Συντήρηση Ενδοδαπέδιου ξύλινου πατώματος

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170496 από ipnotistis
(Δεν έβρισκα ανάλογη κατηγορία και το χώνω εδώ..)
Γεια σας,
Θα ήθελα αν ξέρει κανείς, να ρωτήσω σχετικά με το ξύλινο δάπεδο που είναι ειδικό (;) για ενδοδαπέδια θέρμανση στο διαμέρισμά μου.
Παρατηρώ ότι σε διάφορα σημεία βλέπω φθορά του ξύλου, όχι τρομερή, αλλά δεν είναι το ίδιο με την αρχική κατάσταση, που ήταν λείο και όμορφο. Ειδικά σε 2 μπαλκονόπορτες έχει φθαρεί αρκετά. Μπορεί να φταίει και ο ήλιος με την ακτινοβολία UV (δεν είχε όμως προστασία;) αλλά εικάζω πως μπορεί να φταίει και ιδιαίτερα μια καθαρίστρια που είχαμε, η οποία χωρίς προφύλαξη έριχνε νερό στα μπαλκόνια... εννοείται ότι όταν το έμαθα, τα έπαιξα.

Σε άλλα σημεία, οι ενώσεις δεν είναι πια οι ίδιες, και ανοίγουν λιγάκι.. όχι υπερβολικά, αλλά όταν πλέον περπατάμε ξυπόλητοι πλέον (που λόγω κορωνοϊού αφήνουμε τα παπούτσια έξω) μέσα στο σπίτι, παρατηρώ ότι με τις κάλτσες καταλαβαίνω καλύτερα τις διαφορές λείου πατώματος (σε άλλα σημεία) και ενώσεων που φαίνονται και χωρίς την αίσθηση με την κάλτσα.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν πρέπει επειγόντως να βρώ συντηρητή για να προλάβω μελλοντικές καταστάσεις, και αν γίνεται ο συντηρητής να κάνει το ξύλο παντού ή μπορεί να γίνει και δουλειά μόνο τοπικά;
Επειδή την κατασκευή δεν την έχω κάνει εγώ, δεν γνωρίζω τι ξύλο είναι ακριβώς, πάντως ξέρω ότι ήταν αρκετά ακριβό και αν θυμάμαι καλά έρχεται από Σουηδία και είναι ανοιχτό ξύλο με μακρουλές σανίδες 10χ160 εκατοστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170502 από john88s
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ LAMINATE
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ipnotistis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170515 από ipnotistis
Όχι δεν είναι Laminate, θα προσπαθήσω να μάθω και να ανεβάσω φωτογραφίες.
Last edit: 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ipnotistis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170516 από ipnotistis
Δυσκολεύτηκα αλλά κατάφερα να βρώ και να ρωτήσω αυτόν που έκανε την επένδυση. Μου είπε ότι είναι ξύλο βελανιδιάς.
Όπως και να έχει, παραθέτω τις φωτογραφίες του ξύλου και μερικών ζημιών:

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170518 από dimlyk
το προβλημα σου ειναι περισσοτερο αισθητικο κι αναμενομενο ζημια στο ξυλο σημαινει οτι εχει φυγει το βερνικι κι εχει αρχισει να μαυριζει
το ξυλο με την παροδο του χρονου χανει την υγρασια του και συρικνωνεται παλια συνιστουσαν να σφουγγαριζονται ελαφρα τα πατωματα ...αλλα τωρα αυτο το εχουν αλλαξει
αυτο που δεν λενε ειναι οτι σε καθε νεα περιοδο θερμανσης η θερμοκρασια της ενδοδαπεδιας πρεπει να ανεβαινει σταδιακα ανα 3-5 βαθμους καθε 2-3 μερες μεχρι η θερμοκρασια πατωματος να φτασει τους επιτρεπομενους κατα μεγιστο 28 βαθμους ωστε να αποφευγονατι οι αποτομες συστολοδιαστολες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν #170524 από ipnotistis
Σωστά, μας είχαν πει να μη το σφουγγαρίζουμε, που ακόμα και τώρα δεν το κάνουμε.. Τι εννοείς όμως όταν λες ότι τώρα αυτό το έχουν αλλάξει; Δεν ισχύει πια αυτή η θεωρεία ή μήπως εννοείς έχουν αλλάξει τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής από τότε;
Πάνω απο 3-5 βαθμούς δεν έχει τύχει να το ανάψουμε πάντως. Είμαστε σε διαμέρισμα "σάντουιτς" οπότε μας δίνουν θέρμανση και οι απο πάνω και οι από κάτω.

Το ερώτημά μου έχει να κάνει με το αν επείγει να φτιάξω τουλάχιστον τα σημεία που έχουν χαλάσει αρκετά λόγω υγρασίας και ακτινοβολίας κι αν τέτοιες επεμβάσεις μπορούν να γίνουν τοπικά, δηλαδή να μη χρειαστεί να "επαναφέρει" ο ειδικός ολόκληρα δωμάτια ή και το διαμέρισμα..!
Last edit: 3 Χρόνια 11 Μήνες πριν by ipnotistis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ