Κατασκευή παραδοσιακού ξυλόφουρνου

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106517 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Κατασκευή παραδοσιακού ξυλόφουρνου

stergiosbik έγραψε: Mastora αν μπλεξεις με τον ξυλοφουρνο υπαρχει κ αυτην η λυση.
(Στην ουσια ενας φορητος φουρνος ειναι που χρησιμοποιουσαν παλια οι κτηνοτροφοι λογω συχνων μετακινησεων)



Την γαστρα εννοω κ οχι τα υπολοιπα.Μηχανισμοι,μπαρμπεκιου. ;)
Θα φτιαχνεις φαγητα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.Οπως εγω οταν παω στο χωριο. :)
Θα βρεις κ ενα μπακιρενιο ταψι(να ειναι γανωμενο ομως ε; ;) ) κ θα τρως ανωτερα κ απο προεδρος!


Στεργιο δεν το επιασα. Βάζεις δηλαδη σε ενα γανωμένο ταψί επάνω την θράκα και μετα το οποίο ψησιμο βαζεις απο κάτω από το ταψί την γάστρα και ψηνεις εκεί με την βοηθεια της ζέστης που είναι στην θράκα πανω από το ταψι?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106530 από ragavelas
Καις την γάστρα για λίγη ώρα (κάνα μισάωρο θυμάμαι την έκαιγε η γιαγιά μου, μπορεί και λιγότερο) με έντονη φλόγα (πάντα θυμάμαι έβαζε αρκετά ψιλά ξυλαράκια, προσανάματα). Απομακρύνεις σχεδόν όλα τα κάρβουνα και αφήνεις την στάχτη, βάζεις το ταψί λίγο πάνω από τη στάχτη (το στήριζε σε δυο τούβλα) και σκεπάζεις το ταψί με τη γάστρα.
Έτσι από κάτω το ταψί ζεσταίνεται με την στάχτη και από πάνω με τη γάστρα. Ο λόγος που η γάστρα είναι σκεπασμένη με στάχτη είναι για να κρατάει τη θερμότητα
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106533 από stergiosbik
Θα την καψεις καλα.
Μετα θα βαλεις το ταψι.
Το ταψι δεν θ ακουμπαει στα καρβουνα.Θα εχει αερα απο τα καρβουνα(καλα ειναι να κανεις μια κατασκευη απο σιδερο-πυροστια-που θα παταει πανω το ταψι.Τριγωνικη ,τετραγωνη,στρογγυλη αρκει να παταει καλα το ταψι για να μην τουμπαρει)
Απο πανω θα βαλεις την γαστρα κ θα την καλυψεις με καρβουνα.
Μεχρι να παρεις τον αερα θα χρειαστει λιγος χρονος αλλα το φαγητο που θα φτιαχνεις μετα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
Εγγυημενο εδω κ καποιες εκατονταδες χρονια!!! :cheer:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106534 από DOOM_NX
Ακριβώς όπως τα λέει ο ragavelas είναι. Την οποία γάστρα σηκώνεις με το ξυθάλι και δεν είναι και καμιά ελαφριά... Χαρακτηριστική απειλή της γιαγιάς μου: «Άμα σι πιριλάβου μι του ξ'θαλ'!»
Αν και απ'ό,τι μαθαίνω δεν πρέπει να έμενε μόνο στα λόγια, η μάνα μου, τουλάχιστον, πρέπει να το είχε νιώσει :P

Πάντως, πλέον δε χρησιμοποιούμε χάλκινα σκεύη. Τα έχουμε όλα κρατημένα και γανωμένα, αλλά κρεμασμένα.

Από τη γάστρα έχω φάει πολύ ωραίο σπιτικό ψωμί εκτός από πίτες και φαγητά.

Παλιότερα άναβαν με κότσιαλα, βουνιές, ξυλαράκια, ό,τι είχαν. Φέτος δοκίμασε η μάνα μου να βάλει πέλλετ και το παράκανε με την ποσότητα και κάηκε λίγο η πρώτη πίτα. Αλλά εντυπωσιάστηκε από τη θερμότητα και κρατάει μόνιμα ένα τσουβαλάκι δίπλα στο μπουχαρί (= κάτι σαν ανοιχτό τζάκι).

Τέλος, το χειμώνα είναι όλα τα λεφτά να βάζεις γάστρα γιατί απολαμβάνεις και τη ζέστη της φλόγας :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106535 από Stavrax
Να μια δουλειά για τα doomlabs. Ανάλυση της θερμογόνου της βουνιάς. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα ο κιτουράμι να πετάει έτσι και να γλυτώσεις κι απ'τα πιστοποιημένα :P


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106536 από stergiosbik


Γιωργο αυτο βρηκα προχειρο.Παναγιωτη εσυ που εισαι "χακερας" βρες κανενα καλυτερο βιντεο η φωτο γιατι εγω.... :S :S
Βεβαια το μεγεθος της γαστρας στο βιντεο ειναι λιγο μεγαλο αλλα η ιδεα ειναι ακριβως η ιδια. :)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ