'Ηχος... πόσο σας ενδιαφέρει από τι συσκευή ακούτε!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83932 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
33 χρόνια δουλευω. χρήματα δεν απέκτησα.. τα φαγα όλα.. μου λείπουν αρκετά σήμερα..
Μου έχουν μείνει 2.000 βινύλια, κάποια μέσα στα τελευταία 10 χρόνια (τα τελευταία κανένα) :(
Ξεκίνησα από μικρός, ροκάς της εποχής.. είχα ένα sanyo πικαπ, ενισχυτή, ηχεία.
το 78 ήρθα Θεσσαλονίκη φοιτητής, υπήρχε το studio (δε θυμάμαι πόσο) στη Βενιζέλου, ο Τσολάκης.
Ώρες χάζευα στη βιτρίνα NAKAMITCHI, THORENS, KEF, και Αγγλικου΄ς NAIM.
Διάβαζα με μανία "ήχο" και φτιαχνόμουνα.
Έψησα το πατέρα μου (είχα πιάσει και δουλειά εν τω μεταξύ) το 81 πως θέλω στεροφωνικό.
Μου δωσε ο άνθρωπος (μοναχογιό με είχε) 80.000δρχ τότε (πολλά λεφτά). Έτσι πέρασα τη πύλη του μαγαζιού. Ήθελα ν ακούσω αυτά που διάβαζα.
Μου βαλε λοιπόν τα KEF 103.2 ηχεία της μεγάλης τότε Αγγλικής σχολής. Το μυαλό μου θόλωσε. ΤΑ ΗΘΕΛΑ ΤΩΡΑ :evil: :evil:
90.000 μου είπε... δε έφτανε τίποτα...
Έχασα τον ύπνο μου.. πως να τα πάρω... και που να βρω λεφτά για ενισχυτή, πικάπ.
Πήγα καμιά 10 αριά φορές, βαρέθηκε να με βλέπει. Μ έβλεπε και αναστέναζε.. αλλά κάθε φορά κάτι έκοβε, έφτασε στις 83.000...
Ογδόντα είχα... το πήρα απόφαση... τα βαλα στη τσέπη και πήγα.. όλα για όλα.
Του τ άφησα πάνω στο πάγκο.. πάρτα και δωσε τα μου...
Πάρτα ρε πούστη.. μου είπε.. πάρτα και φύγε να μη σε βλέπω.... λιποθύμησα....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83966 από hunters1977
Πριν 8 χρονια.......οταν υπηρχαν χρηματα απεκτησα υστερα απο ψαξιμο τον παρακατω ενισχυτη λυχνιας

www.ebay.ie/sch/sis.html?_kw=AUDIOROMY+8...Integrated+Amplifier

Απο τοτε η μουσικη εγινε ενδιαφερον. Ακουγα τα ιδια κομματια με πριν και νομιζα οτι ακουγα κατι διαφορετικο .
Οδηγησα 2 ηχεια χειροποιητα. Εφτιαξα καμπινες απο ξυλο συμιδας και αγορασα απο αμερικη τα audio nirvana μεγαφωνα ευρειας ζωνης και υψηλης ευαισθησιας.

Ο ηχος καμια σχεση με τα εμπορικα σουπερ ντουπερ που τα εχουν ενσωματωμενα ολα. Βαθυ χαμηλο. Οι μεσουψηλες δεν παιζονται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83990 από GT
Καλά αυτούς τους λαμπάτους θα ήθελα να τους έχω έστω και για διακοσμητικούς μόνο... δεν παίζονται στο μάτι! :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83995 από stergiosbik
Τι θεμα ανοιξες τωρα!
Με κολαζεις.
Ας μην αρχισω καλυτερα γιατι ειναι ταυτοχρονα ιστορια παθους κ τραγωδιας(λογω χρηματων που ξοδεψα ;) )
Παντως το μονο σιγουρο ειναι μετα απο ατελειωτες ωρες τρεξιματος κ ενασχολησης καταλαβα οτι τα τεστ των περιοδικων με την πραγματικοτητα της μουσικης που ακουει ο περισσοτερος κοσμος,δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση. :(

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83998 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
το σύστημα που ακόμα έχω, αλλά λόγω ακεφιάς δεν ακούω, το έχω 15 χρονια. Το αγόρασα κομμάτι κομμάτι μεταχειρισμένο.
Βασικά είναι πικάπ. Το περίμενα χρόνια να πουληθεί για να το αγοράσω. είναι το πρωτο πικαπ της clearaudio, το reference. Είναι το καμάρι μου. μιάς που είδα το Στέργιο, που ίσως έχουμε το κοινό τρέξιμο.. τότε.. του το αφιερώνω.. άλλες εποχές.. για κάποιους ανούσια πράγματα, για κάποιους ουσία και ανατριχίλα.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83999 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

stergiosbik έγραψε: Τι θεμα ανοιξες τωρα!
Με κολαζεις.
Ας μην αρχισω καλυτερα γιατι ειναι ταυτοχρονα ιστορια παθους κ τραγωδιας(λογω χρηματων που ξοδεψα ;) )
Παντως το μονο σιγουρο ειναι μετα απο ατελειωτες ωρες τρεξιματος κ ενασχολησης καταλαβα οτι τα τεστ των περιοδικων με την πραγματικοτητα της μουσικης που ακουει ο περισσοτερος κοσμος,δεν εχουν καμμια μα καμμια σχεση. :(


σωστός
πολλά χρηματα, και πολύ κακές περιγραφές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ