Ηλεκτρολογική εγκατάσταση σε ανακαίνιση σπιτιού

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135023 από theoilia
mastora έχεις απόλυτο δίκιο ως προς τις κατηγορίες που αναφέρεις.Το θέμα είναι πως όλα αυτά θα τα μάθεις εκ των υστέρων.Εγώ δεν έχω καμία όρεξη να κάνω έκπτωση στην ασφάλεια και στην ποιότητα της εργασίας αλλά πως μπορώ να το ξέρω από πριν;Μόνο από την έξωθεν καλή μαρτυρία που συνοδεύει κάθε επαγγελματία.Χθες πάντως έκανα κάτι που μάλλον θα έπρεπε να έχω κάνει από την αρχή για να έχω ένα μπούσουλα .Θυμήθηκα έναν γνωστό μου ηλεκτρολόγο μηχανικό που τον θεωρώ έναν συνεπή και καλό επαγγελματία και ήρθε μαζί με τον ηλεκτρολόγο που συνεργάζεται για να μου βγάλει και αυτός μία προσφορά.Για να δούμε τι θα πουν και αυτοί.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135031 από electron

mastoras έγραψε: Πάρε μια ιδέα περί προσεγμένης, μερακλίδικης και ποιοτικής εργασίας και θα καταλάβεις.





Στην πιάτσα υπάρχει ο "επαγγελματίας" ηλεκτρολόγος που δεν παζαρεύει την δουλειά του, ο φτηνός [επαγγελματίας και αυτός] αλλά λόγω του "κόψε-κόψε" από τον πελάτη και για να πάρει την δουλειά, λόγω ανάγκης μπαίνει στην διαδικασία τις κακοτεχνίας, και τέλος υπάρχουν και τα συνεργεία ηλεκτρολόγων με μαθητευόμενους, εργάτες κτλ .....με δουλειά του τύπου "μπαμ-μπουμ"

Η επιλογή δική σου, ότι πληρώνεις παίρνεις.


Έτσι ακριβώς.. να και ο δικός μου τελειωμένος..
Να σημειώσω ότι κάθε διακόπτης κόβει και την φάση αλλά και τον ουδέτερο για πλήρη απομόνωση της γραμμής.
Επίσης όλα τα ενδεικτικά φάσεων είναι από led τα οποία και δεν καίγονται αλλά και δεν τρεμοσβήνουν όπως τα λαμπάκια πυρακτώσεως.
Συνημμένο αρχείο:


Μάστρορα φυσίγγια ασφάλειες εν έτη 2014 μου φαίνεται λίγο απαρχαιωμένο.. αλλά ότι πληρώνεις τελικά παίρνεις..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135032 από dimlyk
electron να μην σου φαίνονται απαρχαιωμένα τα φυσίγγια ,,,αναντικατάστατα είναι :)
Το ένα τουλάχιστον ... ως προς τα πολλά μάλλον έχεις δίκιο .Αν και ο πίνακας του μάστορα μάλλον αφορά ειδική κατασκευή ...η απομόνωση όμως του ουδέτερου είναι παρατραβηγμένη εκτός από ειδικές περιπτώσεις


ματρορα ,,,δυστυχώς ...δεν είναι θέμα κοστολόγησης αλλά συνέπειας και γνώσης για τον κάθε επαγγελματία και ο ακριβώς δεν είναι κατ ανάγκη ο καλύτερος και κατά κανόνα ούτε ο προτιμητέος :)
Χόρια που η σωστή κατασκευή του πίνακα γίνεται σε "πίνακα" κι όχι απ τον κάθε τεχνίτη

Θοδωρή δεν θυμάμαι αν το τόνισα ...αλλά προσοχή στις γειώσεις και μια και που θα πρέπει να σου δώσει και χαρτί για την ΔΕΗ κανόνισε να ναι μέσα στο κόστος κατ αρχήν αλλά βασικά,,,,να σου μετρήσει τις γειώσεις.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135038 από electron

dimlyk έγραψε: eectron να μην σου φαίνονται απαρχαιωμένα τα φυσίγγια ,,,αναντικατάστατα είναι :)
Το ένα τουλάχιστον ... ως προς τα πολλά μάλλον έχεις δίκιο .Αν και ο πίνακας του μάστορα μάλλον αφορά ειδική κατασκευή ...η απομόνωση όμως του ουδέτερου είναι παρατραβηγμένη εκτός από ειδικές περιπτώσεις


ματρορα ,,,δυστυχώς ...δεν είναι θέμα κοστολόγησης αλλά συνέπειας και γνώσης για τον κάθε επαγγελματία και ο ακριβός δεν είναι κατ ανάγκη ο καλύτερος και κατά κανόνα ούτε ο προτιμητέος :)
Χόρια που η σωστή κατασκευή του πίνακα γίνεται σε "πίνακα" κι όχι απ τον κάθε τεχνίτη

Θοδωρή δεν θυμάμαι αν το τόνισα ...αλλά προσοχή στις γειώσεις και μια και που θα πρέπει να σου δώσει και χαρτί για την ΔΕΗ κανόνισε να ναι μέσα στο κόστος κατ αρχήν αλλά βασικά,,,,να σου μετρήσει τις γειώσεις


dimlyk τίποτα δεν είναι αναντικατάστατο..

Άντε να σου καεί το φυσίγγι και να μην έχεις και να ψάχνεις να βρεις ανταλλακτικό, θυμάμαι οι παλαιοί που βάζανε αλουμινόχαρτα και άλλες μ@@@κιες! Όσο για το θέμα αποκοπής των ουδέτερων που λες, συμφωνώ ότι είναι ακραίο μεν, έχει να κάνει όμως με το τι απαιτήσεις έχει ο καθένας μας και εγώ σε ότι άφορα τα ηλεκτρολογικά και τα ηλεκτρονικά του σπιτιού μου (και καθότι ηλεκτρονικός) δεν τα λυπήθηκα. Για αυτό εδώ και 7 χρόνια δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης αν καεί πχ μια λάμπα δεν μου πέφτει το μισό σπίτι, γιατί πολύ απλούστατα φωτισμός και παροχές και λοιπά είναι ξεχωριστά.

Επίσης να πω και στον φίλο που θέλει να κάνει την ανακαίνιση να μην ξεχάσει να ρίξει και καλώδια συναγερμού και σε ότι αφορά τα τηλεοπτικά να είναι ξεχωριστά ανά κάθε τηλεοπτική πρίζα και όχι με διακλαδώσεις γιατί πολύ απλά στο μέλλον δεν θα έχει επιλογές σε ότι αφορά στο αν θέλει να βάλει κάπου δορυφορικό. Επίσης για τις πρίζες ΤV/SAT μακριά από legrand! Ας βάλει ότι άλλο θέλει ηλεκτρολογικό από Legrand αλλά όχι τηλεοπτικό γιατί είναι απαράδεκτες. Σε πρίζες ΤV/SAT ας δει σε hirschmann, Spaun ,Τriax, Ikusi, Televes

Επίσης και επειδή πολλοί ηλεκτρολόγοι κάνουν μ@@κιες με τα καλώδια του συναγερμού αν θέλει μπορεί να μου στείλει ένα σχέδιο της κάτοψης και να του βγάλω τα καλώδια του συναγερμού πάνω στο σχέδιο στα σημεία που πρέπει, η να συμβουλευτεί κάποιον ηλεκτρονικό στο να δώσει οδηγίες στον ηλεκτρολόγο για το καλώδια χρειάζονται.

Και επίσης το καλώδιο κεραίας να είναι κάλο (Προτείνω Viokal Vector Aclass και πάνω Α+) Ας αποφύγει τα φτηνιάρικα γιατί θα έχει θέματα στο μέλλον.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135039 από theoilia
Ήρθε και η προσφορά από τον ηλεκτρολόγο μηχανολόγο και είναι η ακριβότερη κατά 400€ .3400€ μου είπε.Η διαφορά είναι πως αυτός υπολογίζει καινούργια γείωση με τρίγωνο,μεταφορά του ρολογιού της ΔΕΗ στο όριο της περίφραξης και ηλεκτρολογικό σχέδιο για την ΔΕΗ.Να πω την αμαρτία μου ήταν ο ποιο πειστικός από τους 3 που ήρθαν και μάλλον αυτόν θα επιλέξω και ο ηλεκτρολόγος που θα κάνει τις εργασίες μου φάνηκε πιο καταρτισμένος.Ήταν ο μόνος που μου είπε από την αρχή για την ανάγκη καινούργιας γείωσης.'Ασε που μου είχε δώσει και κανά δυο δουλειές παλιότερα :whistle: .Και αυτά που του ζήτησα είναι τα παρακάτω :


φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #135040 από theoilia
Φίλε electron πολύ θα με βοηθούσε αυτό που λες για την καλωδίωση του συναγερμού.Για την TV ο τελευταίος που ήρθε μου είπε για χωριστή γραμμή για κάθε πρίζα.Και πολύ χρήσιμο αυτό που είπες για τις πρίζες tv της legrand.Μήπως έχει πρόβλημα και για τις πρίζες UTP;Ορίστε και η κάτοψη . Σε ευχαριστώ.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ