο χωριό του Ζωγράφου στα Νέα Μουδανιά του Ν. Χαλκιδικής.



Στου Ζωγράφου έχει κατασκευαστεί από την Νομαρχία Χαλκιδικής ένα μικρό αεροδρόμιο για τις αθλητικές ανάγκες της ΕΝΩΣΗΣ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΤΏΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ [ΕΑΜ]


Τα μικρά αυτά αεροδρόμια στην γλώσσα των αερομοντελιστών ονομάζονται ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΌΜΙΑ



Στο μοντελοδρόμιο αυτό την Κυριακή 21 Οκτωβρίου θα διεξαχθεί ένας φανταστικός από μεριάς θεάματος αγώνας μοντέλων ανεμοπτέρων, που θα λάβουν μέρος σε αυτόν αθλητές της ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ [ΕΛΑΟ] που ανήκουν σε διάφορους συλλόγους ανά την Ελλάδα.



Το θέαμα που προσφέρουν οι αγώνες ανεμοπορίας είναι πολύ μεγάλο και δεν αφήνουν κανέναν αδιάφορο, από μεγάλους μέχρι και παιδιά. Πλήθος κόσμου επισκέπτεται τα μοντελοδρόμια, όπου και όταν πραγματοποιούνται αγώνες μεγάλου ενδιαφέροντος.





Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32296 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Αερομοντελισμός
Αυτήν την Κυριακή λοιπόν, πάρτε τις οικογένειες σας και ελάτε, για έναν προσφερόμενο καφέ, η για τις καταπληκτικές λιχουδιές τις καντίνας, και παρακολουθήστε ένα θέαμα από τον μαγικό κόσμο των μικρών αεροπλάνων.

Ο αγώνας ξεκινάει στις 10 το πρωί και τελειώνει στις 2 το μεσημέρι.

Στην συνέχεια ακολουθεί τραπέζωμα στην παραδοσιακή ταβέρνα του χωριού, και το απόγευμα βόλτα στην παραλία των Μουδανιών.



Τα αερομοντέλα, μηχανοκίνητα ανεμόπτερα απογειώνονται όλα μαζί εκτοξεύοντας τα με το χέρι, με φούλ ισχύ του κινητήρα. Μόλις πιάσουν το ύψος των 200 μέτρων, έναν μηχανισμός κόβει την τροφοδοσία του κινητήρα, και έκτοτε το αερομοντέλο με τις ικανότητες του χειριστή πρέπει να εκμεταλλευθεί τα ανοδικά θερμικά ρεύματα για να παραμείνει στον αέρα για 10λεπτά.

Μόλις ηχήσει η σειρήνα του χρόνου των 10 λεπτών, και μέσα σε ένα μόνο λεπτό, ο χειριστής πρέπει να προσγειώσει το ανεμόπτερο σε προκαθορισμένο σημείο που βρίσκεται στον χώρο του μοντελοδρομίου.



Νικητής είναι αυτός που θα που σε όλους τους γύρους πτήσεων, θα καταφέρει να βρίσκεται στο αέρα εντός του δεκαλέπτου και να προσγειωθεί στο αμέσως επόμενο λεπτό.



Και δεν θα πρέπει να ξεχάσω να σας ενημερώσω ότι αθλητές στου αγώνες αερομοντέλων υπάρχουν σε ηλικίες από 11 έως 75 ετών.....και συναγωνίζονται όλοι μαζί.

Αυτήν την Κυριακή 21 Οκτωβρίου......μην το χάσετε.....θα χάσετε !!!! :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58333 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Αερομοντελισμός
EDIT:

Γειά σου ρε ΜΑΣΤΟΡΑ ταλέντο, σε είδαμε και στο γυαλί ρε μπαγάσα!

OK :P
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa. Αιτία: κρύβε λόγια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58486 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αερομοντελισμός
Σσσσσσσ :blush: κρύβε λόγια...κρύβε λόγια. :whistle: Κρυφά το κάναμε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80660 από -Δημήτρης-
Απαντήθηκε από -Δημήτρης- στο θέμα Αερομοντελισμός
Καλημερα

Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου {μετα την οικογενεια μου} ειναι και ο μοντελισμος..Ασχολουμαι τον ελευθερο χρονο μου για να ξεφευγω απο αυτην την ψευτικη καθημερινοτητα που μας πλασαρουν τα ΜΜΕ Με συνεργασια των 300/σ!ον...
Ξεκινησα με τον αερομοντελισμο πριν απο 11/περιπου χρονια στην συνεχεια ηρθε στην ζωη ο μικρος μου γιος {Χρηστος} και για λογο χρονου σταματησα και μπηκα στα αυτοκινητα και στα σκαφακια αλλα στην μεγαλη κλιμακα του 1/5{πραγματικου} ..Δειτε μερικα video με τι ασχολουμε,παρεα με τον αγαπημενο μου γιο...
Στο πρωτο video ειμαι εγω σε αγωνες της κλιμακας μου στην Σταματα Αττικης σε πιστα για τηλεκατευθυνομενα


B) Και παρακατω μερικα ακομη για τον πολυ ομορφο κοσμο του μοντελισμου... :cheer:


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ