Ποδήλατο

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105729 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ποδήλατο

theoilia έγραψε: Παναγιώτη αξίζει αυτό το BG Fit για κάποιον που έχει πρόβλημα με την μέση του;Αυτά τα προβλήματα με την μέση με ανάγκασαν να σταματήσω τις βόλτες με το ποδήλατο.Αν κάνω αυτές τις ρυθμίσεις θα μπορέσω να ξαναανέβω στο ποδήλατο μου;

Εννοείται ότι αξίζει και με το παραπάνω όταν έχουμε ιστορικό τραυματισμών και προβλημάτων στις αρθρώσεις. Ενδέχεται όμως το ποδήλατό σου να μην ταιριάζει στην περίπτωσή σου. Για παράδειγμα αν καβαλάς ένα cruiser με τελείως όρθια στάση, το πιο πιθανό είναι να καταπονούνται οι δίσκοι στη μέση σου σε κάθε λακούβα λόγω συμπίεσης. Ενώ σε μια κούρσα με πιο σκυφτή θέση, οι σπόνδυλοι αποσυμπιέζονται, δέχονται λιγότερες κάθετες πιέσεις και μάλιστα λειτουργούν και σαν ελατήριο. Βέβαια δεν μπορείς με τη μία να πας σε full αγωνιστική στάση, επειδή οι μύες της μέσης σου χρειάζονται προπόνηση ώστε να επιμηκυνθούν και να δυναμώσουν. Ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις ο fitter θα σου προτείνει και την κατάλληλη λύση. Σκοπός του είναι να νιώσεις άνετα πάνω στο ποδήλατο ώστε να αρχίσεις να βάζεις χιλιόμετρα...

jnet έγραψε: Θέλω να πάρω ενα ποδήλατο στο γιο μου. Είναι 5 ετών. Θέλω να είναι αλουμίνιο και να του κρατήσει οσο περισσότερο γίνεται. Επιλεον πρεπει να μπορεί να παρει επανω του βοηθητικες. Ακούω γνώμες. Να πάω σε Ideal για value for money η υπάρχει και καποια αλλη εταιρεία που θα μπορούσα να δω;
Μαλιστα ο σκέλετος θα ηθελα να είναι στο φυσικό του χρώμα και οχι βαμένος

Όχι βοηθητικές jnet! Είναι λάθος τρόπος να εισάγεις ένα παιδί στο ποδήλατο. Ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος είναι να μάθει ισορροπία το παιδί σε ένα ποδήλατο που θα σπρώχνει με τα πόδια του, σαν αυτό :



Όταν μάθει να ισσοροπεί, περνάς σε κανονικό ποδήλατο με πετάλια. Αλλιώς το παιδί επαναπαύεται με τις βοηθητικές και αργεί πολύ να μάθει ισορροπία. Μπορείς επίσης να μετατρέψεις ένα παιδικό ποδήλατο σε "scooter" βγάζοντας του τα πετάλια.

Τώρα για τις customιές που θέλεις (αλουμίνιο χωρίς χρώμα, μόνο βερνίκι) δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Συνήθως τα παιδικά ποδήλατα έχουν φανταχτερά χρώματα και διάφορα φρου-φρου ώστε να διεγείρουν το μάτι.

erimitis έγραψε: Παιδες δειτε το ποδηλατο που πηρε ο Βαλσαμ απο βουλγαρια Leader ειναι γαματο αν το θες για απλη χρηση.Εγω εχω ενα ΜΤΒ Giant Rock το οποιο ομως το εχω μονο για ασφαλτο οποτε μονο ΜΤΒ δεν ειναι.
το Leader ηταν Cross αν θυμαμαι καλα και του βγηκε πολυ καλη τιμη και αλουμινιο.

Εγώ πάντως είχα τη χειρότερη εμπειρία με ένα Leader Doberman σαν αυτό . Μπρος-πίσω ανάρτηση κι έτσι. Ένα βαρύ μάτσο σίδερα ήταν που μου έβγαλε την πίστη. Μόνιμο πρόβλημα στη μεσαία τριβή. Ούτε ζωγραφιστό δε θέλω να το βλέπω. Το χάρισα. Πήγα σε Ideal (που δεν είναι και καμιά premium εταιρεία, φασόν σκελετούς πουλάει) και η διαφορά ήταν χαοτική. Δηλαδή, ακόμη και ένα Everest από το Praktiker που είχα ήταν κλάσεις ανώτερο από το Leader μέχρι που μου το κλέψανε. Η συμβουλή μου είναι να μείνετε μακριά από Βουλγάρικα ποδήλατα κλάσης Leader (και πέλλετ no-name της ίδιας χώρας).
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #105749 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Ποδήλατο
Λοιπον φιλαρακια τις θεσσαλονικης να μαζευτουμε με το τελος του καλοκαιριου να παμε καμια ποδηλατικη βολτα.Σημερα Λητη-Αγιο Βασιλειο αλλα μετα τις μπυρες στην Μυτιληνη μου φυγε ο πατος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105845 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ποδήλατο

erimitis έγραψε: Λοιπον φιλαρακια τις θεσσαλονικης να μαζευτουμε με το τελος του καλοκαιριου να παμε καμια ποδηλατικη βολτα.Σημερα Λητη-Αγιο Βασιλειο αλλα μετα τις μπυρες στην Μυτιληνη μου φυγε ο πατος

Από Λαγκαδά ανάβαση 5 βρυσες. Φαγητό στο Χάνι του Ανδρέα και μετά καταβαση χωρίς πετάλι.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105894 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Ποδήλατο
Σημερα πηγα ειδα τα Ideal και για να πω την αληθεια μου αρεσαν γενικα.
Συγκεκριμενα ειδα τα Crossmo και ειχε και ενα Nergetic 2012 350 και 320 αντιστοιχα,τι λετε αξιζουν και αν ναι πιο?
Ειχε και ενα Cross βουλγαρικο στα 260!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105899 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ποδήλατο
Δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν καταφέρνει να ξεχωρίσει, Γιάννη.

Αντιθέτως, αν περάσεις στο επόμενο μοντέλο, το Megisto, παίρνεις:
  • Ανάρτηση με lockout, έτσι ώστε να την κλειδώνεις στις ανηφόρες και στην καλή άσφαλτο για να μη σου τρώει την ενέργεια από το πεταλάρισμα.
  • Shimano Acera V-brakes, που γενικότερα είναι πιο αξιόπιστα από τα Miranda.
  • Threadless λαιμό, που σημαίνει ότι μπορείς να τον αλλάξεις και να τον ρυθμίσεις εύκολα, ενώ δεν απαιτεί σιδερένιο steerer tube, άρα μικρότερο βάρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #105927 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Ποδήλατο

DOOM_NX έγραψε: Δυστυχώς κανένα από τα δύο δεν καταφέρνει να ξεχωρίσει, Γιάννη.

Αντιθέτως, αν περάσεις στο επόμενο μοντέλο, το Megisto, παίρνεις:

  • Ανάρτηση με lockout, έτσι ώστε να την κλειδώνεις στις ανηφόρες και στην καλή άσφαλτο για να μη σου τρώει την ενέργεια από το πεταλάρισμα.
  • Shimano Acera V-brakes, που γενικότερα είναι πιο αξιόπιστα από τα Miranda.
  • Threadless λαιμό, που σημαίνει ότι μπορείς να τον αλλάξεις και να τον ρυθμίσεις εύκολα, ενώ δεν απαιτεί σιδερένιο steerer tube, άρα μικρότερο βάρος.

Παναγιωτη καλα ολα αυτα αλλα τα λεφτα δεν ξερω αν φτανουν!Ξεκινησα απο τα 200-250 πηγα στα 300 και ειπα να φτασω στα 350,τωρα με βαλες σε σκεψεις μπας και δωσω κατι παραπανω αν αξιζει τον κοπο ενδεχομενως :unsure:
Δεν ειναι τιποτα τωρα ζηταει και η γυναικα μου ποδηλατο αλλα κατι απλο οχι τοσο ακριβο και εκει δεν ξερω τι θα κανω τελικα!
Αληθεια το Megisto ποσο κανει περιπου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ