Οδοιπορικό στην Ελλάδα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82133 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Το χω ξαναγράψει... αν κάτι μου ταιριάζει γάντι, είναι το "σΟβινιστικό γουρούνι".
Λατρεύω την Ελλάδα. Την έχω ταξιδέψει αρκετά από μικρός και πάντα στην Ελλάδα προσπαθώ να ταξιδεύω.
Λατρεμένος μου τόπος το Πήλιο. Πηγαίνω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου νεαρό και πάντα, κάθε χρόνο θέλω να βρεθώ κάποιες στιγμές εκεί, να δω τα ίδια μέρη, τους ίδιους δρόμους, να γευτώ το ίδιο φαγητό.
Κάποιοι λένε πως συνδυάζει και τα δύο, θάλασσα και βουνό. Όμως θα θελα προσωπικά αν τα καταφέρω να ζήσω κάποια στιγμή εκεί. Δε ξέρω τι είναι αυτό που με τραβάει τόσο, ένοιωσα μονάχα πως εκεί δε φοβάμαι να πεθάνω. Ίσως γιατί πιστεύω πως νοιώθοντας το είμαι γεμάτος.
Αν συμφωνείται κάποιοι, με ότι μπορεί καθένας να μιλήσει για τη πατρίδα μας, για το τόπο, τους ανθρώπους, να δείξει φωτογραφίες, αλλά και να μιλήσει με λόγια, εδώ σ ενα "άσχετο" για κάποιους μέρος να την αναζητήσει.. αλλά τόσο σχετικό αφού όλοι είμαστε παιδιά της.. βάλτε ένα "ναι" απλά, σα συμμετοχή, για να προσπαθήσουμε να γνωριστούμε κι αλλιώς, ενωμένοι σε κάτι βασικά κοινό... το ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eliasger

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82225 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Οδοιπορικό στην Ελλάδα
ΝΑΙ !!!!!!

Δεν είναι ότι έχω ταξιδέψει πολύ , είναι ότι μου αρέσει πολύ η χώρρα μας .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82278 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οδοιπορικό στην Ελλάδα
Ναι !!!!! :)

Είμαστε Ελληνες.

Αγαπάμε τις ομορφιές της χώρας μας, ψάχνοντας συνεχώς για νέες ανακαλύψεις σε κάθε γωνίας της. Μια από αυτές είναι και το τελευταίο ακριτικό χωριό Αγκιστρο, σε απόσταση αναπνοής από τα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα [Προμαχώνας] και δίπλα στο ιστορικό μας στρατιωτικό μνημείο ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ Επίσης εκεί υπάρχουν φυσικά ιχθυοτροφεία πέστροφας....με ταβέρνα στην σχάρα επί τόπου, και τον περίφημο υδροβιότοπο της Λίμνης Κερνίνης, για τους φωτογράφους.



Σε αυτό το μέρος [Αγκιστρο] υπάρχει κάτι μαγικό, κάτι απίστευτα ερωτικό. ;) Η παρακάτω φωτογραφία δεν είναι κανένα ξωκλήσι του 18ο αιώνα, αλλά βυζαντινό λουτρό του 950 μ.χ.



Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γιατί πολλά έχουν γίνει σε εκείνο το μέρος :evil: απλά.....χάνεται εάν δεν έχετε πάει εκεί με την παρέα σας, η μόνος με την Σύζυγο, την σύντροφο...η ακόμα καλύτερα με την κουμπάρα σας.



Τα χαμάμ του Αγκίστρου είναι ανοιχτό καθημερινά όλο το 24ωρο.....μα όλο το 24ωρο. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82304 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

mastoras έγραψε: Ναι !!!!! :)

Είμαστε Ελληνες.

Αγαπάμε τις ομορφιές της χώρας μας, ψάχνοντας συνεχώς για νέες ανακαλύψεις σε κάθε γωνίας της. Μια από αυτές είναι και το τελευταίο ακριτικό χωριό Αγκιστρο, σε απόσταση αναπνοής από τα Ελληνοβουλγαρικά σύνορα [Προμαχώνας] και δίπλα στο ιστορικό μας στρατιωτικό μνημείο ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ Επίσης εκεί υπάρχουν φυσικά ιχθυοτροφεία πέστροφας....με ταβέρνα στην σχάρα επί τόπου, και τον περίφημο υδροβιότοπο της Λίμνης Κερνίνης, για τους φωτογράφους.



Σε αυτό το μέρος [Αγκιστρο] υπάρχει κάτι μαγικό, κάτι απίστευτα ερωτικό. ;) Η παρακάτω φωτογραφία δεν είναι κανένα ξωκλήσι του 18ο αιώνα, αλλά βυζαντινό λουτρό του 950 μ.χ.



Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γιατί πολλά έχουν γίνει σε εκείνο το μέρος :evil: απλά.....χάνεται εάν δεν έχετε πάει εκεί με την παρέα σας, η μόνος με την Σύζυγο, την σύντροφοη ακόμα καλύτερα με την κουμπάρα σας .


Τα χαμάμ του Αγκίστρου είναι ανοιχτό καθημερινά όλο το 24ωρο.....μα όλο το 24ωρο. ;)


το τηλέφωνο της???
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82311 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
μιάς που ξεκινήσαμε έτσι.. δίπλα το Ρούπελ...






Τα οχυρά του Ρούπελ, είναι ένα σύμπλεγμα υπόγειων στοών, εξαιρετικά μελετημένων για την εποχή.
Η κόκκινη γραμμή που βλέπετε είναι για να οδηγείται κάποιος στο σκοτάδι, ακουμπώντας την..
Οι εργάτες οδηγούνταν με κλειστά μάτια εκεί και με κλειστά εφευγαν για να μη μπορούν να δώσουν στοιχεία της περιοχής που γίνονταν εκεί.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #82323 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Οδοιπορικό στην Ελλάδα

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: μιάς που ξεκινήσαμε έτσι.. δίπλα το Ρούπελ...






Τα οχυρά του Ρούπελ, είναι ένα σύμπλεγμα υπόγειων στοών, εξαιρετικά μελετημένων για την εποχή.
Η κόκκινη γραμμή που βλέπετε είναι για να οδηγείται κάποιος στο σκοτάδι, ακουμπώντας την..
Οι εργάτες οδηγούνταν με κλειστά μάτια εκεί και με κλειστά εφευγαν για να μη μπορούν να δώσουν στοιχεία της περιοχής που γίνονταν εκεί.


Ρ Ο Υ Π Ε Λ !!!
Ολοι μας πρεπει καποια στιγμη να παμε.
Το 2004 ηταν 1ος ξαδελφος μου (λοχαγος τοτε) υπευθυνος για το φυλακιο στον Προμαχωνα κ το Ρουπελ.
Πηγα κ πραγματικα σου σηκωνεται η τριχα σκεπτομενος το τι συνεβει εκει.
Ενδοξες στιγμες των Ελληνων του τοτε που δυστυχως φαινομαστε αναξιοι τους.
Οχυρο το οποιο ξεπερασε ακομα κ την περιφημη γραμμη Μαζινο σε αποτελεσματικοτητα.
Καντε τον κοπο να ενημερωθειτε οσοι δεν γνωριζετε την ιστορια του.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ