Ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ανακαίνιση σπιτιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134794 από dimlyk
τροπος προς αποφυγη ειναι ο συγκεκριμενος :)
προφανως καμμια τρυπα στην μονωση (υγρομονωση) γιατι δεν μπαλωνεται μετα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134802 από kinigos
Είμαι και εγώ σε φάση ανακαίνισης και βρέθηκα στο ίδιο δίλλημα σχετικά με την ηλεκτρική εγκατάσταση. Τελικά σκέφθηκα πως αφού κάνω μια εγκατάσταση από το μηδέν, η οποία θεωρητικά θα ζήσει για άλλα 40 χρόνια, να μην λυπηθώ τον σοφά και επέλεξα την κλασική μέθοδο. Την ατσαλιά δεν την αποφεύγεις. Θα είναι λίγο περισσότερη μεν και με λίγο πιο πολύ κόστος φυσικά. Έτσι όμως θα είναι τουλάχιστον εύκολα προσβάσιμη και επισκευάσιμη από οποιονδήποτε ηλεκτρολόγο, εύκολα αναγνωρίσιμη η διαδρομή της για λόγους ασφαλείας.
Πριν πάντως αποφασίσεις, κοστολόγησε τον κάθε τρόπο όσο πιο αναλυτικά μπορείς. Γιατί πολλές φορές τα πολλά μερεμέτια κοστίζουν πιο πολύ από την ολοκληρωτική λύση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134825 από electron

theoilia έγραψε: Δεν είναι κακή ιδέα να πάνε από την ταράτσα οι γραμμές μιας και εγώ μονοκατοικία έχω,αλλά ρε γαμώτο μόλις πέρσι μονώθηκε η πλάκα με 10cm και το λυπάμαι τώρα να ανοίξω τόσες τρύπες στην μόνωση

Εγω δεν ειχα κανει μόνωση ειχα σκέτη την πλακα, οποτε ηταν ευκαιρία να κανω οτι θελω και μετα να τα μονώσω.. εννοείται οτι καμιά και ποτε τρυπά στην μόνωση απο εκει και περα!.
Δεν ξερω αν εχεις σκοπο να αλλάξεις πάτωμα μπορείς να τα πας ολα απο το δάπεδο, έμενα είχε μωσαϊκό το οποίο ειναι εξαιρετικά σκληρό, οποτε το απέφυγα και προτίμησα την λυση της ταράτσας.

dimlyk έγραψε: Τροπος προς αποφυγη ειναι ο συγκεκριμενος :)
προφανως καμμια τρυπα στην μονωση (υγρομονωση) γιατι δεν μπαλώνεται μετα

Αν και συμφωνώ μαζι σου, εχω ρωτήσει κατα καιρούς μονωσαδες και πίστεψε με ολα μπαλώνονται, το θέμα εχει να κανει με το κοστος και τα υλικά που χρησιμοποιούνται.. πχ εχω δει στην αγορα κατι μονωτικές ρητίνες που αν τις βάλεις ειναι καλύτερες απο οτιδήποτε άλλο


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134826 από arel
επιδαπέδια εργασία ύδρευσης,καλοριφέρ αν έχεις να κανείς μπορείς να τα συνδυάσεις μαζί με αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134832 από dimlyk
electron η μονωση δεν μπαλωνεται οτι και να κανεις
φυσικα μπορεις καθε χρονο να βαζεις μαστιχες κι οτι αλλο θες αλλα δεν παυουν να ειναι ευπαθη σημεια
και ναι μεν κλεινει η τρυπα (ασχετα απ τ αποτελεσματα) το ασφαλτοπανο ομως δεν παυει να εχει χασει την συνεχεια του και θα "στην κανει" στο μελλον
σαφως και ειναι αναγκασμενοι οι μονωσαδες να κανουν τετοιες τρυπες κυριως σε παληες εγκαταστασεις πο την υπαρξη μηχανηματων στις ταρατσες ... αυτο δεν σημαινει οτι ετσι πρεπει να γινεται
ακομα και οι μαστιχες σε λιγες περιπτωσεις επιτρεπεται να μπαινουν χωρις καποιο ασταρωμα κατι που σπανια κανουν ακομα και οι επαγγελματιες ποσο μαλλον εμεις οι ερασιτεχνες
το βασικο ομως που εννοουσα ηταν η ακτινικη τοποθετηση των ηλεκτρικων για λογους ασφαλειας ασχετα αν πανω απ τις ψευδοροφες ειδικα συνιθιζεται να γινεται ενας χαμος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #134840 από electron
dimlyk,

Σίγουρα δεν ειναι σωστο να πειράζεις μια μόνωση.

Μην είσαι όμως απόλυτος.

Αν εχεις μια ζημια η κάποιον πολύ σοβαρό λόγο μπορείς να την ανοίξεις.
Υπάρχει λύση μετά να κλεισει, και φυσικά οχι με μαστίχες και ασφαλτοπανα γιατί ολα αυτα εχουν ημερομηνία λήξης. Μιλαω για ρητίνες και εποξειδικες βαφές, καθως και για διάφορα στεγανωτικά κονιαμάτων. Επειδή έτυχε να ειμαι μαρτυρας σε άνοιγμα μόνωσης λογω προβλήματος τοποθέτησης σε μια βαση δορυφορικού κατοπτρου, ειδα μετα τι κανανε οι μονωσαδες. Εχουν περάσει 5 χρονιά απο τοτε και ειναι σαν να το φτιαξαν χθες. Εγω καθως εργάζομαι συχνά σε ταρατσες (πιατα, κεραίες κλπ) αποφεύγω φυσικά πάντα να τρυπάω μονώσεις και οταν στηρίζω επιδαπεδια κατι βαζω παντα ελαστομερες μονωτικό ταρατσών στις τρύπες και στα ουπατ-στριφωνια. Οχι σιλικόνες δεν κανουν τιποτα.., βάζω και μια ρητίνη σαν πάστα πολυ καλή επίσης
Τωρα σε οτι αφορα τον φιλο μας ενοειται οτι δεν μπορει και δεν συμφέρει αλώστε να χαλάσει ολη την μόνωση για να κανει ακτινωτή την εγκατασταση απο την ταρατσα (οπως εκανα εγω)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ