Φωτογραφία

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71596 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία

foxsat έγραψε: ΕυθυμιουΓιαννη αν θελουμε καμια απο τις δικες σου φωτο σε πληρη αναληση μπορεις να τις ανεβασεις καπου?Σε κανενα filehoster?Για να την εχουμε σαν επιφανεια εργασιας.ΜΙλαμε οτι αυτες με τα εντομα και τα λουλουδια ειναι καταπληκτικες.Πεντακαθαρες. Επειδή δε κατέχω πολύ τα ιντερνικά, τι είναι αυτό? Οποσδήποτε όμως είναι τιμή μου να στείλω φωτογραφία σε όποιον θέλει σε πλήρη ανάλυση για να τη χρησιμοποιήσει όπως θέλει.

Οταν λες επεξεργασια δηλαδη τι γινετε? Με την επεξεργασία μπορούμε να διορθώσουμε προβλήματα με πολύ φωτισμό, και γενικά κάθε ατέλεια που βλέπουμε και δε μας αρέσει σε χρώμα, φως, περιγραφή, Πέρα από αυτό υπάρχουν προγράμματα που μπορέι να δώσουν μιά πιό ρεαλιστική, αν και συχνά υπερβολική (ψεύτικη κάπως) διάσταση, αλλά πολύ εντυπωσιακή. Ένα τέτοιο είναι το HDR που με προσοχή κατά την άποοψη μου δίνει πολύ. Επίσης μπορούμε να σβύσουμε πράγματ, να αλλάξουμε το κάδρο κόβοντας για κάτι πιό σωστό σαν στήσιμο
Και να θελεις λιγο να μας εξηγησεις τα νουμερα που χαρακτηριζουν ενα φακο

( 11-20 24-75 75-200 μακρο 90 και φυσικά ένα 50αρης)Όσον αφορά τους φακούς, τα νούμερα αυτά (εστιακή απόσταση) είναι εκείνα που απλά μας δείχνουν πόσο ευρυγώνια, ή στενά "βλέπει ο φακός"
Έτσι αν βάλουμε σα μέτρο σύγκρισης πως στο ανθρώπινο μάτι αντιστοιχεί ο ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΣ φακός 50mm, που ψηφιακά αντιστοιχεί στο 50 Χ 1,25 χονδρικά (62-67) ας πούμε..
Έτσι ένας φακός 11 φωτογραφίζει πάρα πολύ ανοικτά (ευρυγώνιος)και μπορέι από μιά μικρή αποσταση, να βγάλει μιά ολόκληρη ομάδα ανθρώπων.
Αντίστοιχα ένας 200mm βλέπει πολύ στενά (τηλεφακός) και φέρνει πολύ κοντά μακρινά αντικείμενα.
το 11-20mm λοιπόν δηλώνει έναν ευρυγώνιο φακό zoom που μπορεί να τραβήξει από εστιακή απόσταση 11 έως 20. Αντίστοιχα ένας 75-200 είναι ένα τηλεφακός από 70 έως διακόσια (όλα τα ενδιαμεσα νούμερα παιζουν.)
Κάτι άλλο πολύ σημαντικό σ ενα φακό είναι το άνοιγμα διαφράγματος, που στους φωτογράφους θ ακούσετε να το λένε σα "φωτεινός ή σκοτεινός φακός"
Με θεωρητική σχ'εση του απόλυτου στο 1/1 (ανθρώπινο μάτι) το συνηθισμένο στις κόμπακτ μηχανές είναι άπό 1/3,5 - 6 (όπου η μεγαλύτερη φωτεινότητα 1/3,5 αντιστοιχεί στη πιό ευρυγώνια θέση) μέχρι φακούς στις μεγάλες μηχανές 1/2,8 σταθερό για όλο το ζουμ.
Οι σταθεροί φακοί (όχι ζουμ) έχουν συνήθως πολύ χαμηλότερα διαφράγματα 1/1,7 και καλύτερα 1/1,4


Με οσο το δυνατον απλα λογια ετσι για να καταλαβουμε-βω.

Οι απλες μηχανες οι compact τι φακο εχουνε?

Ευχαριστω και συγνωμη αν ειναι αρκετες οι ερωτησεις που εκανα.Αλλα τις εκανα με ολο το θαρρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71616 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Φωτογραφία

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:









Πρωτα πρωτα να σε ευχαριστησω για τον αναλυτικότατο οδηγο στον οποιο θα ανατρεξω πολες φορες στο μελλον.Ειμαι σιγουρος.
Θα ηθελα τις παραπανω φωτο σε φουλ αναλυση.Ολες μαζι καντες ενα ζιπ αρχειο και μετα ανεβασετο στο rapidshare.com.Μολις το κανεις μας δινεις το λινκ.Αν δεν μπορεις ετσι δοκιμασε μια απο τις παραπανω οποια θελεις να μου την στειλεις με email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..
Σε ευχαριστω και παλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71621 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71624 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
.... εδώ δεν ανάβει η σόμπα μου.... κι αυτός το χαβά του....











Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71625 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Φωτογραφία
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71710 από foxsat
Απαντήθηκε από foxsat στο θέμα Φωτογραφία
Γιαννη....
Καλα μιλαμε εισαι φοβερος.Επιπεδου National Geographic ειναι οι φωτογραφιες σου.Δεν εχω λογια.Η συληψη του μικροκοσμου γυρω μας του τοσο ασημαντου για εμας, αορατου στο ματι μας τι και ποσο νοημα αποκτα οταν αφιερωνει κανεις 5-6 λεπτα για να παρατηρησει μια σκηνη ζωης και θανατου.
Αλλα οπως εγραψες θελει χρονο και ΧΡΗΜΑ γιατι δεν βγαινουν αυτες οι φωτογραφιες με τους κουβαδες που εχουμε εμεις.Θελει καλα δυνατα και σιγουρα ακριβα εργαλεια.
Και οι συγκεκριμενες που μου εστειλες θα μπορουσαν να ηταν σε ενα περιοδικο η σε καποιο site αλλα το οτι γνωριζω το φωτογραφο αποκτουν αλλο νοημα.
Σε ευχαριστω για τον κοπο σου να μου στειλεις τις φωτογραφιες.Παρα πολυ καλες.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ