Φωτογραφία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71727 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτογραφία
@ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

τΟ HDR το βρισκεις μέσα στο photoshop; Εγώ εχω βρει για HDR to Photomatrix που στην ουσια την ιδια φώτο την αλλάζω σε 3 διαφορετικές φωτεινότητες και αυτο μετα μόνο του δημιουργεί την φώτο με Hdr. Αλλά δεν με ενθουσίασε και πολύ. (Μη φανταστεις οτι ειμαι κανας έξπερτ, απο τα λίγο που ασχολήθηκα σου λεω)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71730 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Φωτογραφία
Καταπληκτικό το HDR, Γιάννη! Σου βγάζω το καπέλο! :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71732 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Φωτογραφία
Συγχαρητήρια κι από εμένα στους κυρίους φωτογράφους της παρέας! Ευχαριστούμε που μας χαρίζετε κάποιες αναμνήσεις σας!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71755 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία

GeoTa έγραψε: @ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

τΟ HDR το βρισκεις μέσα στο photoshop; Εγώ εχω βρει για HDR to Photomatrix που στην ουσια την ιδια φώτο την αλλάζω σε 3 διαφορετικές φωτεινότητες και αυτο μετα μόνο του δημιουργεί την φώτο με Hdr. Αλλά δεν με ενθουσίασε και πολύ. (Μη φανταστεις οτι ειμαι κανας έξπερτ, απο τα λίγο που ασχολήθηκα σου λεω)


εγώ δουλεύω το DYNAMIC HDR σαν ξεχωριστό πρόγραμμα. Το Photomatrix από όσο ξέρω υπάρχει σαν προσθήκη στο PS για άμεση συνεργασία αλλά και σαν ξεχωριστό.
Αυτό που λες για τρεις φωτό, σε διαφορετικές εκθέσεις είναι "κάπως" και στα μάτια μου.
Το dynamic έχει και λειτουργία "ψευδοhdr" που βάζεις μία έκθεση. Αυτή δουλεύω εγώ, με ελάχιστο επηρεασμό.
Ένα από τα βασικά προβλήματα αυτου του προγράμματος είναι η εμφάνιση κόκκου, που στις νορμάλ δε φαίνεται.
Υποθέτω πως συμβαίνει γιατί δίνει τονισμό στη φωτό.
Γενικά με προσεκτικό δούλεμα, μπορεί να δώσει μιά άλλη αίσθηση στη φωτογραφία, αν και υπάρχουν οι σοβαροί φωτογράφοι που απορρίπτουν τέτοιες παρεμβάσεις.
Θα έλεγα πως έχουν δίκιο, όμως για έναν απλό χρήστη είναι διαφορετικά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71760 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία

foxsat έγραψε: Γιαννη....
Καλα μιλαμε εισαι φοβερος.Επιπεδου National Geographic ειναι οι φωτογραφιες σου.Δεν εχω λογια.Η συληψη του μικροκοσμου γυρω μας του τοσο ασημαντου για εμας, αορατου στο ματι μας τι και ποσο νοημα αποκτα οταν αφιερωνει κανεις 5-6 λεπτα για να παρατηρησει μια σκηνη ζωης και θανατου.
Αλλα οπως εγραψες θελει χρονο και ΧΡΗΜΑ γιατι δεν βγαινουν αυτες οι φωτογραφιες με τους κουβαδες που εχουμε εμεις.Θελει καλα δυνατα και σιγουρα ακριβα εργαλεια.
Και οι συγκεκριμενες που μου εστειλες θα μπορουσαν να ηταν σε ενα περιοδικο η σε καποιο site αλλα το οτι γνωριζω το φωτογραφο αποκτουν αλλο νοημα.
Σε ευχαριστω για τον κοπο σου να μου στειλεις τις φωτογραφιες.Παρα πολυ καλες.


Δεν είναι από σεμνότητα αλλά από πραγματική αίσθηση πως δεν είμαι κάτι "σοβαρό"
Παρ όλα αυτά σ ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, δε χρειάζονται πολλά χρήματα για καλές φωτογραφίες. Περισσότερο θα λεγα χρόνος και διάθεση.
Αυτή τη στιγμή δεν έχω χρόνο, αλλά το χειρότερο δεν έχω διάθεση. Έτσι οι φωτό των τελευταίων δύο ετών δε μου "κάθονται".
Έχω δει απίστευτες φωτογραφίες από σοβαρούς φωτογράφους με πόκετ μηχανές. απλά δε βάζουν το αυτόματο κι έχουν υπομονή.
Η διαφορά του μεγάλου εργαλείου θα φανεί σε μεγάλες μεγεθύνσεις, πράγμα που δε κάνουν πολλοί.
Έτσι προτέινω με ότι διαθέτει καθένας, αν έχει διάθεση.. τραβάτε φωτογραφίες. Δεν κοστίζει..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": foxsat

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71764 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.248 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ