'Ηχος... πόσο σας ενδιαφέρει από τι συσκευή ακούτε!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84026 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

kakos έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: εμείς οι "παλιοί" έχουμε μιά διαφορερική προσέγγιση, πιό απλή, αναλογική ίσως με βασικό άξονα τη μουσική Κώστα. Εντελώς υποκειμένίκό είναι.. αλλά Καζαντζίδης digital...χμμμ :ohmy: :)


Δεν πειράζει φίλε μου, Μοτοσικλετιστής είναι και ο Χαρλεάς, μοτοσικλετιστής και αυτός με το VFR.


xaxaxaxa... και ο Αφρικάνος.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84027 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

DOOM_NX έγραψε: Όχι, στην ερώτηση του θέματος απάντησα. Κι εγώ έχω τρέλα με τη μουσική και θα δώσω όσα έχω για να πάρω το καλύτερο. Μέχρι και όταν ακούω με ακουστικά χρησιμοποιώ DSP για να πλησιάσω όσο περισσότερο γίνεται το soundstage των ηχείων. Για να δω ταινία στο PC της μάνας μου, πρώτα μετατρέπω το audio track σε Dolby Headphone, αλλιώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω. Στο δικό μου PC έχω διπλό subwoofer και όσο να'ναι κόβω λίγο το αίμα στους γείτονες. Αλλά είναι καλοί. Δεν παραπονιούνται πολύ!


Κάποιοι τρελοί εκέι στη Θεσσαλία που γυρνάνε με μπαμπακια στα αυτιά.. τουε μιλάνε και δεν ακούνε τίποτα????... μπααααα... σύμπτωση... :evil: :woohoo: :sick:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84028 από DOOM_NX

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Εχμ... Όταν το ηχοσύστημά του αυτοκινήτου σου κοστίζει περισσότερο από το υπόλοιπο σύνολο, μάλλον σε ενδιαφέρει ο ήχος


αν αναφέρεσαι Παναγιωτη στο nakamichi είναι αυτό.


Αναφέρομαι στο Micra της μάνας μου. Κάπου έχω ένα βίντεο...



Να το. Εδώ έχει Focal ηχεία μπροστά, Hertz στην εταζιέρα, sub της MTX, ενισχυτή φωνών Hertz και ενισχυτή sub της Kicker. Και πάλι ακουγόταν δυνατά και καθαρά. Τόσο δυνατά που το μικρόφωνο του 5800 μπούκωνε όταν κοιτούσε το αυτοκίνητο.

Τώρα είναι όλα τα ηχεία Focal, έχει μπει μόνωση Dynamat Xtreme στις πόρτες (μέσα-έξω)και στο πορτ-μπαγκάζ καθώς και ηχοαπορροφητικά τετράγωνα κομμάτια Dynamat Dynabsorb πίσω ακριβώς από τους οδηγούς. Τέλος, αναβαθμίστηκε η πηγή σε Alpine με ενσωματωμένο car kit. Φυσικά έχω βάλει μπαταρία... φορτηγού για να τα σηκώσει όλα αυτά και έγιναν οι απαραίτητες γειώσεις με μεγαλύτερης διατομής καλώδια.

Αυτά για τον ήχο που με συντροφεύει στο δρόμο :P

ΥΓ: Είναι καλά κρυμμένα όλα αυτά για να μη δίνω στόχο, οπότε αν θέλετε φωτογραφίες από το καθένα ξεχωριστά μου λέτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84031 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα 'Ηχος... πόσο σας ενδιαφέρει απ
Οπως κ να το κανεις ο αναλογικος ηχος οσα μειονεκτηματα κ αν εχει ειναι πολυ μπροστα σε feeling ,ζεστασια κ ποιοτητα εναντι του ψηφιακου.
Ωρες πολλες να στησεις το πικαπ,να κανεις μπανιο τους δισκους(ναι οπως το ακουτε,μπανιο κανονικο :cheer: ) ν αλλαζεις βελονες κ χιλια δυο αλλα.
Μεχρι κ στην καταψυξη βαζαμε το cd (γιατι εγραψε ο ηχος οτι βελτιωνεται η ποιοτητα κατα την αναπαραγωγη ασχετα αν δεν καταλαβαινα τη διαφορα κ ελεγα οτι φταινε τ αυτια μου κ οχι το περιοδικο!).
Μαλιστα καποια στιγμη ειχαν βγει κατι μηχανηματα που επλεναν τους δισκους κ κοστιζαν πανω απο εκατομμυριο κ σκεφτομασταν με ενα φιλαρακι να βαλουμε απο μισα κ να παρουμε ενα!
Ευτυχως δεν το αγορασαμε.
Τρελλο κολλημα να βρουμε την σωστη θεση των ηχειων (stereo) στο χωρο κ σημαδια με ανεξιτηλο μαρκαδορο στα μαρμαρα για να μην χασουμε τη σωστη θεση.
Πολεμος κανονικος με την μανα μου τοτε! :lol: :lol:
Ποθος μου μεγαλος τοτε τα Audio Spectrum Απολλων με μεγαφωνα της Seas (απο τις μεγαλυτερες εταιρειες κατασκευης μεγαφωνων τοτε μαζι με την Vifa) αλλα τα ρημαδια ειχαν σχεδον 3.000.000δρχ :woohoo:!
Oπως επισης πριν εμφανιστει το DVD υπηρχε το LaserDisk που ειχε μεγεθος δισκου βινυλιου αλλα περιειχε
εικονα.
Την εικονα που ειχα δει τοτε σε λαμπατο προβολεα δεν την εχω ξαναδει ποτε ξανα.
Ο λογος;
Πολυ απλα δεν ηταν συμπιεσμενη οπως τωρα σε οποιοδηποτε μεσο.
Ωραια ηταν δε λεω αλλα φταναμε σε υπερβολες κ που μυαλο να το καταλαβουμε. :(

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84032 από Βιομαζιστής
Πρώτη φορά που άκουσα Νakamichi να παίζει ήταν το 1983 στο σπίτι ενός γνωστού. Μόλις το είχε πάρει (240.000 αν θυμάμαι καλά μόνο το κασετόφωνο) και το έβαλε να παίξει Sting.





Απλά απερίγραπτο.
Νομίζω τότε ήταν που κόλλησα το μικρόβιο της ποιότητας στην μουσική.
Είχα πολύ καλό στερεοφωνικό στο αυτοκίνητο (Becker) από το 1986. Τότε που οι τιμές τους ήταν φωτιά.
CD στο αυτοκίνητο και τετρακάναλο ενισχυτή από το 1989.
Πολύ μεγάλο πρόβλημα τότε να βρω δισκάκια CD. Ούτε το 10% των κομματιών που μου άρεσαν δεν έβγαιναν σε CD, παρά μόνο σε κασέτα. Καμιά σχέση η ποιότητα του ενός με της άλλης.
Στο σπίτι ακούω μόνο από καλό ηχοσύστημα. Το P.C μόνιμα συνδεδεμένο με την είσοδο του HI-FI.
Ταινία χωρίς την υποστήριξη του home cinema, σπάνια βλέπω. Και αν την δω, δεν τη ευχαριστιέμαι παρά ελάχιστα.
Ταινίες που κατεβάζω στο laptot για να τις δω αργά το βράδυ, ακολουθώ την ίδια μέθοδο με το P.C. Σύνδεση του laptop με το ηχοσύστημα. Αλλιώς δεν λέει.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84034 από stergiosbik
Οτι ειχε σχεση με υπερβολικο ηχο σε αυτοκινητο το απεχθανομουν κ το απεχθανομαι κ τωρα.
Θεωρω μεγαλο ξεπεσμο το να κυκλοφορω με τερμα την ενταση ξεκουφαινωντας τους παντες.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ