Μικρές φθηνές καλοκαιρινές αποδράσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81907 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ


Ο εμπορικός δρόμος στα Πλάγια- Χαλκιδική. :woohoo:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81943 από veziris
Επειδή παραλίες υπάρχουν και πιό κάτω απο την Χαλκιδική :P , για όσους ταξιδέψουν Κρήτη το καλοκαίρι και δεν θέλουν να μείνουν στα γνωστά, μπορούν να πάρουν όλες μα όλες τις πληροφορίες και για τις πιό ερημικές παραλίες απο εδώ :

www.cretanbeaches.com/

Όσο για κουζίνα, προτιμήστε τα μικρά καφενεία ή ταβέρνες στα χωριά όπου και μια απλή ομελέτα αν είναι με ντόπια υλικά θα σας αποζημιώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82381 από eliasger
Γιάννη βόρεια δεν έχω πάει αλλά Κορινθία - Αργολίδα - Λακωνια - Μεσσηνία - Ηλεία - Αχαία που ξέρω έχουν πολύ καλές παραλίες , από μικρές μέχρι τεράστιες .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82426 από N1k0s

eliasger έγραψε: Γιάννη βόρεια δεν έχω πάει αλλά Κορινθία - Αργολίδα - Λακωνια - Μεσσηνία - Ηλεία - Αχαία που ξέρω έχουν πολύ καλές παραλίες , από μικρές μέχρι τεράστιες .


Και όταν θα κινηθείς πιο βόρεια , θα μετανιώσεις για το σχόλιο ... Nowhere like Halkidiki !

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82433 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

eliasger έγραψε: Γιάννη βόρεια δεν έχω πάει αλλά Κορινθία - Αργολίδα - Λακωνια - Μεσσηνία - Ηλεία - Αχαία που ξέρω έχουν πολύ καλές παραλίες , από μικρές μέχρι τεράστιες .


Ίσως να ξεκαθαρίσουμε κάτι, για να μην αδικούμε. Η θάλασσα της Ελλάδας (συνολικά) είναι ίσως μοναδική. Υπέροχες φωτό από εξωτικά μέρη, δείχνουν από κοντά πολύ κατώτερα.
Έχω ταξιδέψει πολύ στην Ελλάδα, κι έχω βρει πάντού υπέροχες θάλασσες. Αλλά καθώς το σπίτι μας, η Χαλκιδική είναι δίπλα και είναι ίσως η μοναδική περιοχή που διαθέτει συνεχείς παραλίες με τέτοιο πραγματικά υπέροχο χρώμα. Δεν είναι η καθαρότητα, αλλά το χρωμα που σε προκαλεί να μπεις. Ο συνδυασμός με το βουνό και τη βλάστηση κάνει το τοπίο υπέροχο.
Από την άλλη, ο μονόδρομος για το κόσμο να πηγαίνει εκεί.. δημιουργεί δύσκολες συνθήκες μετακίνησης, πολυκοσμία και φασαρία, που σε συνδυασμό με τη κακή εξυπηρέτηση, το άρπα κόλλα σε τιμές και παροχές, έχουν δημιουργήσει μιά άσχημη αίσθηση σε μας τους ίδιους πρώτα, ώστε τελικά και μέσω μόδας για τα εξοχικά, να χει γίνει μιά δεύτερη Θεσσαλονίκη, με άτακτη και άναρχη κατάσταση δυστυχώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82437 από γιαννης δελτα

mastoras έγραψε: Ενα νέο θεματάκι, για να κάνουμε γνωστά μερικά όμορφα μέρη της Πατρίδας μας που προσφέρονται για ημερήσιες μικρές αποδράσεις από τον κλειστόν άστυ.

Και αρχίζω με μια γαστρονομική πρόταση :)

Ποιο ελληνικό χωριό βραβεύτηκε για τα σουβλάκια του;

Μπορεί να υπερηφανεύεται πως είναι το πιο γνωστό μέρος της Βόρειας Ελλάδας, όπου μπορεί κάποιος να γευτεί μοναδικά σουβλάκια.



Ο λόγος για τον Άγιο Πρόδρομο που τα σουβλάκια του έχουν αποκτήσει τέτοια φήμη, που έχει φτάσει έως και τη Νέα Ζηλανδία, όπου βραβεύτηκαν πριν από χρόνια από την τοπική κυβέρνηση!
Οι μισοί από τους συνολικά 500 κατοίκους του χωριού ασχολούνται με εργασίες που αφορούν τα σουβλάκια- την παρασκευή και πώλησή τους στους επισκέπτες.

Είτε είναι κτηνοτρόφοι, είτε έχουν ταβέρνες, κρεοπωλεία, φούρνους και μανάβικα, με κύριο στόχο να παρέχουν όσο το δυνατόν καλύτερες υπηρεσίες και να εξυπηρετούν τους επισκέπτες.

Ο Άγιος Πρόδρομος, σε απόσταση 50 χλμ από τη Θεσσαλονίκη και μόλις 14 χλμ από την πρωτεύουσα της Χαλκιδικής, τον Πολύγυρο, αποτελεί την ιδανική στάση για τους ταξιδιώτες που επισκέπτονται το Άγιο Όρος και το βουνό Χολομώντα.

Στα αξιοθέατα του τόπου είναι και το ποτάμι, που διασχίζει το χωριό και περιβάλλεται από άγρια βλάστηση. Σημαντική είναι η αναφορά για το εξωκλήσι του Αγίου Προδρόμου, το οποίο είναι ένα από τα μεταβυζαντινά εξωκλήσια της Χαλκιδικής και έχει σημαντική αξία για τους κατοίκους, που διοργανώνουν μεγάλο πανηγύρι στις 29 Αυγούστου.

agios-prodromos.blogspot.gr/2009_08_01_archive.html

Ασε μαστορα το πολυ χρημα χαλασε και το σουβλακι στον Αγιο προδρομο. Παλια ναι τωρα.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ