Ενυδρείο στο σπίτι μας!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85228 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!
Πολύ ωραίος ο αστακός!
Έχω ένα μικρό στο σπίτι που απέκτησα κατά λάθος πριν από 8 χρόνια. Δεν θέλει πολλή φροντίδα και ιδίως τώρα που έχω 2 χρυσόψαρα μέσα. Είναι ωραίο πράγμα αισθητικά και συμπληρώνει τη διακόσμηση όμορφα. Ο μικρός μου έχει εξοικειωθεί με τα ψαράκια και του αρέσει να τα χαζεύει και να τα ταίζουμε μαζί.
Το φενγκ σούι επίσης λέει πως το ενυδρείο προσθέτει θετική ενέργεια στο σπίτι σαν στοιχείο νερού και σαν κάτι ζωντανό μέσα στο χώρο. Η θέα του με αναμμένα τα φώτα του το βράδυ είναι άκρως γαληνευτική.

Να και λίγο φιλοσοφία : www.slang.gr/lemma/show/enudreio_8047/

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85233 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!

georgepap31 έγραψε: Το φενγκ σούι επίσης λέει πως το ενυδρείο προσθέτει θετική ενέργεια στο σπίτι σαν στοιχείο νερού και σαν κάτι ζωντανό μέσα στο χώρο. Η θέα του με αναμμένα τα φώτα του το βράδυ είναι άκρως γαληνευτική.


μονο που πρεπει να βρεις την σωστη θεση ...αλλιως μπορει να παει αναποδα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92800 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!
Ξέρει κανείς ? :dry:

Έχω μια πισίνα του practiker στρόγγυλη με 3μ διάμετρο, και ύψος 90cm.

Λέω να την στήσω στην αυλή και να την γεμίσω νερό από την γεώτρηση, στην συνέχεια να ρίξω μέσα μερικά μικρά Γριβάδια για να μεγαλώσουν.

Είναι απλή και εύκολη αυτή η διαδικασία, η έχει περαιτέρω μπλέξιμο [γνώσεις, μηχανισμούς, φάρμακα, κτλ]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92803 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!
Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις Δημητρη δες εδω το section για τις λιμνες :

www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=107


Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να ξεκινησεις τον βιοτοπο σου (γιατι θα παθεις πλακα με αυτα που θα δεις!!!)

Διαβασε θεματα και Περιμενω να μου πεις εντυπωσεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93629 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!

dimlyk έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Το φενγκ σούι επίσης λέει πως το ενυδρείο προσθέτει θετική ενέργεια στο σπίτι σαν στοιχείο νερού και σαν κάτι ζωντανό μέσα στο χώρο. Η θέα του με αναμμένα τα φώτα του το βράδυ είναι άκρως γαληνευτική.


μονο που πρεπει να βρεις την σωστη θεση ...αλλιως μπορει να παει αναποδα :)

Αυτές είναι σωστές θέσεις????
:woohoo: :lol: :P





Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94444 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ενυδρείο στο σπίτι μας!

kosmidis80 έγραψε: Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις Δημητρη δες εδω το section για τις λιμνες :

www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=107


Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο να ξεκινησεις τον βιοτοπο σου (γιατι θα παθεις πλακα με αυτα που θα δεις!!!)

Διαβασε θεματα και Περιμενω να μου πεις εντυπωσεις!


Θοδωρή "έβγαλα τα μάτια μου" μέρες τώρα με αυτό το φόρουμ που μου υπέδειξες. :lol:

Πήρα αρκετά στοιχεία από εκεί [αν και άλλος είναι ο τομέας που άρχισε να με ενδιαφέρει] και μέχρι να έρθει το καλοκαίρι θα έχω στήσει ήδη την μικρή εγκατάσταση και εξοπλισμό.

Βασικά την ιδέα την έριξε ο stavrax, και είπα να την υλοποιήσω αφού με έναν σπάρο μπορώ να έχω δυο τρυγόνια. Δηλαδή στην πισίνα τα βρώσιμα ψάρια, και το νερό του καθαρισμού αντί να το πετάω, θα το ρίχνω στα ζαρζαβάτια, τα οποία θα αναπτύσσονται μέσα σε σωλήνες, η πλαστικά βαρέλια, που αντί για χώμα, θα έχουν χαλίκια για να περνάει από εκεί το νερό της πισίνας.

Για να δούμε πως θα πάει. :dry:
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ